TAK MINĄŁ 2022 ROK [PODSUMOWANIE]

1 rok temu
Zdjęcie: 01.01.2022. Iwaniska. Odzyskanie praw miejskich / Anna Głąb / Radio Kielce


STYCZEŃ

IWANISKA ODZYSKAŁY PRAWA MIEJSKIE

01.01.2022. Iwaniska. Odzyskanie praw miejskich / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

1 stycznia Iwaniska w powiecie opatowskim odzyskały prawa miejskie. – Zmiany w miasteczku rozpoczęły się już kilka lat temu, w tej chwili można oglądać efekty tej pracy – mówił tuż po północy burmistrz Iwanisk Marek Staniek. W Iwaniskach odbył się jeden z nielicznych w regionie świętokrzyskim sylwestrów plenerowych.


ORSZAK TRZECH KRÓLI PRZESZEDŁ PRZEZ KIELCE

06.01.2022. Kielce. Orszak Trzech Króli. Na zdjęciu (od lewej): Robert Mazur – dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich jako Melchior, dr Piotr Stępień jako Kacper, Paweł Golański – były piłkarz jako Baltazar / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Tradycyjnie 6 stycznia kościół katolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego. Kieleckim uroczystościom i przemarszowi Trzech Króli przewodził biskup Marian Florczyk. Orszak Trzech Króli wyruszył sprzed Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Był reprezentowany przez środowiska medyczne, sportowe oraz służby mundurowe.


ZMARŁ MAJOR LEON KALETA

Na zdjęciu: Leon Kaleta / Fot. Radio Kielce

Bliscy i przyjaciele pożegnali majora Leona Kaletę, najstarszego polskiego żołnierza i najstarszego mieszkańca regionu świętokrzyskiego. 1 lutego major skończyłby 110 lat. – To wyjątkowa uroczystość, ponieważ odszedł zasłużony człowiek – podkreślił pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Leon Kaleta we wrześniu 1939 roku był żołnierzem 4. Pułku Piechoty Legionów. Aresztowany trafił do niewoli sowieckiej, a później niemieckiej. Po ucieczce wrócił w rodzinne strony i wstąpił do Batalionów Chłopskich, a następnie do Armii Krajowej. W latach 80. założył we wsi Sobowice Solidarność Rolników Indywidualnych. Major Leon Kaleta zmarł 4 stycznia. Spoczął na cmentarzu w Imielnie. Na jego grobie złożono wiązanki m.in. od prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.


JAROSŁAW KACZYŃSKI W STARACHOWICACH

16.01.2021. Starachowice. Msza w 8. rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński – prezes PiS / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, uczestniczył we mszy świętej w Starachowicach w intencji swojej matki, Jadwigi Kaczyńskiej. Po nabożeństwie wspominał Starachowice, jako miejsce, w którym jego matka się wychowywała, gdzie chodziła do szkoły i gdzie przeżyła lata wojny.


REMONT DWORCA KOLEJOWEGO W KIELCACH

24.01.2022 Kielce. Dworzec PKP / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Podpisano umowę na modernizację dworca kolejowego w Kielcach. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel jest przekonany, iż remont dworca przywróci obiektowi znaczenie. Prace budowlane mają się zakończyć w lipcu 2023 roku.


OTWARCIE PIERWSZEGO FRAGMENTU OBWODNICY MORAWICY

26.01.2022. Bilcza. Droga krajowa nr 73 / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kierowcy mogą korzystać z dwóch pasów pierwszego fragmentu obwodnicy Morawicy. To czterokilometrowy odcinek drogi krajowej nr 73 od Dymin do Piasecznej Górki. – Uruchomiona zostanie również sygnalizacja świetlna na czterech skrzyżowaniach – mówiła Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt budowy pierwszego etapu obwodnicy Morawicy to prawie 80 mln zł.


TRAGICZNY POŻAR W KAŁKOWIE

24.01.2022. Kałków. Dom, w którym w niedzielę doszło do pożaru / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

Do tragicznego pożaru domu doszło w Kałkowie, w gminie Pawłów. Życie straciły trzy osoby. Zdzisław Nowak, jeden ze strażaków ochotników mieszkający blisko miejsca zdarzenia, relacjonował, iż o dymie wydobywającym się z okien domu poinformowali go sąsiedzi. W pożarze zginęli 73-letni mężczyzna i jego 49-letni syn oraz przebywający w ich domu 69-letni mieszkaniec gminy Pawłów. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalenie materiałów nagromadzonych przy piecu kaflowym.


38 INWESTYCJI W PROJEKCIE KONTRAKTU PROGRAMOWEGO

30.12.2021. Kielce. Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Głównego Urzędu Miar / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął Projekt Kontraktu Programowego. To podstawa do negocjacji nowego programu regionalnego województwa z Komisją Europejską na lata 2021-2027. W dokumencie wymieniono 38 inwestycji o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu. To m.in. II etap budowy kampusu Głównego Urzędu Miar, Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz projekty cyfryzacji placówek medycznych i instytucji publicznych.


ANDRZEJ PRUŚ PONOWNIE PRZEWODNICZĄCYM SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

10.01.2022. Kielce. Na zdjęciu Andrzej Prus – przewodniczący sejmiku województwa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Andrzej Pruś został ponownie, po grudniowym odwołaniu, wybrany na przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W drugiej turze był jedynym kandydatem. Jak powiedział, euforia po głosowaniu nie jest emocją dominującą, ponieważ służba publiczna zawsze wiąże się z dużymi wyzwaniami. Andrzej Pruś został odwołany z funkcji przewodniczącego Sejmiku 27 grudnia. Za tą inicjatywą stały kluby Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Koalicji Obywatelskiej.


LIKWIDACJA MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W DOBROMYŚLU

13.01.2022. Kielce. Dobromyśl. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Dobromyślu zostanie zlikwidowany, a jego działalność może być kontynuowana przez stowarzyszenie. Zgodę na taki krok wyrazili kieleccy radni. Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce, twierdzi, iż ta decyzja nie spowoduje faktycznego zamknięcia placówki wychowawczej. Podobnego zdania jest przewodniczący Rady Miasta Jarosław Karyś.


PUCHAR RADIA KIELCE W SLALOMIE NARCIARSKIM

10.02.2018 Krajno. Stok narciarski. Zawody Narciarskie o Puchar Radia Kielce / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Świetna zabawa i dużo uśmiechów. Na stoku Sabat Krajno rozegrany został Puchar Radia Kielce w slalomie narciarskim.


LUTY

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ

źródło: PolskieRadio24.pl

21 lutego późnym wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości „republik ludowych” powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał siłom zbrojnym rozkaz rozpoczęcia operacji wojskowej w Donbasie.

