Trudno o imię, które bardziej kochają Polacy. Tak nazwała też córkę Barbara Nowacka

2 godzin temu
Zdjęcie: pexels.com/ yan krukau


Barbara Nowacka od lat jest zaangażowana w politykę. W rządzie Donalda Tuska otrzymała ministerialną tekę, kieruje resortem edukacji. Dość często zabiera głos, chętnie występuje przed kamerą, jednak o swoim życiu prywatnym mówi na ogół mało. Polityczka jest mamą dwójki nastoletnich dzieci, które ma ze swoim partnerem Maciejem Rembarzem. Jakie imiona dla nich wybrała?
Barbara Nowacka ma dwójkę dzieci, dla których wybrała piękne i ponadczasowe imiona. Dziewczynka to Zosia, a chłopiec Kupa. I jak się okazuje, imię córki szefowej resortu edukacji jest dziś tym, które kochają Polacy. Od dłuższego czasu jest one na czele popularnych rankingów i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

REKLAMA







Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?



Zofia - jedno z najczęstszych imion wybieranych przez rodziców
Imię Zofia pochodzi od greckiego słowa Sophia i oznacza mądrość, zatem nic dziwnego, iż wielu właśnie je wybiera, jako imię dla nowo narodzonego dziecka. Ma ono związek też z legendą o św. Zofii, dzięki której imię to stało się tak bardzo popularne. Żyła ona w II w. w Konstantynopolu i była wdową, która samotnie wychowywała swoje córki. Zofia była zagorzałą wyznawczynią religii chrystusowej, za co spotkała ją kara. Kiedy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, pojmano jej córki i na jej oczach poddano je torturom, w czasie których zmarły. Pozostawiona przy życiu Zofia bardzo cierpiała po stracie dzieci. Zmarła z rozpaczy na ich grobie. Jako iż Zofia pochodziła z Konstantynopola, właśnie tam na pamiątkę jej męczeństwa powstała bazylika Hagia Sofia, później przekształcona na meczet.
Imię Zofia po raz pierwszy zostało odnotowane w IV wieku n.e. Po dziś dzień jest ono powszechne w krajach prawosławnych, jednak na przestrzeni dziejów stało się modne również w kręgu kultury państw zachodnich. Swój udział miały tu przede wszystkim średniowieczne, europejskie rodziny królewskie, gdzie imię Zofia było zarezerwowane dla przyszłych monarchiń.
W Polsce imienia Zofia używa się od około XII wieku. Współcześnie cieszy się ono również dużą popularnością. W roku 2022 było to najczęściej w Polsce nadawane imię dzieciom płci żeńskiej z liczbą nadań 5714. W roku 2023 natomiast zanotowano nieznaczny spadek - 4968 dziewczynek otrzymało to imię.


Zofia to "samosia"?
Zosia to imię bardzo popularne, które kojarzy się przede wszystkim z mądrością i roztropnością. Jednak utarł się tu również obraz Zofii jako przemądrzałej dziewczynki – takiej jak z wierszyka Tuwima "Zosia-Samosia". Na szczęście jest w literaturze więcej poważnych postaci o tym imieniu, jak choćby Zosia z "Pana Tadeusza" Mickiewicza.



"Jest też uważane za imię bardzo szlachetne. Zofia jest imieniem, które wyraża wiele cech, takich jak inteligencja, mądrość i wytrwałość, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla dzieci" - podaje portal jakieimie.pl.
Zofia imieniny obchodzi 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia, ale najbardziej popularną datą imienin jest 15 maja. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Zosia, Zośka, Zocha, Zoszek, Zosieńka, Zofija, Sofia, Zosiunia, Zosiaczek, Zofka.
Idź do oryginalnego materiału