Tak może się zmienić wyjątkowe muzeum

strefamiast.pl 17 godzin temu
Zdjęcie: Muzeum Architektury ma być przebudowane. Pierwsze przymiarki projektowe można już oglądać


Wiemy kto będzie projektował przebudowę jedynego w Polsce Muzeum Architektury we Wrocławiu. Warszawska pracownia TŁO Michał Sikorski wygrała konkurs na koncepcję. Pokazuje ona sposób myślenia o rozbudowie tego wyjątkowego miejsca, która może kosztować choćby 100 milionów złotych.

Umieszczenie na elewacji nowego pawilonu elementów z nieistniejących już budynków. Ściany tego nowego pawilonu wykonane z cegły i kamienia pozyskanego z rozbiórek, a to wszystko z biegiem lat porastające bluszczem, by kiedyś upodobnić się do głównej części Muzeum Architektury, mieszczącej się w XV-wiecznym dawnym klasztorze - taka wizja przekonała sąd konkursowy.

– Zdecydowaliśmy się na pracę z silnym przesłaniem ideowym. Jednocześnie pozostawia ona pole do negocjacji na temat ostatecznego wyglądu obiektu. Te negocjacje będą prowadzone z miastem Wrocław oraz z konserwatorem zabytków. Elewacja nowego pawilonu będzie ekspozycją elementów z obiektów, które już nie istnieją. Liczymy, iż to nie będzie budynek statyczny. On będzie podlegał przeobrażeniu, nie tylko wraz z rozrostem zaplanowanej na nim zieleni. Być może będzie obrastał też w nowe artefakty, detale architektoniczne, które będą dokładane. To powinno się dobrze starzeć – uzasadnia wybór architekt Maciej Miłobędzki, przewodniczący jury.

Ten pomysł przekonał jury

Możliwość uzupełnienia Muzeum Architektury o dodatkowy obiekt pojawiła się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego już w 2011 roku. Przewidziano w nim możliwość postawienia nowego budynku na miejskiej działce u zbiegu al. Słowackiego oraz ul. Bernardyńskiej. Szanując gotycką tkankę siedziby muzeum, plan nie dopuszczał fizycznego połączenia tego nowego obiektu z dawnym klasztorem bernardynów. Ściśle wyznaczał mu nieprzekraczalne linie zabudowy. Nowy budynek musiał być wolnostojący. I oczywiście zwycięska propozycja respektuje te założenia. Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają zaproszenie do negocjacji, których finałem ma być umowa na szczegółowe opracowanie projektu. Koszty tego opracowania, tak jak koszty nagród w konkursie (zwycięzca otrzymał 50 tys. zł)- na koncepcję, pokryje miasto.

Przebudowa muzeum będzie wielką inwestycją

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu oceniano, iż koszt wykonania przewidywanej przebudowy i rozbudowy przekroczy 100 milionów złotych. Muzeum Architektury będzie ubiegać się o finansowanie zewnętrzne.

Idź do oryginalnego materiału