Natomiast w czwartek, 24 lutego, świat obiegła tragiczna informacja. Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. Wojska rosyjskie przekroczyły granice w kilku miejscach, a celem była stolica Ukrainy – Kijów.

Ta informacja wywołała wielką mobilizację w Świętokrzyskiem. Samorządy, instytucje, stowarzyszenia i indywidualne osoby organizowały pomoc humanitarną dla ogarniętej rosyjską inwazją Ukrainy. Przygotowywano miejsca noclegowe dla uchodźców i punkty, w których mogliby uzyskać wskazówki dotyczące ich dalszego pobytu w regionie. Przy urzędzie wojewódzkim w Kielcach powstał punkt pomocy dla obywateli Ukrainy. A już cztery dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Chęcinach utworzono wojewódzki punkt koordynacyjno-magazynowy, w którym zbierane było zaopatrzenie dla walczących Ukraińców. Centrum koordynowało zbiórki prowadzone w całym regionie. Radio Kielce uruchomiło natomiast dwa portale: mieszkaniedlaukrainy.pl oraz projektpracaukraina.pl.

Także przy kościołach zbierano datki na rzecz mieszkańców Ukrainy i uchodźców z tego kraju przybywających do Polski. Wierni nie mijali specjalnie oznakowanych puszek obojętnie.


OBNIŻKA PODATKU VAT

Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W lutym weszła w życie opracowana przez rząd tarcza antyinflacyjna 2.0, dzięki której Polacy mogą zapłacić mniej m.in. za podstawowe produkty spożywcze, nawozy i paliwa. VAT, np. na nabiał, mięso, ryby, a także na nawozy i gaz spadł do zera. Do 5 proc. obniżono VAT na ciepło, a do 8 proc. na paliwa.


1,5 MLD EURO DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

01.02.2022. Warszawa. Podpisanie Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Waldemar Buda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podpisano Kontrakt Programowy dla województwa świętokrzyskiego na prawie 1,5 mld euro. Dokument zawiera najważniejsze 38 zadań, które mają być realizowane za unijne pieniądze do 2027 roku.


PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY TRASY S74 PRZEZ KIELCE

Kielce. Przygotowania do budowy drogi ekspresowej S74 / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Rozpoczęły się przygotowania do budowy drogi ekspresowej S74 przez Kielce. Specjalistyczne ekipy prowadziły badania geologiczne i badały grunt w miejscach, w których mają powstać tunele. Wcześniej dla tego odcinka uzyskano pozytywną decyzję środowiskową.


GIGANTYCZNY POŻAR W STARACHOWICACH

10.02.2022. Starachowice. Pożar hali / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Doszło do pożaru jednej z hal na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Doszczętnie spłonął starachowicki zakład firmy produkującej armaturę sanitarną. To była największa akcja gaśnicza w ostatnich 30 latach w powiecie starachowickim – ocenili strażacy. Działania trwały cztery dni. W akcji uczestniczyło łącznie prawie 170 strażaków.


DROŻEJ ZA ŚMIECI W KIELCACH

śmieci, kontenery, śmietnik / Radio Kielce

Kielecka rada miasta przyjęła projekt uchwały w sprawie podwyższenia opłat za wywóz śmieci z terenu miasta – z 14 do 19 zł.


WICHURY SIAŁY SPUSTOSZENIE

19.02.2022. Kielce. Uszkodzona przez wichurę elewacja budynku ŚCO / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Ogromne spustoszenie siały wichury przechodzące pod koniec miesiąca przez całą Polskę i nasz region. W najbardziej kryzysowym momencie bez prądu pozostawało 37 tys. gospodarstw domowych. W wyniku podmuchów wiatru dochodziło do uszkodzeń drzew i budynków mieszkalnych.


UCZNIOWIE WRÓCILI DO SZKÓŁ

Fot. Jakub Snoch – Radio Kielce

Pod koniec lutego wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. Wcześniej normalne lekcje miały tylko najmłodsze dzieci. Minister edukacji zdecydował, iż zagrożenie epidemiczne jest na tyle małe, by również starsze klasy uczyły się normalnie.


MARZEC

Prezydent Biden: Ukraina nie będzie zwycięstwem Rosji. Putin nie może zostać u władzy

26.03.2022. Warszawa. Na zdjęciu prezydent USA Joe Biden / Jakub Szymczuk / KPRP

O jedności NATO, walce z Rosją o wolność i demokrację oraz o sile nałożonych na Rosję sankcji gospodarczych po agresji na Ukrainę mówił w Warszawie prezydent USA Joe Biden, który w marcu przyjechał z dwudniową wizytą do Polski, To ważne przesłanie do całego świata – ocenia poseł Krzysztof Lipiec, prezes Prawa i Sprawiedliwości w regionie.


Uchodźcy z Ukrainy leczą się w świętokrzyskich szpitalach

Fot. Piotr Kwaśniewski – Radio Kielce

Do świętokrzyskich szpitali trafili pierwsi pacjenci – uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie poinformowała, iż w zdecydowanej większości są to dzieci.


Pociąg z uchodźcami z Ukrainy dotarł do Sędziszowa

05.03.2022 Sędziszów. Uchodźcy wojenni z Ukrainy / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tymczasem około 1,2 tys. uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło do Sędziszowa. Na miejscu każdy otrzymał niezbędną pomoc. Jak powiedział burmistrz miasta Wacław Szarek, większość z nich traktuje Sędziszów jako punkt przesiadkowy.


Praca dla obywateli Ukrainy

10.03.2022. Kielce. Konferencja nt. uruchomienia strony internetowej projektpracaukraina.pl. Na zdjęciu (od lewej): Artur Kudzia – dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach, Grzegorz Piwko – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Robert Jaworski – prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, Janusz Knap – prezes Radia Kielce i Beata Szwed – Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radio Kielce uruchomiło serwis projektpracaukraina.pl – to strona internetowa, stworzona z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy poszukują pracy, nie tylko w Kielcach i województwie świętokrzyskim – mówi Janusz Knap, prezes Radia Kielce.


Koniec maseczek, czy to dobra decyzja?

18.10.2020 Kielce. Koronawirus. Maseczki / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ministerstwo Zdrowia zniosło obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, z wyjątkiem placówek medycznych. Zniesiona została również izolacja domowa i kwarantanna po przyjeździe do Polski. Zdaniem Jerzego Staszczyka, wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie epidemiologii, mimo wszystko warto zachować zdrowy rozsądek.


