Trwa wielka wymiana starych lamp na terenie gminy Wadowice. Pierwszy etap zakończony

2 dni temu

Wadowice wymieniły ponad 850 starych lamp na terenie gminy. To pierwszy etap wielkiej modernizacji oświetlenia.

W Wadowicach zakończył się pierwszy etap wielkiej modernizacji i rozbudowy oświetlenia ulicznego na terenie gminy.

Na pierwszy ogień poszły krajówki – DK 28 i 52 oraz przyległe do nich ulice w Barwałdzie Dolnym, Kleczy Dolnej i Górnej, Jaroszowicach, Ponikwi, Chobocie, w Choczni oraz w Wadowicach, m.in. część ulic: Mickiewicza, Batorego, Bałysa, Wojska Polskiego, Młyńskiej, XX-lecia, Legionów, Putka i Błonie.

Na tych ulicach pożegnaliśmy 858 opraw sodowych, parkowych i rtęciowych. I wymieniliśmy je na jaśniejsze, dużo bardziej oszczędne i przyjazne dla środowiska lampy ledowe. W ramach tego zadania wymieniliśmy również 155 wysięgników, zamontowaliśmy trzy sensory monitoringu natężenia ruchu pojazdów i wprowadziliśmy system zdalnego systemu sterowania oświetlenia. Koszt tej inwestycji wyniósł 2,83 miliona złotych, z czego aż 2,5 mln złotych (88 procent wartości) pozyskaliśmy z programu Polski Ład - mówi Bartosz Kalińskim burmistrz Wadowic.

W kolejnych etapach miasto planuje wymianę pozostałych starych opraw (pozostało jeszcze ponad 2,5 tysiąca) oraz likwidację "czarnych plam", czyli budowę całkowicie nowego oświetlenia aż 35 ulic (zadanie w trakcie projektowania).

Wszystkie ulice będą miały indywidualny, zdalny system sterowania. Dzięki temu dzięki specjalnej strony, która zostanie uruchomiona już w lutym br., będziecie mogli w prosty sposób zgłaszać usterkę każdej lampy, a nasi pracownicy będą w stanie z pozycji komputera diagnozować awarię oraz dowolnie rozjaśniać i przyciemniać moc oświetlenia (np. w nocy między 1:00, a 4:00, kiedy ruch jest znikomy) - dodaje burmistrz.

Jak dodaje włodarz, działania te mają na celu szybsze usuwanie usterek, a przede wszystkim znaczne zmniejszenie opłat za prąd zużywany na potrzeby oświetlenia ulicznego w całej gminie.

Idź do oryginalnego materiału