Ten piękny kościół w Dąbrowie Górnej ma już 140 lat!

23 godzin temu

Kościół w Dąbrowie Górnej istnieje już 140 lat. W ostatnich dniach wierni z parafii świętowali ten wyjątkowy jubileusz. Mieszkańcy Dąbrowy Górnej, Dąbrowy Średniej i Ustronia wzięli udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz dziekan proboszcz parafii Świętej Barbary w Lubinie Waldemar Ćwikliński a asystowali mu ksiądz Krzysztof Krzyżanowski proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie i ksiądz proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie Jerzy Jastrzębski.

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górnej to kościół filialny parafii Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. Świątynia została założona przez ewangelików i pierwotnie pełniła funkcję przycmentarnej kaplicy. Kamień węgielny pod budowę położono 30 marca 1884 roku, a już 7 listopada tego samego roku uroczyście otwarto przybytek. Kościół wzniesiono obok wiejskiego cmentarza, który założono jeszcze w 1860 roku. Mimo iż kaplica miała służyć do prowadzenia ceremonii pogrzebowych odprawiano w niej również msze, aż do czasu gdy kaplicę przekształcono w kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

– Ta uroczystość akcentuje wartość wspólnoty, potrzebę wzajemnego wspierania się i niesienia pomocy – powiedział ksiądz Jerzy Jastrzębski, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mlecznie. – Tak by ten kościół, jako miejsce zjednoczenia w Jezusie Chrystusie, dawał nam siłę do pielgrzymowania ku świętości, ku niebu. Chcemy uregulować jeszcze sprawy związane z remontem dzwonnicy. To jest cudowna, zabytkowa budowla przypominająca tę niesamowitą wartość dźwięku dzwonu, który ogłasza ważne sprawy i przypomina o najważniejszych wydarzeniach. Niestety w chwili obecnej wymaga całkowitego remontu. Kiedy uda nam się uporządkować sprawy własnościowe na pewno będziemy chcieli dzwonnicę odrestaurować i przywrócić jej dawną funkcję.

Na wsparcie parafia może liczyć także ze strony gminy.

– Gmina dba o zabytki na swoim terenie, w tym także kościoły – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Przeznaczamy znaczne środki w naszym budżecie na ten cel i uważam to za bardzo ważne. Po pierwsze ratujemy obiekty budowlane jako takie, a po drugie dbamy o świątynie, z których korzystają na co dzień wierni. Cieszę się, iż mogę uczestniczyć w tej pięknej uroczystości i życzę wszystkim wiernym siły, zdrowia, wytrwałości w dążeniu do celu, łask bożych i opieki boskiej.

Idź do oryginalnego materiału