Stare podejście do nowych wyzwań
The Nuclear Company, amerykański startup założony w 2023 roku przez trzech doświadczonych przedsiębiorców – Jonathana Webba (ex-AppHarvest), Kirana Bhatraju (Arcadia) i Patricka Maloneya (CIV) – zebrał właśnie 51,3 mln dolarów w ramach rundy finansowania Series A. Wśród inwestorów znalazły się m.in. fundusze Eclipse, CIV, Goldcrest Capital, MCJ Collective, True Ventures i Wonder Ventures. Łączne finansowanie firmy sięga w tej chwili 70 mln dolarów.
Zamiast tworzyć nowe typy reaktorów czy rozwijać technologie SMR (Small Modular Reactors), firma chce stawiać duże elektrownie jądrowe w lokalizacjach, które już posiadają pozwolenia lub licencje operacyjne. To podejście ma skrócić czas i ograniczyć ryzyka związane z zatwierdzeniami administracyjnymi.
Obecnie The Nuclear Company celuje w rozwój floty o łącznej mocy 6 GW – każda z planowanych lokalizacji ma potencjał przekraczający 1 GW.
Boom na energię a centra danych
Decyzja o inwestycji w energetykę jądrową wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Stanach Zjednoczonych. Jak prognozuje firma Grid Strategies, do 2029 roku popyt wzrośnie o blisko 16%. Za dużą część tego wzrostu odpowiadają centra danych, których zużycie energii może do końca dekady wzrosnąć czterokrotnie.
To właśnie firmy technologiczne coraz częściej interesują się bezemisyjną energią jądrową. Przykłady? Google współpracuje z Kairos nad budową 500 MW w technologii SMR, Amazon zainwestował w rundę X-energy wartą 700 mln dolarów, Meta rozważa budowę aż 4 GW nowych mocy, a Microsoft planuje restart reaktora w Three Mile Island wraz z Constellation Energy.
Konkurencja ze strony OZE i niepewność polityczna
Mimo rosnącego zainteresowania sektora prywatnego, energia jądrowa w USA stoi przed poważnymi wyzwaniami. Konkurencja ze strony gwałtownie rozwijającej się fotowoltaiki, często wspieranej magazynami energii, staje się coraz bardziej odczuwalna – farmy PV można uruchomić choćby w 18 miesięcy, a koszty są relatywnie niskie.
Dodatkowo, pojawiło się widmo zmian legislacyjnych. Komisja ds. Budżetu Izby Reprezentantów USA opublikowała projekt ustawy, która może zlikwidować część dotacji przyznanych energetyce jądrowej w ramach Inflation Reduction Act. w tej chwili elektrownie jądrowe mogą korzystać z ulg podatkowych sięgających 15 USD/MWh.
Większość dużych projektów jądrowych – w tym tych planowanych przez The Nuclear Company – ma ruszyć dopiero po 2030 roku, co oznacza ryzyko, iż przy braku stabilnych regulacji, inwestycje mogą stać się nieopłacalne.
Zobacz również:- Google i Elementl Power łączą siły, by przyspieszyć rozwój zaawansowanej energetyki jądrowej w USA
- Aalo prezentuje prototyp reaktora jądrowego dla AI [0,03 USD/kWh]
- 280 mln dolarów na reaktory jądrowe ISMR. Nowy startup
Źródło: TechCrunch