Najcenniejszy poznański zabytek architektoniczny kryje w swoich podziemiach niezwykłą historię. Gotyckie podziemia ratusza niedostępne były dla zwiedzających przez 27 lat. Uroczyste otwarcie odbędzie się 1 marca o godzinie 18:00. W weekend zwiedzających będą witać poznańskie koziołki aż trzy razy, o 12:00, 15:00 i 18:00.
W jednym z najważniejszych budynków miasta mieści się Muzeum Poznania. Poznański ratusz skrywa gotyckie podziemia, które przez lata nie był dostępne dla zwiedzających. Zmieni się to już 1 marca, kiedy odbędzie uroczyste otwarcie gotyckich podziemi Ratusza.
Ratusz został wzniesiony w latach 1300-1306. Jest znanym w całej Polsce i najcenniejszym zabytkiem architektonicznym stolicy Wielkopolski. Przyjmowano w nim królów, starostów i inne ważne persony. W ratuszu świętowano państwowe uroczystości. Przestrzeń ekspozycyjna budynku była remontowana od 2018 roku. Jednak już w ten weekend będzie można odwiedzić Muzeum Poznania. Przestrzeń gotyckich podziemi wyposażono w ekspozytory, audioprzewodniki, multimedia, grafiki, tyflografiki oraz sprzęt służący osobom ze szczególnymi potrzebami.
– Muzeum to oczywiście kolekcje, ale także piękna architektura. Ratusz jest najważniejszym budynkiem świeckiej architektury Poznania, ale również jednym z najważniejszych budynków renesansowych w Polsce – powiedział Tomasz Łęcki dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Milionowa inwestycja
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć teraz najstarszą część gmachu. Wystawa to jednak nie tylko gotyckie piwnice, ale i wystawa pokazującą historię początków miasta Poznania od czasów powstania grodu w X wieku do połowy XVI wieku, czyli momentu gdy Ratusz został rozbudowany przez Jana Baptystę Quadro i zyskał renesansową formę. Muzeum przygotowało również dla zwiedzających magazyn studyjny, czyli miejsce z obiektami z późniejszej historii miasta. W dniu otwarcia po gotyckich podziemiach będzie oprowadzał przewodnik. Na miejscu będą także kuratorzy muzealni, którzy odpowiedzą na ewentualne pytania. Po otwarciu w muzeum można spodziewać się zajęć edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.
W Ratuszu o życiu codziennym poznaniaków. Czy powstanie Muzeum Mieszkańców?
– Prawdę mówiąc moją ulubioną częścią tej ekspozycji jest magazyn studyjny. Mimo tego, iż mówimy o gotyckim ratuszu i pokazujemy pierwszy istotny budynek dla tego miasta, przedstawiamy też wiele jego elementów w tych ścianach. To relikty kamienne z historii miasta. To jednak ludzie tworzą miasto. Mury to tylko oprawa. Treścią miasta, życia jest to co robią jego mieszkańcy, jakich przedmiotów używają. Bardzo się cieszy, iż w ostatnich latach otrzymaliśmy wiele ciekawych przedmiotów. Między innymi domki dla lalek, zabawki, ubrania. Mam nadzieję, iż tę ekspozycję uda rozszerzyć, gdy uruchomimy Muzeum Mieszkańców. Ma ono się mieścić w jednej z pobliskich kamienic. Chcemy kontynuować narrację życia mieszkańców, w opozycji do życia władzy. Będzie to dialog pomiędzy miejscem gdzie zapadają decyzje, czyli ratuszem, a tym gdzie się je realizuje, czyli domem mieszczan. Dlatego lubię ten pomysł. W pierwszym momencie pomysł przyjścia do gotyckiego ratusza nie kojarzy się z życiem poznaniaków. Zależy mi na tym, by dużo o tym mówić, aby zobaczyć w Ratuszu miejsce gdzie krzyżowały się ludzkie losy – powiedziała Agnieszka Kunica-Goldfinger nadzorująca prace konserwatorskie.
fot. Monika Statucka
W weekend bilety w promocyjnych cenach
Uroczyste otwarcie muzeum odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 18:00. Tego dnia Ratusz będzie otwarty do godziny 22:00. W sobotę i niedzielę gotyckie podziemia będzie można obejrzeć od godz. 10:00 do 20:00. Z tej wyjątkowej okazji poznańskie koziołki w ten weekend będą trykać trzy razy, o godzinie 12:00, 15:00 i 18:00. W pierwszy weekend otwarcia bilety będą sprzedawane w promocyjnych cenach: normlane 5zł, ulgowe 3zł. Od 5 marca ratusz będzie można odwiedzać już o stałych porach. We wtorki i w środy od 10:00 do 16:00, w czwartki od 10:00 do 18:00, w piątki od 10:00 do 20:00, a w weekendy od 10:00 do 17:00.
Remont i przygotowanie ekspozycji kosztowało 7,7 mln zł. Kwotę blisko 5,8 mln zł w latach 2018-2022 przeznaczono na prace konserwatorskie i roboty budowlane architektoniczno-konstrukcyjne. Środki pozyskano z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.