Barbara Nowacka ma dwójkę dzieci, dla których wybrała piękne i ponadczasowe imiona. Dziewczynka to Zosia, a chłopiec Kupa. I jak się okazuje, imię córki szefowej resortu edukacji jest dziś tym, które kochają Polacy. Od dłuższego czasu jest one na czele popularnych rankingów i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.
REKLAMA
Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?
Zofia - jedno z najczęstszych imion wybieranych przez rodziców
Imię Zofia pochodzi od greckiego słowa Sophia i oznacza mądrość, zatem nic dziwnego, iż wielu właśnie je wybiera, jako imię dla nowo narodzonego dziecka. Ma ono związek też z legendą o św. Zofii, dzięki której imię to stało się tak bardzo popularne. Żyła ona w II w. w Konstantynopolu i była wdową, która samotnie wychowywała swoje córki. Zofia była zagorzałą wyznawczynią religii chrystusowej, za co spotkała ją kara. Kiedy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, pojmano jej córki i na jej oczach poddano je torturom, w czasie których zmarły. Pozostawiona przy życiu Zofia bardzo cierpiała po stracie dzieci. Zmarła z rozpaczy na ich grobie. Jako iż Zofia pochodziła z Konstantynopola, właśnie tam na pamiątkę jej męczeństwa powstała bazylika Hagia Sofia, później przekształcona na meczet.
Imię Zofia po raz pierwszy zostało odnotowane w IV wieku n.e. Po dziś dzień jest ono powszechne w krajach prawosławnych, jednak na przestrzeni dziejów stało się modne również w kręgu kultury państw zachodnich. Swój udział miały tu przede wszystkim średniowieczne, europejskie rodziny królewskie, gdzie imię Zofia było zarezerwowane dla przyszłych monarchiń.
W Polsce imienia Zofia używa się od około XII wieku. Współcześnie cieszy się ono również dużą popularnością. W roku 2022 było to najczęściej w Polsce nadawane imię dzieciom płci żeńskiej z liczbą nadań 5714. W roku 2023 natomiast zanotowano nieznaczny spadek - 4968 dziewczynek otrzymało to imię.
Zofia to "samosia"?
Zosia to imię bardzo popularne, które kojarzy się przede wszystkim z mądrością i roztropnością. Jednak utarł się tu również obraz Zofii jako przemądrzałej dziewczynki – takiej jak z wierszyka Tuwima "Zosia-Samosia". Na szczęście jest w literaturze więcej poważnych postaci o tym imieniu, jak choćby Zosia z "Pana Tadeusza" Mickiewicza.
"Jest też uważane za imię bardzo szlachetne. Zofia jest imieniem, które wyraża wiele cech, takich jak inteligencja, mądrość i wytrwałość, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla dzieci" - podaje portal jakieimie.pl.
Zofia imieniny obchodzi 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia, ale najbardziej popularną datą imienin jest 15 maja. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są Zosia, Zośka, Zocha, Zoszek, Zosieńka, Zofija, Sofia, Zosiunia, Zosiaczek, Zofka.