Emisja obligacji to tylko rolowanie długu – uważa radny Kami Suchański

21.03.2022. Warszawa. Miasto Kielce zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na rynku Catalyst notowane są obligacje wyemitowane przez Miasto Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Beata Pawłowska – skarbnik miasta Kielce, Bogdan Wenta – prezydent Kielc, Piotr Borowski – członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych / Łukasz Zarzycki / www.kielce.eu

Miasto Kielce zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych, emitując obligacje komunalne o wartości niemal 170 mln zł. Termin wykupu poszczególnych serii przypada na lata 2022-37. Przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś, ma nadzieję, iż podjęta przez władze miasta decyzja była przemyślana.


Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Myślami i modlitwą jesteśmy z Ukrainą

02.03.2022. Kielce. Bazylika katedralna. Środa popielcowa. Msza święta / Marcin Marszałek / Radio Kielce

Środa Popielcowa rozpoczęła dla katolików 40-dniowy Wielki Post. Wierni podkreślali, iż w okresie towarzyszyć im będą przede wszystkim intencje dotyczące pokoju na świecie.

Biskup Jan Piotrowski w homilii odnosił się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mówił, iż człowiek daleki od Boga i ludzkich ideałów staje się narzędziem w ręku szatana. Już nic się nie liczy, tylko jego własne ambicje, pycha, i posunięta do granic bestialstwa pogarda bliźniego – mówił hierarcha.


Łopuszno chce być miastem

25.03.2022. Łopuszno. Sesja Rady Gminy Łopuszno / Krzysztof Lipiec/Facebook

Radni gminy Łopuszno przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie rozpoczęcia starań o uzyskanie praw miejskich. Powstała także specjalna, obszerna analiza – mówi wójt Irena Marcisz.

Wniosek o uzyskanie statusu miasta został złożony u wojewody świętokrzyskiego do końca marca.


KWIECIEŃ

Kieleckie uczelnie łączą siły, by wspomagać GUM

06.04.2022. Kielce. Targi Kielce. Podpisanie umowy dotyczącej powstania Klastra Metrologicznego / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W kwietniu, w Kielcach podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Klastra Metrologicznego, który rozpocznie działanie w naszym kraju. W jego skład wejdą firmy i uczelnie wyższe. Inicjatorem powstania klastra jest profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Klaster będzie tworzyć ponad 30 firm, uczelni i organizacji, w tym Polska Grupa Zbrojeniowa, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, MESKO i Targi Kielce.


Minister Grzegorz Puda apeluje do UE o pieniądze dla Polski

07.04.2022. Kielce. Konwent Marszałków Województw RP / Michał Kita / Radio Kielce

W Kielcach obradował Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczył w nim minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Podkreślił, iż Polska potrzebuje nowych funduszy unijnych, aby sprostać wyzwaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Minister zaznaczył też, iż liczy na sprawne przeprowadzenie negocjacji programu.


Nie żyje Stanisław Nyczaj

Na zdjęciu Stanisław Nyczaj / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

1 kwietnia zmarł Stanisław Nyczaj, pisarz, krytyk literacki, wieloletni prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich. Pożegnali go ludzie pióra, władze miasta i regionu oraz liczne grono przyjaciół. – Nie wyobrażam sobie, iż go nie ma – mówiła Elżbieta Jach, z Grupy Literackiej „Wiklina”.

Stanisław Nyczaj otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz dwa Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Spoczął na Cmentarzu Nowym w Kielcach.


Dawny Pałac Biskupów Krakowskich otwarty dla zwiedzających

25.04.2022. Kielce. Oprowadzanie dyrektorskie po wyremontowanym Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich / Wiktor Taszlow / Radio Kielce

W kwietniu został uroczyście otwarty dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Końca dobiegła trwająca prawie pięć lat modernizacja XVII-wiecznej rezydencji magnackiej. Jak przyznał dyrektor Muzeum Narodowego, Robert Kotowski – odczuwa satysfakcję, iż wart ponad 21 mln zł projekt zakończył się.

Pochodząca z pierwszej połowy XVII wieku rezydencja, która jest wpisana na listę pomników historii odzyskała blask. Odnowione zostały m.in. pokaźnych rozmiarów tapiserie oraz strop ramowy w Drugim Pokoju Senatorskim.


W Kielcach przy Wiśniowej na uchodźców czeka pomoc

12.04.2022. Kielce. Caritas Diecezji Kieleckiej otwiera punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy przy ulicy Wiśniowej 6. Na zdjęciu (w środku): biskup Marian Florczyk / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej utworzyła Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. Jak informuje ksiądz Krzysztof Banasik – udało się wynająć lokal, który daje większą przestrzeń i pozwoli obsłużyć większą grupę osób potrzebujących wsparcia.

Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy znajduje się przy ulicy Wiśniowej 6 w Kielcach.


Marsz ulicami Kielc upamiętnił ofiary zbrodni katyńskiej

13.04.2022 Kielce. Marsz Katyński / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ulicami Kielc przeszedł VII Marsz Katyński. Jak mówiła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – 82 lata temu przedstawiciele elity intelektualnej i społecznej zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy, tylko za to, iż nie poddali się sowieckiej machinie zła.

W 1940 roku, strzałem w tył głowy wymordowano prawie 22 tys. obywateli polskich, wziętych do niewoli po agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939.


Byli członkowie Solidarnej Polski ostro o swojej partii

Na zdjęciu (od lewej): senator Jacek Włosowicz i Grzegorz Banaś – radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

Racja stanu Polski dramatycznie rozmija się z tą proponowaną przez naszą byłą partię – mówili wykluczeni z Solidarnej Polski, senator Jacek Włosowicz i radny sejmiku województwa Grzegorz Banaś. Oficjalnym powodem ich relegacji miało być niepłacenie składek członkowskich.

Senator Jacek Włosowcz stwierdził, iż jednym z punktów spornych były kwestie dotyczące podejścia Solidarnej Polski do szczepień przeciwko COVID-19, a także polityka międzynarodowa.

Jacek Włosowicz zadeklarował, iż przez cały czas chce współpracować w ramach Zjednoczonej Prawicy.


MAJ

Zniesiono stan epidemii

Adam Niedzielski – minister zdrowia / źródło: Ministerstwo Zdrowia – Twitter

W maju, w Polsce zniesiony został stan epidemii, a zaczął obowiązywać łagodniejszy stan zagrożenia epidemicznego. Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego wyjaśniał, iż decyzja ministerstwa zdrowia podyktowana jest małą liczbą zakażeń koronawirusem.

Większość obostrzeń związanych z COVID-19 została zniesiona już wcześniej. W dalszym ciągu w placówkach służby zdrowia obowiązuje natomiast nakaz noszenia maseczek ochronnych.


