Ruszył nabór wniosków w nowej wersji Czystego Powietrza. Wsparcie choćby do 135 tys. złotych

1 rok temu

We wtorek 3 stycznia uruchomiony został nabór wniosków w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Po zmianach, ogłoszonych oficjalnie w grudniu, najmniej zarabiający liczyć mogą na wsparcie w wysokości choćby 135 tys. złotych. Najwyższe poziomy dotacji są dostępne dla osób, które zdecydują się na dokonanie kompleksowej termomodernizacji.

Ogłoszone w grudniu zmiany w Czystym Powietrzu weszły właśnie w życie. 3 stycznia 2023 roku ruszył nabór wniosków w nowej wersji programu, która oferuje wyższe poziomy wsparcia. Mocniej premiowane są przy tym decyzje o podjęciu się kompleksowej termomodernizacji budynku.

Ze szczegółowymi informacjami zapoznać można się na stronach programu Czyste Powietrze.

Dla kogo wsparcie w Czystym Powietrzu? Nowe progi dochodowe

Podobnie jak do tej pory, wysokość możliwego do uzyskania wsparcia uzależniona jest od poziomu zarobków w gospodarstwie domowym. Zmieniają się jednak progi dochodowe. Trzy poziomy finansowania przewidziano teraz dla gospodarstw:

  • z rocznym dochodem do 135 tys. złotych (część 1. programu),
  • o miesięcznych dochodach do 1 894 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2 651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 2. programu),
  • a także o miesięcznych dochodach do 1 090 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 1 526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym (część 3. programu).

Ile może wynieść wsparcie? Premiowana kompleksowa termomodernizacja po audycie energetycznym

Maksymalne wysokości bezzwrotnej dotacji, dostępne dla poszczególnych grup dochodowych, wynoszą:

  • 66 tys. złotych (w części 1.),
  • 99 tys. złotych (w części 2.),
  • a także 135 tys. złotych (w części 3. programu).

Najwyższe poziomy dostępne są jednak tylko w przypadku, gdy m.in. zdecydujemy się na kompleksową termomodernizację budynku i wybierzemy najmniej emisyjne źródło ciepła. Szczegółowe wyliczenia w tym zakresie publikowaliśmy TUTAJ.

Kompleksowa termomodernizacja. Co oznacza?

Co dokładnie oznacza w tym przypadku kompleksowa termomodernizacja? Aby otrzymać wsparcie, wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego oraz wykonanie wszystkich elementów w nim wskazanych. Konkretnie chodzi o zrealizowanie jednego z dwóch poniższych wariantów, według wskazań z przygotowanego audytu. Termomodernizacja musi zapewnić zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:

  • albo do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok),
  • albo o minimum 40 procent.

Jak czytamy na stronach rządowych, nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 złotych. Wsparcie to “jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części Programu Priorytetowego Czyste Powietrze”.

“NFOŚiGW podkreśla bardzo istotną rolę termomodernizacji”

“W związku z agresją Rosji na Ukrainę sytuacja na rynku wiąże się ze znacznym wzrostem cen, w tym nośników energii. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla bardzo istotną rolę termomodernizacji w zmianach w programie priorytetowym ‘Czyste Powietrze'” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

“Wychodzimy do Beneficjentów z propozycją nie tylko dofinansowania do wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, ale także zachęcamy do skorzystania z bardzo atrakcyjnego pakietu dofinansowania do kompleksowej termomodernizacji budynku. Najwyższe dofinansowanie, czyli choćby do 136 200 złotych, będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji” – zaznacza Mirowski.

  • Czytaj także: Wejherowski Alarm Smogowy nagrał film z pomorskimi lekarzami. “Czyste powietrze to inwestycja w zdrowie”

Drugi wniosek o dofinansowanie

Nowa wersja programu Czyste Powietrze” oznacza ponadto możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie.

“W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w Programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia” – podkreślał w komunikacie NFOŚiGW, ogłaszając nową wersję programu.

Ze szczegółami, a także pozostałymi zmianami w programie, zapoznać można się na stronach Czystego Powietrza.

_

Zdjęcie: mitifoto / Shutterstock.com

Idź do oryginalnego materiału