Tarnobrzeg słono ukarany za zbyt mały recykling

nadwisla24.pl 1 dzień temu

Miasto Tarnobrzeg zostało ukarane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu w roku 2023. Kara wynosi ponad 600 tysięcy zł.

Obowiązek osiągania określonego poziomu recyklingu odpadów komunalnych, nakładają na samorządy gminne przepisy unijne. W 2023 roku, obowiązkowy poziom odzysku odpadów wynosił 35 procent. Ponieważ w Tarnobrzegu w 2023 roku poziom ten wyniósł 20,6 procent, na miasto nałożona została kara.

– Kara została nałożona w dniu wczorajszym (29 kwietnia – przyp.red), w wysokości nieco ponad 600 tysięcy zł – poinformował podczas sesji RM Tarnobrzega Łukasz Maciąg, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska w UM Tarnobrzeg.

Zgodnie z zawartą przez miasto umową na odbiór i wywóz odpadów komunalnych, to wykonawca, w tym wypadku FCC, jest zobligowany do zapłaty nałożonej kary.

– Oczywiście będziemy odwoływać się od tej kary. Będziemy też próbowali na nowo zliczać poziom recyklingu (…) Ministerstwo Klimatu widząc jak to wygląda w całym kraju, iż te poziomy sięgają 20-40 procent, podpowiada nam, w jaki sposób możemy poza ustawowo zwiększyć te poziomy recyklingu na przykład na odpadach bio (…) To nie zabudowa jednorodzinna ale wielorodzinna powoduje, iż ten poziom recyklingu jest niski i to tutaj musimy skupić swoją uwagę. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, daje możliwość nałożenia podwyższonej opłaty, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uważam, iż na płaszczyźnie miasto, spółdzielnie, wykonawca musimy dojść do konsensusu, w jaki sposób zrobić tak, aby ten poziom recyklingu się podniósł – dodaje naczelnik Maciąg.

Problem nie osiągania przez gminy wymaganego poziomu recyklingu dotyczy całej Polski, dlatego też powszechna jest praktyka, w której prawdopodobieństwo naliczenia kar, wykonawca usługi uwzględnia w swoich kosztach, nie chcąc narazić się na problemy finansowe. Potencjalne kary kalkuluje się więc w kwocie stawki za wywóz śmieci proponowanej w przetargu.

Wymagany poziom recyklingu odpadów komunalnych w 2024 roku wynosił 45%, a w 2025 roku wzrósł do 55%.

Idź do oryginalnego materiału