Wypadek w Daleszycach. Prokuratura chce 25 lat więzienia dla sprawcy

25.05.2022. Kielce. Na zdjęciu (w środku) oskarżony Michał Z., Wojciech Stachowicz-Szczepanik – radca prawny (z prawej) / Monika Miller / Radio Kielce

Zakończył się proces sprawcy tragicznego wypadku w Daleszycach. Prokuratura Domagałą się kary 25 lat więzienia dla 39-letniego Michała Z., który będąc pod wpływem alkoholu, w sierpniu 2021 roku, doprowadził do śmierci 38-letniej kobiety i jej 4-letniej córki. Prokurator Agnieszka Szcześniak wygłosiła mowę końcową, podkreślając naganne zachowanie oskarżonego.

Obrona domagała się jak najniższego wymiaru kary. W czerwcu, oskarżony został skazany na 15 lat więzienia.


Susza daje się we znaki. Nowa Słupia ogranicza zużycie wody

06.05.2020. Kielce. Rodzinne Ogródki Działkowe / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Władze gminy Nowa Słupia wydały zakaz podlewania ogródków oraz napełniania basenów wodą z sieci wodociągowej. Przyczyną zakazu była susza.

Od 2015 roku w Polsce trwa susza meteorologiczna, która przeradza się w suszę rolniczą i glebową.


Bp Andrzej Kaleta: historia wiary nierozdzielnie związana jest z historią naszego narodu

03.05.2022. Kielce. Msza Święta otwierająca świętokrzyskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu: biskup Andrzej Kaleta / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Historia wiary chrześcijańskiej jest nierozerwalnie związana z historią naszego narodu – mówił biskup Andrzej Kaleta podczas mszy za Ojczyznę 3 maja w kieleckiej katedrze. Zwrócił uwagę, iż od początku Polacy są szczególnie związani z Maryją. Dodał, iż z Nią u boku zawsze odzyskiwaliśmy wolność i potrzebujemy Jej także dziś.

– W 1791 roku jako naród zdaliśmy egzamin – mówił z kolei wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Oficjalne, wojewódzkie uroczystości Święta Konstytucji odbyły się tradycyjnie w Parku Miejskim w Kielcach.


Świętokrzyski komendant, generałem Straży Pożarnej

06.05.2022. Warszawa. Centralne Obchody Dnia Strażaka. Na zdjęciu: Andrzej Duda – prezydent RP (z prawej) wręcza nominację generalską Krzysztofowi Cioskowi – świętokrzyskiemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

St. bryg. Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej został nadbrygadierem, czyli generałem Straży Pożarnej. Nominację z rąk prezydenta RP, Andrzeja Dudy odebrał w czasie Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

Krzysztof Ciosek podkreślił, iż awans dla strażaka z 31-letnim stażem, jak i dla całego świętokrzyskiego garnizonu Państwowej Straży Pożarnej to duża nobilitacja.


Będzie zmiana dyrektora koneckiego szpitala

dr n. med. Wojciech Przybylski, lekarz ds. zakażeń szpitalnych, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich / Robert Felczak / Radio Kielce

Wojciech Przybylski zrezygnował z funkcji dyrektora szpitala specjalistycznego św. Łukasza w Końskich. Grzegorz Piec starosta konecki ogłosił konkurs na stanowisko szefa lecznicy. Powodem rezygnacji długoletniego dyrektora był konflikt z władzami powiatu.


Po wielu latach dewastacji. Ruiny pałacu w Podzamczu mają nowego właściciela

01.05.2021. Podzamcze Piekoszowskie. Ruiny pałacu Tarłów / Marcin Marszałek / Radio Kielce

Pozostałości pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim przeszły na własność skarbu państwa. Rezydencja od wielu lat popadała w ruinę ze względu na nieuregulowany status prawny. Teraz pojawiła się szansa na zagospodarowanie i uratowanie pozostałości unikatowej budowli. Członek zarządu powiatu kieleckiego Mariusz Ściana zaznacza, iż wywłaszczeni spadkobiercy otrzymają rekompensaty.

Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek zapowiada, iż nieruchomość po przejęciu przez gminę i odnowieniu stanie się jedną z atrakcji turystycznych.


Biskup na rowerze uczcił z wiernymi pamięć Papieża

21.05.2022. Borków. Rodzinna Majówka Rowerowa / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Około 300 osób wyruszyło z Kielc na Rodzinną Majówkę Rowerową z biskupem Marianem Florczykiem. Wydarzenie organizowane jest od lat, by upamiętnić postać św. Jana Pawła II. Każdego roku odbywa się w okolicach 18 maja, czyli dnia urodzin Papieża Polaka. Biskup Marian Florczyk podkreślił, iż celem wyjazdu jest nawiązanie wspólnoty, nie tylko religijnej.

O bezpieczeństwo uczestników zadbała świętokrzyska policja. Kamizelki odblaskowe zapewniło Radio Kielce.


CZERWIEC

UGASZONO POŻAR W PROMNIKU

02.06.2022. Promnik. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów po pożarze / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W czerwcu, po czterech dniach, zakończyła się akcja gaszenia pożaru w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Promniku. – W sumie wzięło w niej udział ponad 360 strażaków – powiedziała Beata Gizowska, rzecznik Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.


SREBRNY MEDAL ŁOMŻY VIVE KIELCE

19.06.2022. Kolonia. FInal Four Ligi Mistrzów. Mecz Łomża Vive Kielce – FC Barcelona / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Srebrny medal zdobyli zawodnicy Łomży Vive Kielce, którzy zagrali w finale Ligi Mistrzów piłki manualnej. Ich przeciwnikiem była drużyna FC Barcelona. Zawodników gorąco dopingowali kieleccy kibice. Trener Vive, Talant Dujszebajew stwierdził, iż zawodnicy, według niego, odnieśli zwycięstwo. FC Barcelona zwyciężyła po dogrywce i po rzutach karnych: 37:35.


„JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY” FESTIWALEM OGÓLNOPOLSKIM

26.06.2022. Tokarnia. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” – gala wręczenia nagród / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W parku Etnograficznym w Tokarni odbył się finał zorganizowanego przez Radio Kielce I Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Jego laureatami zostali Andrzej Budz, Małgorzata Mateja oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA. Nagrody wręczył wicepremier Piotr Gliński. W kategorii solista – śpiewak lub instrumentalista nagroda trafiła do Andrzeja Budza. – „Jawor – u źródeł kultury” to sięganie właśnie do źródeł, do kultury naszych przodków – powiedział w Kielcach podczas inauguracji festiwalu Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.


OTWARCIE MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W WIŚLICY

26.06.2022. Wiślica. Otwarcie Muzeum Archeologicznego. Na zdjęciu: prof. Robert Kotowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prof. Piotr Gliński – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego / Fot. Marta Gajda-Kruk – Radio Kielce

– To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich 6 lat w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego jest powodem do dumy – stwierdził wicepremier Piotr Gliński, który uczestniczył w otwarciu Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Jak podkreślił, to miejsce szczególne, ponieważ jest kolebką polskości. Modernizacja wiślickiego muzeum kosztowała prawie 28 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z funduszy europejskich, resortu kultury i urzędu marszałkowskiego.


