Tarnów wzbogacił się dziś o dwóch nowych honorowych obywateli. Podczas spotkania w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie, zorganizowanego z okazji przypadającej 7 marca rocznicy lokacji miasta, to prestiżowe wyróżnienie przyznano pośmiertnie Tadeuszowi Tertilowi, zasłużonemu burmistrzowi miasta, oraz Otto Schierowi, cenionemu architektowi, który przez lata kształtował tarnowską architekturę.
Uroczystość zgromadziła władze miasta, rodzinę Tertila, a także licznych mieszkańców Tarnowa, którzy chcieli oddać hołd wyróżnionym.
Tadeusz Tertil – burmistrz, który zapisał się w historii
Tadeusz Tertil to postać, której wpływ na rozwój Tarnowa jest nie do przecenienia. Sprawował urząd burmistrza na początku XX wieku, a jego kadencja przypadła na okres intensywnego rozwoju miasta. To właśnie za jego rządów Tarnów zyskał nowoczesną elektrownię, system tramwajowy oraz wodociągi, które do dziś stanowią fundament miejskiej infrastruktury.
Jednym z najważniejszych momentów w jego politycznej karierze była historyczna deklaracja niepodległości Tarnowa 30 października 1918 roku – na dziesięć dni przed oficjalnym odzyskaniem przez Polskę suwerenności i zanim Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. To wydarzenie sprawiło, iż Tarnów przeszedł do historii jako pierwsze niepodległe miasto II Rzeczypospolitej.
Honorowe obywatelstwo Tadeusza Tertila odebrał jego prawnuk, który nie krył wzruszenia podczas ceremonii.
– Jestem dumny, iż mój pradziadek zostaje dziś doceniony przez mieszkańców Tarnowa. Jego wkład w rozwój miasta i walkę o niepodległość pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń – powiedział. – Taka nagroda, taka forma uhonorowania jest dowodem na to, iż jakaś społeczność, jakaś grupa ludzi przez cały czas uważa go za członka swojej społeczności. Mieszkańcy tego wspaniałego miasta chcą – jak interpretuję to wyróżnienie – identyfikować się z nim, mówić, myśleć „nasz burmistrz, nasz obywatel” – mówił Jacek Tertil.
Otto Schier – architekt, który nadał miastu charakter
Drugim wyróżnionym został Otto Schier – wybitny architekt, który przez dekady kształtował architektoniczny krajobraz Tarnowa. W wieku 94 lat przez cały czas cieszy się szacunkiem i uznaniem środowiska, a jego projekty można znaleźć w wielu miejscach miasta. To dzięki niemu Tarnów może poszczycić się wieloma charakterystycznymi budynkami, które harmonijnie łączą historię z nowoczesnością.
Schier przez lata angażował się w projekty urbanistyczne, przyczyniając się do rozwoju i modernizacji Tarnowa. Jego wizja architektury, dbałość o detal i umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością sprawiły, iż stał się ikoną tarnowskiej architektury.
Uroczystość pełna wzruszeń
Wręczenia honorowych obywatelstw dokonali prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Mękal. To ona odczytała uzasadnienie uchwały, podkreślając wkład obu wyróżnionych w historię i rozwój miasta.
– Tadeusz Tertil był symbolem postępu i modernizacji, a także patriotyzmu i odwagi. Otto Schier natomiast zostawił po sobie trwały ślad w tkance urbanistycznej Tarnowa. Obaj zasługują na naszą wdzięczność i pamięć – mówiła Mękal.
Prezentacji honorowych obywateli dokonali podczas gali urodzinowej miasta Ryszard Żądło i Ewa Łączyńska-Widz.
Uroczystość była nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych postaci, ale także momentem refleksji nad historią Tarnowa oraz jego współczesnym obliczem. Wyróżnienia te są wyrazem uznania i wdzięczności miasta dla osób, które swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniły się do jego rozwoju i kształtowania tożsamości.
Podczas gali uhonorowano także laureatów Dukatów Tarnowskich. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Filipów, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, za swoją wieloletnią działalność na rzecz ochrony zabytków, Tadeusz Rzepecki, aktywny społecznik zaangażowany w życie osiedla Westerplatte i były radny miejski, a także Leszek Ignasik – harcmistrz, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Budowlanych oraz wychowawca wielu pokoleń młodzieży, zwłaszcza harcerzy.
Po oficjalnej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej. Uroczystość zakończyła się symbolicznym akcentem – wspólnym poczęstunkiem, podczas którego podano okazały tort, przygotowany specjalnie na dostojny jubileusz lokacji miasta.
Tarnów po raz kolejny pokazał, iż pamięta o swoich bohaterach i tych, którzy oddali miastu swoją pasję i talent. Dzisiejsze wydarzenie na długo zapisze się w lokalnej historii.
[See image gallery at miastoiludzie.pl]