Trwają przygotowania do 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Uroczystości zaplanowane na 26 stycznia 2025 r.
W sierpniu radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę, na mocy której rok 2025 ustanowiono Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Decyzja ta ma na celu przypomnienie dramatycznych wydarzeń z początku 1945 roku i oddanie hołdu ich ofiarom. \
Obchody w województwach śląskim i opolskim
Główne uroczystości rozpoczną się 26 stycznia o godz. 12.00 mszą świętą w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy udadzą się do Świętochłowic, by złożyć kwiaty pod bramą dawnego obozu „Zgoda”. Kolejnym punktem obchodów będzie Bytom-Miechowice, gdzie o godz. 14.00 planowane jest oddanie hołdu przy pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Organizatorzy przygotowali też inscenizację upamiętniającą wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Na zakończenie, w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica.
Wydarzenia mają charakter międzynarodowy: za ich organizację odpowiadają wspólnie województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad inicjatywą objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP, co podkreśla rangę obchodów. Dodatkowo Senat RP, w geście uznania i pamięci, przyjął przez aklamację uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Senatorowie zwracają uwagę na masowe mordy, gwałty i tortury dokonywane na ludności cywilnej w styczniu 1945 roku oraz deportacje do obozów pracy w ZSRR, z których wielu wywiezionych już nigdy nie powróciło.
„Tragedia Górnośląska wciąż jest nieodkrytą kartą w naszej historii, przez lata ukrywaną i odsuwaną w cień, a naszym obowiązkiem jest przypominanie o tych dramatycznych wydarzeniach, szczególnie młodym ludziom i oddanie należnego hołdu ofiarom i ich bliskim. To część naszej tożsamości i pamięci historycznej, dlatego już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej” – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.
Rocznica ta ma przypomnieć, jak głęboko dramatyczne były konsekwencje działań Armii Czerwonej oraz późniejszych represji komunistycznych władz wobec cywilnej ludności Górnego Śląska. Organizatorzy apelują o udział w wydarzeniach upamiętniających wszystkie ofiary, a także o refleksję nad przesłaniem płynącym z historii tego regionu.