NAJWIĘKSZY KONTRAKT W HISTORII MESKO

Zestawy rakietowe Piorun / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Skarżyskie Mesko wyprodukuje 3,5 tysiąca pocisków i 600 zestawów przeciwlotniczych „Piorun”. Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę zwiększającą zakupy dla polskiej armii. – To największy kontrakt w historii skarżyskich zakładów – podkreśla prezes Mesko Elżbieta Śreniawska. Priorytetem produkcji są polskie siły zbrojne. Pioruny zostały już sprawdzone w działaniach wojennych na Ukrainie.


POWOŁANO PEŁNOMOCNIKÓW OKRĘGOWYCH PIS

Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec – pełnomocnik okręgu kieleckiego PiS / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował nową strukturę organizacyjną partii. Powołano również nowych 94 pełnomocników okręgowych. Okręgiem kieleckim będzie kierował poseł Krzysztof Lipiec, na północy regionu szefem będzie poseł Agata Wojtyszek, a na południu poseł Bartłomiej Dorywalski. Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, iż zadaniem pełnomocników będzie rozbudowa struktur partii i przygotowanie do wyborów. Zdecydowano, iż pełnomocnicy nie mogą pełnić funkcji ministerialnych, ani zasiadać w prezydium Sejmu lub Senatu.


ZAPADŁ WYROK WS. TRAGICZNEGO WYPADKU W DALESZYCACH

07.06.2022. Kielce. Rozprawa Michała Z. / Fot. Monika Miller – Radio Kielce

15 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to wyrok w sprawie 39-letniego Michała Z., który w sierpniu ubiegłego roku, doprowadził do tragicznego wypadku w Daleszycach. Zginęły wówczas 38-letnia kobieta i jej 4-letnia córka. W chwili zdarzenia oskarżony miał trzy promile alkoholu w organizmie. Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Ogłosił go sędzia Michał Winiarczyk. Oskarżony musi wpłacić po 75 tys. zł dla męża i syna zmarłej kobiety. Decyzja Sądu Okręgowego w Kielcach jest nieprawomocna.


W MASŁOWIE ZNÓW ZBUDOWALI ŻYWY POMNIK JANA PAWŁA II

03.06.2022. Masłów. 15. Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych z Kielc i regionu świętokrzyskiego / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Osoby niepełnosprawne z regionu po raz 15. spotkały się na lotnisku w Masłowie. Była wspólna modlitwa i występy artystyczne. Inicjatorem spotkania jest ksiądz biskup Marian Florczyk. To jego pomysł na budowanie żywego pomnika Jana Pawła II. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy.


40 LAT SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ

13.06.2022. Kielce. Uroczystości 40-lecia Solidarności Walczącej. Kwiaty składają Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych, Krzysztof Słoń – senator / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Msza święta w kieleckiej katedrze rozpoczęła obchody 40-lecia Solidarności Walczącej. Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” zaznaczył, iż trzeba pamiętać o wydarzeniach ważnych dla Polski. Po nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą Stanisława Raka – kieleckiej ofiary stanu wojennego i księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.


OTWARTO PIERWSZĄ W ŚWIĘTOKRZYSKIEM SOWĘ

22.06.2022. Starachowice. Otwarcie Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Muzeum Przyrody i Techniki / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otwarto pierwszą w regionie SOWĘ, czyli Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Odwiedzający mogą dzięki różnych urządzeń obserwować zjawiska fizyczne, ale także zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Dzieci, które przyszły obejrzeć wystawę, były zachwycone. W naszym regionie mają powstać cztery SOW-y, za ich merytoryczne przygotowanie odpowiada Centrum Nauki Kopernik.


LIPIEC

W MICHNIOWIE WSPOMINANO OFIARY DOKONANEJ PRZEZ NIEMCÓW PACYFIKACJI

12.07.2022 Michniów. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 79. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów. Na zdjęciu (od lewej): poseł Krzysztof Lipiec i wicewojewoda Rafał Nowak / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

12 lipca w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie wspominano ofiary dokonanej przez Niemców pacyfikacji. Wieś Michniów w czasie dwudniowej pacyfikacji w 1943 roku została doszczętnie spalona. Zginęło co najmniej 204 mieszkańców.


POWOŁANO GRUPĘ PRZEMYSŁOWĄ INDUSTRIA

05.07.2022. Korzecko. Inauguracja Grupy Przemysłowej Industria. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec – pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

W lipcu Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych oficjalnie rozpoczęły działalność Grupy Przemysłowej Industria. Prezes Szczepan Ruman informował, iż jest to krok w stronę gospodarki przyszłości. W planach jest rozwijanie odnawialnych źródeł energii. Świętokrzyski Klaster Wodorowy zmienił nazwę na nazwę Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich. Jego zadaniem jest produkcja zeroemisyjnego paliwa wodorowego. Pierwszy wodór ma zostać wyprodukowany w nowym roku.


JAROSŁAW KACZYŃSKI W ŚWIĘTOKRZYSKIEM

03.07.2022. Kielce. Wizyta Jarosława Kaczyńskiego. Na zdjęciu: prezes Pis, Jarosław Kaczyński / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Ostrowiec Świętokrzyski i Kielce. – W Polsce mamy demokrację i to jedną z najlepiej funkcjonujących w całej Europie – stwierdził w czasie spotkania z kielczanami.


UPAMIĘTNIONO 76. ROCZNICĘ POGROMU KIELECKICH ŻYDÓW

04.07.2022 Kielce. 76. rocznica pogromu kieleckiego. Złożenie wieńców pod kamienicą na Plantach / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W rocznicę tragicznych wydarzeń w Kielcach upamiętniono 76. rocznicę pogromu kieleckich Żydów. Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, przypomina, iż przez 40 lat cenzura i władza PRL zamiatała pod dywan kieleckie wydarzenia z 1946 roku, dlatego poznanie prawdy o ich przebiegu jest tak trudne. Uczestnicy uroczystości złożyli w ciszy wiązanki kwiatów przy kamienicy na ulicy Plany 7, gdzie doszło do tragedii.


MATURZYŚCI NAJLEPIEJ ZDALI EGZAMIN Z JĘZYKA OBCEGO

05.07.2022. Kielce. Odbieranie świadectw maturalnych / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W lipcu poznaliśmy wyniki matury. W regionie świętokrzyskim egzamin dojrzałości zdało 78 proc. absolwentów. Tradycyjnie, najlepiej wypadł egzamin z języka obcego. Natomiast na egzaminie ósmoklasisty, uczniowie z województwa świętokrzyskiego uzyskali nieco słabszy wynik niż średnia krajowa. Jedynie z matematyki nie odstawali od rówieśników z Polski. Z kolei wyniki ósmoklasistów z Kielc były wyraźnie wyższe niż średnia krajowa.


