W Poznaniu trwa dziś V Forum Zarządcy Zieleni – ogólnopolska konferencja poświęcona adaptacji miast do zmian klimatu. W wydarzeniu, które odbywa się w Hotelu ForZa, biorą udział przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, środowisk naukowych oraz eksperci z różnych branż – od architektury krajobrazu, przez gospodarkę wodną, po inżynierię i projektowanie przestrzeni publicznych. Wspólnym mianownikiem tegorocznych wystąpień jest konieczność współpracy międzybranżowej i szukanie realnych rozwiązań dla coraz bardziej palących wyzwań klimatycznych.
– Nie organizujemy tej konferencji, żeby jeszcze raz “zdiagnozować problem”. Jesteśmy tu po to, by rozmawiać o tym, co już działa, a co blokuje skuteczne działanie. jeżeli chcemy mówić o adaptacji miast do zmian klimatu na poważnie – to tylko wspólnym głosem: praktyków, urzędników, naukowców i wykonawców – podkreślała Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizatorka i moderatorka wydarzenia.
Wielowątkowość Forum
Program tegorocznego Forum jest intensywny i wielowątkowy. Wystąpienia otwierające dotyczyły m.in. aktualnych ram prawnych i finansowych dla miejskich planów adaptacji (dr inż. Veranika Stopczyk, Ministerstwo Klimatu i Środowiska), konkretnych działań podejmowanych w Poznaniu (Szymon Prymas, UMP) oraz wyzwań rewitalizacji centrum miasta z uwzględnieniem funkcji błękitno-zielonej infrastruktury (Karolina Milewska, UMP).
W kolejnych sesjach pojawiły się zagadnienia związane z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi w zarządzaniu zielenią (Witold Drabczyk, Rainbird), rolą zespołów interdyscyplinarnych (Weronika Sęczek, Midori Studio), czy praktycznymi aspektami zamówień publicznych na inwestycje zielone. Nie zabrakło również wystąpień naukowych o wdrażaniu wyników badań w projektowaniu zieleni (dr hab. inż. Marzena Suchocka, SGGW), czy o funkcjonowaniu ekosystemów miejskich (dr Wojciech Zarzycki).
Podstawą jest wymiana doświadczeń i współpraca
Ważnym punktem programu są panele dyskusyjne – otwarte, wielogłosowe rozmowy z udziałem ekspertów z różnych dziedzin. Tematyka? Od realiów adaptacji klimatycznej, przez dobre praktyki w planowaniu i realizacji projektów, po konkretne wyzwania związane ze specyfikacją OPZ i wymaganiami gestorów sieci. Wszystko po to, by zbliżać do siebie światy często rozdzielone: inwestorów, wykonawców i projektantów.
Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: “Wielobranżowa kooperacja w adaptacji miast do zmian klimatu” – i nie jest to jedynie deklaracja. To rzeczywisty kierunek, w którym zmierza branża odpowiedzialna za jakość życia w miastach – także w obliczu coraz silniejszych skutków kryzysu klimatycznego.
Wizja w terenie
Drugiego dnia konferencji uczestnicy wezmą udział w wizji terenowej, obejmującej realizacje Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania – takie jak skwer przy ul. Norwida, przestrzenie w centrum (ul. Św. Marcin, ul. 27 Grudnia, Aleje Marcinkowskiego) oraz skwer przy ul. Gdańskiej – a także projekt Zarządu Zieleni Miejskiej: Park im. ks. Tadeusza Kirschke. Będzie to okazja, by przyjrzeć się z bliska, jak przekłada się kooperacja międzybranżowa na konkretne działania w przestrzeni miejskiej.
Partnerzy merytoryczni Forum: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urząd Miasta Poznania oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
Forum uzyskało patronat honorowy Prezydenta miasta Poznania oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Partner strategiczny: Rain bird. Partnerzy: Egoe, Rosa Ćwik.
Patronat branżowy: Federacja Arborystów Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.
Patronat medialny sprawują: miesięcznik „Przegląd Komunalny”, portalkomunalny.pl, miesięcznik „Wodociągi Kanalizacja”.
Obszerna relacja z V Forum Zarządcy Zieleni pojawi się w czerwcowym wydaniu “Zieleni Miejskiej”.
[See image gallery at portalkomunalny.pl]