PSL udowadnia, iż polityka energetyczna może być jednocześnie racjonalna, oparta na zdrowym rozsądku i bliska ludziom. Dzięki zaangażowaniu w rozwój biogazowni rolniczych i spółdzielni energetycznych, ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza prowadzi realne działania, których efektem będą niższe ceny prądu i ciepła.
Na czele tych działań stoją minister klimatu Miłosz Motyka oraz wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, którzy konsekwentnie realizują założenia polityki energetycznej opartej na decentralizacji, lokalności i odnawialnych źródłach energii.
Biogazownie – ogromny potencjał w rękach rolników
Polska wieś od lat walczy z rosnącymi kosztami energii i wyzwaniami środowiskowymi. Biogazownie rolnicze to odpowiedź na oba problemy. Wykorzystując odpady rolnicze, obornik czy gnojowicę, mogą produkować nie tylko czystą energię elektryczną, ale też ciepło, które zasila lokalne gospodarstwa, szkoły i instytucje publiczne. Zamiast marnować potencjał organicznych pozostałości, rolnicy zyskują nowy model dochodu, a mieszkańcy – tańszą energię i czystsze powietrze. To także nowe miejsca pracy i wyższe zarobki dla rolników.
Co istotne, PSL nie tylko promuje ten model, ale również zabiega o uproszczenia prawne, finansowanie i wsparcie inwestycyjne. Programy wsparcia dla biogazowni rolniczych są kierowane zarówno do indywidualnych gospodarstw, jak i spółdzielni energetycznych. Takie programy są dostępne m.in. w NFOŚ – jak choćby Energia dla wsi.
Spółdzielnie energetyczne – energia wraca do ludzi
Drugim filarem działań PSL są spółdzielnie energetyczne – lokalne wspólnoty, które produkują i zużywają energię we własnym zakresie. To sposób na obniżenie rachunków za prąd i ciepło w gminach.
Energia blisko ludzi
Dzięki aktywności PSL, w tym ministra Motyki i wiceministra Krajewskiego, energetyka w Polsce staje się bardziej przystępna cenowo. PSL stawia na tani prąd i ciepło poprzez lokalne źródła energii, które służą mieszkańcom, gminom i przedsiębiorcom. I – ku zadowoleniu ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza – zwiększa to bezpieczeństwo energetyczne kraju i bezpieczeństwo wszystkich z nas.