NOWE LINIE AUTOBUSOWE W ŚWIĘTOKRZYSKIEM

07.07.2022. Kielce. Dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Staniek – starosta opatowski i Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

32 nowe linie autobusowe powstały w województwie świętokrzyskim. Ich utworzenie było możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, który pozwala na likwidowanie białych plam komunikacyjnych. Umowy podpisało 12 samorządów, na łączną kwotę 3,5 mln zł.


WIELKA INWESTYCJA W KIELECKIEJ ELEKTROCIEPŁOWNI

19.07.2022. Kielce. Podpisanie umowy na budowę nowoczesnego bloku gazowego. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Owsicki – dyrektor pionu produkcji PGE Energia Ciepła SA, Zbigniew Duda – dyrektor Elektrociepłowni Kielce, Maciej Jankiewicz – wiceprezes PGE Energia Ciepła, Tomasz Sadowski – prezes zarządu Elmont SA, Wojciech Wałach – dyrektor handlowy Elmont SA / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

Podpisano umowę na budowę nowoczesnego bloku gazowego w kieleckiej elektrociepłowni. Instalacja powstanie w ciągu dwóch lat. Koszt budowy został objęty tajemnicą handlową. Nieoficjalnie szacuje się, iż może ona pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych.


KIELCE EMITUJĄ OBLIGACJE KOMUNALNE

21.07.2022. Kielce. Sesja rady miasta / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kielecka rada miasta zgodziła się na emisję obligacji komunalnych o wartości 83 mln zł. Pozyskane pieniądze mają być przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego oraz na inwestycje. Całkowite zadłużenie miasta wynosi ponad 1 mld zł.


MILIONY ZŁOTYCH DLA KIELECKIEGO TEATRU

27.07.2022. Kielce. Budowa Teatru im. Stefana Żeromskiego / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Kolejne 20 mln zł z Ministerstwa Kultury otrzymał Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pieniądze mają być przeznaczone dla wykonawcy modernizacji zabytkowej siedziby teatru, na pokrycie różnic w kosztach inwestycji, spowodowanych inflacją. Termin zakończenia prac jest planowany na drugą połowę nowego roku.


PIEKOSZÓW I ŁOPUSZNO BĘDĄ MIASTAMI

27.07.2022. Piekoszów. Widok na miejscowość / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie nowych miast. Taki status od stycznia 2023 roku otrzymają Piekoszów i Łopuszno. Wójt Piekoszowa, Zbigniew Piątek podkreśla, iż to przyczyni się do rozwoju miejscowości. Zaznacza, iż wysokość opłat i podatków od nowego roku nie powinny ulec zmianie.


GWIAZDY NA FESTIWALU W BUSKU-ZDROJU

08.07.2022. Chmielnik. Koncert muzyki żydowskiej w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Na zdjęciu (w środku): Antonina Lach / Fot. Dorota Klusek – Radio Kielce

Operetka „Wesoła wdówka” Franca Lehara zainaugurowała 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Gwiazdą koncertu była pierwsza dama polskiej sceny muzycznej, znakomita sopranistka Grażyna Brodzińska. Koncerty w odbywały się w różnych częściach regionu, w sumie przygotowano ponad 30 wydarzeń. Zwieńczeniem festiwalu była gala operowa „Śladami sukcesów Krystyny Jamroz”, będąca hołdem dla wybitnej śpiewaczki urodzonej w Busku-Zdroju.


„WIŚNIOWY SAD” NAJLEPSZYM SPEKTAKLEM

03.07.2022 Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Gala plebiscytu „O Dziką Różę” / fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

„Wiśniowy sad” został uznany za najlepszy spektakl w roku artystycznym 2019/20, a w kończącym się właśnie 2021/22 wygrało przedstawienie „Ale z naszymi umarłymi”. W gronie aktorskim, w obu sezonach, bezkonkurencyjni okazali się Joanna Kasperek i Dawid Żłobiński. Takie rozstrzygnięcia przyniosła w Teatrze im. Stefana Żeromskiego gala finałowa Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”.


KAMIL PACHOLEC UŚWIETNIŁ „CHOPINOWSKIE INSPIRACJE”

15.07.2022. Kielce. „Chopinowskie inspiracje”. Koncert Kamila Pacholca / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W ogrodach włoskich Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach rozpoczęły się w lipcu koncerty z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Publiczność usłyszała utwory muzyki klasycznej w wykonaniu m.in. Kamila Pacholca, finalisty 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


HARCERZE ZNOWU W KIELCACH

16.07.2022. Kielce. Koncert galowy wieńczący 49. edycję Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W amfiteatrze na kieleckiej Kadzielni odbył się koncert galowy 49. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Zaprezentowało się niemal 800 młodych artystów z całego kraju. W 2023 roku odbędzie się jubileuszowa 50. edycja Festiwalu Harcerskiego.


SIERPIEŃ

Są nowe tereny, będzie wielki inwestor

16.08.2022. Kielce. Teren po dawnym browarze Belgia / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Inwestycja o wartości 150 mln euro ma powstać w Kielcach na terenie po dawnym browarze Belgia, poinformował w sierpniu prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice Marcin Perz.


Radna Katarzyna Zapała z KO skazana na więzienie w zawieszeniu

08.08.2022. Kielce. Rozprawa Katarzyny Zapały. Na zdjęciu (od lewej): sędzia Kamil Czyżewski, obrońca Katarzyna Czech-Kruczek, Katarzyna Zapała, obrońca Arkadiusz Płoski / Fot. Monika Miller – Radio Kielce

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, zakaz zajmowania stanowisk w samorządzie i 13,5 tys. zł grzywny – to wyrok, który zapadł w sierpniu, w sprawie Katarzyny Zapały, kieleckiej radnej z Koalicji Obywatelskiej. Została ona uznana winną przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego.


Małpia ospa w Świętokrzyskiem. Jest pierwszy przypadek

Klinika Chorób Zakaźnych / Fot. Piotr Kwaśniewski – Radio Kielce

Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w województwie świętokrzyskim. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach potwierdziła, iż w Klinice Chorób Zakaźnych przebywa mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie.


Ostatnie pożegnanie kustosza sztuki

25.08.2022 Kielce. Katedra. Pogrzeb Alojzego Obornego, wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wielki miłośnik sztuki, zasłużony muzealnik, dobry szef, ale także twórca Muzeum Narodowego w Kielcach. Przedstawiciele władz, ludzie kultury oraz bliscy pożegnali Alojzego Obornego. Joanna Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego podkreśliła, iż będzie wspominać Alojzego Obornego jako wspaniałego człowieka.


