Te psy od 50 lat ratują życie. Wyjątkowe spotkanie w GOPR

1 tydzień temu

Ten rok w naszej organizacji jest rokiem szczególnym, zwłaszcza dla przewodników psów ratowniczych, ponieważ przypada 50. rocznica powstania Podkomisji Psów Ratowniczych, a dokładniej psiego ratownictwa w GOPR. Chcieliśmy to upamiętnić w naszej grupie, w Grupie Karkonoskiej, i przygotowaliśmy konferencję, trzy dni spędzone z twórcami tego ratownictwa, którzy pojawią się już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, by chodzić z nami po górach — mówi Jacek Falkenberg, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

-Jest to konferencja poświęcona psom ratowniczym w GOPR. W naszej grupie od wielu lat wykorzystujemy psy do ratownictwa górskiego, przede wszystkim do poszukiwania w lawinach — mówi Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR.

Psy mają niesamowitą zdolność węchu, która wielokrotnie przewyższa ludzkie możliwości. Badania wskazują, iż węch psa jest choćby 60 razy lepszy od ludzkiego, co czyni je doskonałymi poszukiwaczami w trudnym terenie górskim.

-To wydarzenie ma na celu upamiętnienie wszystkich przewodników psów, którzy do tej pory pracowali w Grupie Karkonoskiej GOPR i w całym GOPR — mówi Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR.

Gośćmi specjalnymi będą Marta Gutowska, Jan Jarosiński i Janusz Zając, którzy opowiedzą o początkach pracy z psami w GOPR. Historia sięga 1974 roku, kiedy Piotr Lucerski, pierwszy przewodnik psa ratowniczego w Grupie Karkonoskiej GOPR, zaczął pracę z psem wyszkolonym przez Martę Gutowską, lekarkę weterynarii z Rzeszowa.

Odbędzie się konferencja, pogadanka i wykład, podczas których omówimy, jak powstawało ratownictwo z psami w naszej organizacji. Jak to wyglądało 50 lat temu, jakie mieli środki, co było do dyspozycji, jaki był poziom wyszkolenia psów, a jak to wygląda teraz — dodaje Jacek Falkenberg, ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Prelekcja odbędzie się w sobotę, 14 września o godzinie 17:00 w stacji centralnej w Jeleniej Górze.

Idź do oryginalnego materiału