„To absurd!” Włoski minister miażdży Zielony Ład. Tak mocnych słów jeszcze nie było!

5 godzin temu

Włoski minister ds. europejskich Tommaso Foti ostro skrytykował unijną politykę klimatyczną, nazywając Zielony Ład „bezsensownym projektem”, który grozi deindustrializacją Europy. Podczas forum w Mandurii ostrzegł, iż kontynent może zamienić się w „ogród dla zamożnych seniorów”, jeżeli Bruksela nie zrewiduje swoich założeń. Jego słowa odbiły się szerokim echem w debacie o przyszłości europejskiej gospodarki.

fot. Warszawa w Pigułce

Włoski minister ostro o Zielonym Ładzie: „To droga do deindustrializacji Europy”

Włoski minister ds. europejskich Tommaso Foti ostro skrytykował politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Podczas publicznego wystąpienia w Mandurii nazwał Zielony Ład „bezsensownym” i ostrzegł, iż jego realizacja może zamienić Europę w „ogród dla zamożnych seniorów”, pozbawiony przemysłu i konkurencyjności. W jego ocenie, unijne regulacje prowadzą do osłabienia potencjału gospodarczego kontynentu.

„Zakładamy sznur na szyję własnym firmom”

Foti mówił bez ogródek: „Płacimy za politykę Zielonego Ładu, który nie ma sensu. Zmierzamy w stronę deindustrializacji Europy. Tracimy konkurencyjność”. Minister podkreślił, iż Włochy – i cały kontynent – mogą stać się przestrzenią atrakcyjną dla zagranicznych turystów i emerytów, ale jednocześnie miejscem upadku przemysłu i pogłębiającego się kryzysu społecznego.

Włoski polityk zarzucił Brukseli, iż zamiast wspierać rozwój firm, mnoży zakazy i ograniczenia. „Unia nie powinna być machiną zakazów, ale narzędziem umożliwiającym rozwój przedsiębiorstw na całym kontynencie” – ocenił Foti.

Cios w motoryzację i produkcję

Szczególną uwagę poświęcił sektorowi motoryzacyjnemu, który jego zdaniem najbardziej ucierpi na skutek transformacji energetycznej. Przejście na pojazdy elektryczne i coraz bardziej restrykcyjne normy emisji mogą – według ministra – doprowadzić do upadku wielu firm w tej branży. „Wiele przedsiębiorstw powiązanych z motoryzacją będzie musiało zniknąć” – przewidział Foti.

Zielony Ład pod coraz większą presją

Krytyka ze strony Włoch wpisuje się w szerszą falę sceptycyzmu wobec unijnej polityki klimatycznej, szczególnie w krajach południa i wschodu Europy. Głównym zarzutem jest oderwanie celów środowiskowych od realiów gospodarczych oraz zbyt małe wsparcie dla przedsiębiorstw, które mają się dostosować do nowych reguł.

Choć Komisja Europejska broni Zielonego Ładu jako niezbędnego kroku wobec zmian klimatu i globalnej konkurencji, coraz więcej rządów domaga się jego rewizji lub opóźnienia w realizacji niektórych zapisów.

Wystąpienie Tommaso Fotiego to kolejny sygnał, iż Zielony Ład – mimo szlachetnych założeń – staje się politycznym i ekonomicznym polem sporu wewnątrz Unii.

Idź do oryginalnego materiału