Solidarność była postrzegana jako kontynuatorka polskich tradycji narodowych i społecznych

31.08.2022. Kielce. Uroczystości 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce.

Msza w intencji Ojczyzny i Świata Pracy w kieleckiej katedrze upamiętniła 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności. Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreślił, iż porozumienia sierpniowe były otwarciem bram do wolności i niezależności Polski.


„Kadrówka” już w Kielcach

12.08.2022 Kielce. 57. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Zakończył się 57. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Po sześciu dniach wędrówki i pokonaniu 120 kilometrów, grupa 150 piechurów dotarła do Kielc. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, iż 108 lat temu strzelcy pod wodzą Józefa Piłsudskiego, którzy wyszli z krakowskich Oleandrów, aby bić się o wolną Polskę, byli budzicielami sumień narodu polskiego.


Odwołane operacje w ŚCO. Czy to szantaż pielęgniarek?

Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO / Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kilkadziesiąt operacji planowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii nie odbyło się, ponieważ część pielęgniarek złożyła zwolnienia lekarskie. Izabela Opalińska, rzecznik szpitala poinformowała, iż na zwolnieniach przebywa ponad połowa pielęgniarek pracujących na bloku operacyjnym.

Masowa absencja pielęgniarek miała być formą protestu przeciw nowemu sposobowi naliczania wysokości płac.


Kontrola miasta w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach może potrwać

Dom Środowisk Twórczych / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Rozpoczął się audyt w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Sprawdzane były między innymi dokumenty finansowe instytucji. Kontrola rozpoczęła się po tym, gdy dyrektor Ryszard Pomorski odmówił udostępnienia dokumentów, o które wystąpił Marcin Stępniewski z klubu PiS. Radny dotarł do zapisów potwierdzających, iż dyrektor DŚT z pieniędzy placówki płacił za występy zespołowi Wołosatki, z którym sam jest związany.

Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc poinformował, iż kwestia ewentualnych nieprawidłowości została zgłoszona do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


WRZESIEŃ

Minister Mariusz Błaszczak oficjalnie otworzył MSPO

06.09.2022. Kielce. Oficjalne otwarcie 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu (przemawia): Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

We wrześniu w Targach Kielce odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Obecny w Kielcach prezydent Andrzej Duda powiedział, iż wzmacnianie potencjału obronnego Polski i NATO może postępować także dzięki takim inicjatywom.

W targach obronnych wzięło udział ponad 600 wystawców z 33 krajów.


Wielki kontrakt Mesko dla estońskiej armii

07.09.2022. Skarżysko-Kamienna. Zestawy rakietowe Piorun / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej podpisano umowę z Estonią na zakup przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. W 2022 roku w Mesko powstało 600 Piorunów, w 2023 będzie ich tysiąc – zapowiedziała prezes zakładów Elżbieta Średniawska.

Zestawy rakietowe Piorun dla Estonii będą gotowe w tym roku.


Szybsza podróż koleją z Kielc do Warszawy. Dzięki łącznicy w Czarncy

Łącznica kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ / Fot. PKP PLK SA

Łącznica w Czarncy, czyli nowa linia kolejowa mająca ułatwić podróż z Kielc w kierunku Warszawy i północy Polski, jest już gotowa. Piotr Hamarnik z zespołu prasowego spółki PKP PLK informuje, iż realizowane są procedury z włączeniem jej do sieci linii kolejowych.

Dzięki łącznicy przejazd z Kielc do Warszawy przez Włoszczowę Północ ma być o ponad pół godziny krótszy niż przez Skarżysko i Radom.


Nie żyje ciężarna potrącona na chodniku

01.09.2022. Lubienia. Śmiertelny wypadek. / Fot. Leszek Foss – Facebook.

32-letnia kobieta i jej nienarodzone dziecko zginęli w wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 9 w Lubieni, w powiecie starachowickim. Pijany kierowca wjechał na chodnik, którym szło dwoje dorosłych z dwojgiem dzieci – informował Paweł Kusiak z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach.

Sprawca wypadku miał ponad promil alkoholu i już wcześniej doprowadził do kolizji. Został aresztowany na trzy miesiące i usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu 14 lat pozbawienia wolności.


Pracownicy chcą kupić resztę udziałów w MPK

02.09.2022. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Jerzy Met – prezes KASP, Zbigniew Piękny – prezes MPK Kielce, Bogdan Latosiński – przewodniczący Rady Nadzorczej KASP, Dariusz Kubicza, Robert Piwoński – przedstawiciele rady nadzorczej MPK / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

Kieleckie Autobusy Spółka Pracownicza, większościowy udziałowiec Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji chce przejąć 33 proc. udziałów, należących do miasta. Bogdan Latosiński, przewodniczący Rady Nadzorczej KASP poinformował o utracie zaufania do mniejszościowego udziałowca, którym jest miasto oraz o wynikach audytu, który ujawnił nieprawidłowości w zarządzaniu spółką przez poprzednie władze firmy, co naraziło ją na duże straty finansowe.

Obecne władze MPK zamierzają na drodze sądowej domagać się odszkodowania od poprzednich zarządów firmy.


Minister Przemysław Czarnek odwiedził uczniów w Zawierzbiu

21.09.2022. Zawierzbie w gminie Samborzec. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek z wizytą w szkole podstawowej. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się ze społecznością Szkoły Podstawowej w Zawierzbiu, w gminie Samborzec. Zapowiedział nową formę pomocy państwa dla szkół prowadzonych przez stowarzyszenia. Podkreślił, iż do rozdysponowania jest 100 mln zł.


Można już zwiedzać Nidarium w Umianowicach

29.09.2022. Umianowice. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach został oficjalnie otwarty. Jedną z głównych atrakcji jest Nidarium, czyli akwarium, które ma przybliżyć życie w Nidzie – najdłuższej rzece w naszym regionie. Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreśla, iż ośrodek będzie pełnił istotną rolę w edukacji dzieci i młodzieży.

Zbigniew Koniusz zaznacza, iż placówka w Umianowicach wpisuje się w wyzwania związane z troską o przyrodę, odpowiada również na potrzeby młodego pokolenia.


Inauguracja obrad Europejskiego Parlamentu Wiejskiego

12.09.2022. Targi Kielce. Europejski Parlament Wiejski. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W Kielcach odbyły się obrady Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Wydarzenie zgromadziło ponad 400 przedstawicieli europejskich instytucji i osób związanych ze środowiskiem wiejskim z całej Europy. Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podkreślał, iż jednym z głównych kierunków działania jest wyrównywanie różnic w rozwoju miast i wsi. Zwrócił uwagę na wykluczenie komunikacyjne, z którym należy walczyć.

