Transformacja energetyczna to nie jednorazowe działanie

4 godzin temu

Transformacja energetyczna sektora ciepłowniczego wymaga konkretnych działań i spójnej strategii. Ale też wizji rozwoju – nie na rok, ale na kilka lat lub dekadę. W nowej rubryce Liderzy Transformacji mamy przyjemność prezentować sylwetki tych, którzy mieli odwagę podjąć strategiczne decyzje dotyczące rozwoju przedsiębiorstwa w kierunku dekarbonizacji. Pierwszym z nich jest Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz. To jego decyzje, podjęte kilka lat temu, procentują obecnie. M.in. niższymi cenami ciepła dla mieszkańców Grudziądza.

Od niemal 20 lat w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu wykorzystujemy biomasę jako paliwo dla naszej jednostki kogeneracji. Decyzja o zastosowaniu pelletu agro była wynikiem przemyślanej strategii rozwoju. Jako Grupa OPEC postawiliśmy na dostosowanie istniejących rozwiązań technicznych w źródle i wykorzystanie potencjału lokalnych zasobów biomasy rolniczej. Pomimo dostępności słomy w naszym regionie jej pozyskiwanie na wymaganą skalę okazało się nie lada wyzwaniem.

Mozolną pracą wykreowaliśmy rynek kontraktacji potrzebnego nam surowca i uruchomiliśmy własną linię do produkcji pelletu ze słomy. Dziś mamy spore doświadczenie oraz stabilną pozycję na rynku biopaliw w regionie. Posiadając nowoczesny park maszyn rolniczych, sami zbieramy, transportujemy i magazynujemy słomę.

Transformacja energetyczna

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał biomasy agro, w 2020 r. podjęliśmy pionierską decyzję o budowie kotła na słomę luźną. Inspiracją dla nas były wizyty studyjne w Danii stanowiące element poszukiwania naszej drogi do dekarbonizacji. Przy okazji wymiany pomysłów mogliśmy przyjrzeć się pracującym tam kotłom na słomę i poznać szczegóły wymagającej logistyki tego paliwa. Korzystając z doświadczeń Skandynawów zamierzamy maksymalizować udział spalanej nieprzetworzonej biomasy agro. Wybór lokalnego surowca pozwala nam nie tylko realnie ograniczać emisje, ale także budować trwałe relacje z miejscowymi dostawcami. Pozyskując słomę w zasięgu ok. 100 km od Grudziądza domykamy obieg regionalnej gospodarki surowcowej.

Korzystając z tutejszych zasobów paliwa, wspieramy ekonomicznie nasz region i gospodarstwa rolne. Wykorzystując słomę jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom naszego miasta stabilny poziom cen ciepła systemowego.

Wykorzystując słomę jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom naszego miasta utrzymanie cen ciepła systemowego na stabilnym poziomie

Można zatem powiedzieć, iż proces transformacji energetycznej rozpoczęliśmy już wiele lat temu. Jednak nie byłoby to możliwe bez jasno określonej strategii i konsekwentnego podejścia do jej wdrażania. Każde przedsiębiorstwo musi mieć cel, do którego zmierza oraz plan, który pozwala ten cel osiągnąć. Rosnąca presja na ograniczanie emisji CO2 oraz obawy związane ze wzrostem opłat za jego emisję zmuszają przedsiębiorstwa energetyczne do szybkiego dostosowywania się do nowych realiów. Często ciepłownie decydują się na względnie łatwe i szybkie w realizacji ograniczenie emisji poprzez zastosowanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego.

Rozwiązanie atrakcyjne ekonomicznie

O ile w wielu przypadkach, szczególnie źródeł kogeneracyjnych, rozwiązanie takie wydaje się atrakcyjne ekonomicznie, o tyle jest to przez cały czas tylko półśrodek i z prawdziwą dekarbonizacją ma kilka wspólnego. Rozwiązania tego typu stają się wątpliwe w momencie, kiedy spojrzymy na nie z perspektywy zrównoważonego rozwoju i spełnienia kryteriów ESG. Należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę stać nas i środowisko na inwestowanie w technologie, które w perspektywie 5-10 lat będą musiały „pójść w odstawkę”?

Tak się składa, iż w tym roku finalizujemy realizację strategii rozwoju Grupy OPEC na lata 2020-2025. I jednocześnie wdrażamy nową strategię na kolejne 5 lat. Prace nad zbudowaniem nowej strategii trwały kilkanaście miesięcy i angażowały szerokie grono pracowników. Na etapie prac koncepcyjnych skorzystaliśmy z możliwości zainspirowania się przemyśleniami autorytetów branżowych, których gościliśmy z wykładami. Następnie, podczas spotkań w formie warsztatowej, wypracowaliśmy główne kierunki działań oraz obszary strategiczne, na których zamierzamy skoncentrować się w najbliższych latach.

Cały artykuł przeczytasz w Magazynie Biomasa:

Zdjęcie: OPEC Grudziądz

Idź do oryginalnego materiału