Transformacja ma uratować szpital

19 godzin temu

Burmistrz Marcin Dmowski wysłał do starosty Waldemara Jaksona list wyrażający chęć przekształcenia szpitala SP ZOZ w Świdniku z powiatowego na miejski. Ta transformacja ma uratować szpital znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

– Wystąpiłem z listem intencyjnym do starosty w sprawie pomocy dla ratowania świdnickiego szpitala. Na czas poszukiwania nowego dyrektora, który podejmie się wyzwania prowadzenia placówki, zarząd powiatu mianował na pełniącą obowiązki dyrektora Panią Ewę Jankowską, wieloletnią sekretarz Miasta Świdnik, a ostatnio prezes Pegimeku, osobę bardzo odpowiedzialną i kompetentną w zarządzaniu. Po kilku dniach obserwacji widzimy, iż sytuacja szpitala jest dramatyczna. Brakuje środków na bieżące funkcjonowanie. Podstawowym zadaniem na dzisiaj jest doprowadzenie do zbilansowania przychodów z wydatkami. Kolejnym krokiem jest plan na spłatę zadłużenia oraz głęboka reforma, by szpital działał dobrze i był „zdrowy” finansowo. W najbliższym czasie, zanim w ogóle dojdzie do decyzji Rady Miasta o przekształceniu, musimy wspólnie zadbać o bieżące jego funkcjonowanie. Takie przekształcenie, jeżeli rady powiatu i miasta wyrażą zgodę, może trwać kilka miesięcy. A już dziś nie ma środków na nic. Poprosiłem Pana Starostę o zwołanie sztabu kryzysowego złożonego z burmistrzów i wójtów naszego powiatu. Musimy, zanim zmiany wejdą w życie, ratować istnienie szpitala już dziś. W kolejnych dniach zaprezentujemy również plan reform i wizję funkcjonowania na przyszłość. jeżeli radni podejmą decyzję na tak, wezmę odpowiedzialność za funkcjonowanie szpitala. Sytuacja jest bardzo trudna. To wielkie wyzwanie, które musimy podjąć dla dobra naszych mieszkańców. Chcę bardzo podziękować Ewie Jankowskiej za podjęcie się tej bardzo trudnej misji. Proszę mi wierzyć, iż po zapoznaniu się ze stanem finansów szpitala, trzeba mieć wielką odwagę i determinację, by się w to angażować – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

25 marca odbyło się spotkanie koalicji samorządowych rządzących w Świdniku i powiecie świdnickim. Poświęcone było narastającym problemom w funkcjonowaniu szpitala. Uczestnicy spotkania wyrazili wolę utworzenia szpitala miejskiego, który zastąpiłby dotychczasowy, działający pod auspicjami powiatu. Wynika to z przekonania, iż umocowanie placówki w ramach struktur miejskich wzmocni jego kondycję finansową i będzie stanowić pierwszy krok w kierunku naprawy lecznicy.

– W podobnej sytuacji znajdują się dziesiątki szpitali powiatowych w całym kraju, w tym w powiecie świdnickim. 21 marca zebrał się w tej sprawie Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego, podczas którego wypracowaliśmy wspólne stanowisko i apel w sprawie obrony szpitali powiatowych województwa lubelskiego do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Izabeli Leszczyny, wojewody lubelskiego Krzysztofa Pomorskiego i Andrzeja Płonki, prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich. Podkreślam, iż celem naszej inicjatywy nie jest szukanie winnych, a znalezienie rozwiązań. Walczymy o nasze podstawowe prawo – prawo do opieki zdrowotnej – mówi starosta Waldemar Jakson.

W swoim stanowisku konwent proponuje zabezpieczenie szpitali powiatowych przed skokowym wzrostem kosztów wynagrodzeń, zabezpieczenie przez NFZ pełnej wysokości środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów ustawowego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników, urealnienie wartości umów w poszczególnych zakresach świadczeń medycznych realizowanych w szpitalach. Samorządowcy wnioskują także o przyspieszenie rozliczeń i wypłat świadczeń wykonywanych ponad limity umowne, wzrost wyceny świadczeń medycznych na poziomie szpitali powiatowych, a także nakładów w naszym województwie na finansowanie opieki długoterminowej. Ich zdaniem niezbędny jest czytelny zapis, jak ma wyglądać zabezpieczenie medyczne na terenie danego powiatu, utworzenie funduszu remontowego dla szpitali i przyjęcie rozwiązań motywujących szpitale do ograniczania części zakresów świadczeń.

Idź do oryginalnego materiału