Europejski Parlament Wiejski po raz pierwszy zorganizowano w Polsce.


Zbiorowe zwolnienia w starachowickim Cerradzie

Zakład Cerrad w Starachowicach / Fot. Cerrard

Zarząd starachowickiej firmy Cerrad, która jest jednym z największych producentów płytek ceramicznych w Europie zapowiedział, iż zwolni 201 osób z powiatu koneckiego. Zakład argumentuje swoją decyzję wysokimi cenami gazu. Jak poinformował Jacek Werens, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich – zgłosiły się dwie firmy, które zadeklarowały chęć zatrudnienia pracowników z Cerradu.

Jacek Werens dodał, iż urząd nie ma informacji o kolejnych zwolnieniach grupowych.


PAŹDZIERNIK

Jak odróżnić informację prawdziwą od fałszywej? Tego nauczysz się w Centrum Edukacji Medialnej

07.10.2022. Kielce. Otwarcie Centrum Edukacji Medialnej / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W październiku, Polskie Radio Kielce świętowało 70. rocznicę powstania rozgłośni. W dniu otwartym, który rozpoczynał obchody, naszą rozgłośnię odwiedziło prawie pół tysiąca osób. Każdy mógł od kuchni poznać pracę radiowca oraz zobaczyć studia nagrań, nowoczesny sprzęt i dowiedzieć się jak powstaje program.

Otwarte zostało Centrum Edukacji Medialnej przy Polskim Radiu Kielce. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele świata mediów, kultury i polityki. Edukacja medialna dzisiaj nabiera nowego znaczenia – stwierdził Witold Kołodziejski, ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak mówił Janusz Knap, prezes Radia Kielce – Centrum Edukacji Medialnej jest projektem pionierskim i wyjątkowym. Będzie służyło walce z dezinformacją.

Zwieńczeniem jubileuszu 70-lecia Radia Kielce była uroczysta gala w Wojewódzkim Domu Kultury. Z koncertem wystąpili Felicjan Andrzejczak i Krzysztof KASA Kasowski.


Cała rodzina zginęła w pożarze. Wśród ofiar dwoje dzieci

28.10.2022. Nieskurzów Stary. Skutki nocnego pożaru w domu jednorodzinnym / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Cztery osoby zginęły w nocy w pożarze domu jednorodzinnego w Nieskurzowie Starym, w powiecie opatowskim. Było to małżeństwo i dwoje dzieci w wieku 3 i 14 lat. W akcji gaśniczej uczestniczyło 10 strażackich zastępów.

W domu na stałe mieszkali jeszcze rodzice zmarłej kobiety. W czasie pożaru byli w pracy. Otrzymali mieszkanie zastępcze. Pomoc zaoferował także wojewoda.


Miliardy dla Świętokrzyskiego. Koniec negocjacji z Komisją Europejską

19.10.2022. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca – członek zarządu województwa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W Brukseli zakończyły się negocjacje funduszy unijnych. Kilkumiesięczne rozmowy prowadzone z Komisją Europejską zaowocowały wywalczeniem przez delegację regionu świętokrzyskiego kwoty 7 mld zł na inwestycje w nowej perspektywie do 2027 roku – informuje marszałek Andrzej Bętkowski.

Jednym z najtrudniejszych obszarów negocjacji była wysokość wsparcia finansowego na drogi wojewódzkie. Finalnie będzie to kwota ponad 400 mln zł, która będzie wykorzystana na budowę obwodnic miast w regionie.


Przebojami z opery i operetki buski festiwal wyruszył na podbój Warszawy

04.10.2022 Warszawa. Gala operowo-operetkowa promująca Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Sutowicz, Joanna Woś, Klaudia Duda, Renata Drozd, Magdalena Idzik i Jakub Milewski / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Podbijamy Warszawę. W Łazienkach Królewskich odbyła się gala operowo-operetkowa, promująca Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Koncert w Pałacu na Wodzie zgromadził liczną publiczność.

Gala w Warszawie była zwieńczeniem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. realizowane są już przygotowania do przyszłorocznej edycji.


Ekologiczna bomba koło szpitala

11.10.2022. Kielce. Ulica Prosta. Nielegalne wysypisko chemikaliów / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Nielegalne wysypisko chemikaliów znaleziono w Kielcach. Badali je kontrolerzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W pobliżu szpitala MSWiA przy ul. Prostej znaleziono pojemniki, wypełnione odpadami chemicznymi. Jak wyjaśnia Świętokrzyski Inspektor, Witold Bruzda – informacje o podejrzanie wyglądających pojemnikach przekazali pracownicy szpitala.

Po analizie okazało się, iż w pojemnikach znajdują się pozostałości po lakierach, farbach i innych substancjach wykorzystywanych w budownictwie. Pozostawiła je firma, która miała zajmować się rozbiórką jednego z budynków.


Kielce szorują po dnie w rankingu „Wspólnoty”

Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kielce zajęły przedostatnie miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych, przygotowanym przez czasopismo samorządowe „Wspólnota”. Uwzględniono w nim średnie wydatki inwestycyjne, w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2019-21.

Zdaniem Jarosława Karysia, przewodniczącego rady miasta – daleka pozycja w zestawieniu odzwierciedla fatalny stan zarządzania miastem przez władze Kielc.

Pierwsze miejsce w rankingu, po raz trzeci zajmuje mniejsze od Kielc Opole.


Studenci medycyny z UJK na ogólnopolskim podium. Egzaminu końcowego nie zdały tylko dwie osoby

Kielce. Pożegnanie absolwentów Collegium Medicum / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Średnia punktów zdobytych przez studentów i absolwentów kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na LEK-u, czyli Lekarskim Egzaminie Końcowym, uplasowała kielecką uczelnię na trzecim miejscu w Polsce. Do egzaminu przystąpiło 131 osób, z czego zaledwie dwie go nie zdały. Lepiej wypadły jedynie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Od wyniku Lekarskiego Egzaminu Końcowego zależy miejsce na liście do wybranej specjalizacji.


Skoki narciarskie wrócą do Kielc? Adam Małysz otworzył obiekt K-4

26.10.2022. Kielce. Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, był gościem specjalnym uroczystego otwarcia mini skoczni narciarskiej przy Szkole Podstawowej nr 9 w Kielcach / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, najbardziej popularny polski skoczek w historii, otworzył w Kielcach miniskocznię narciarską. Obiekt powstał przy Szkole Podstawowej nr 9. Miniskocznia powstała w ramach budżetu obywatelskiego Kielc. Kosztowała 95 tys. zł.


LISTOPAD

Biskup Krzysztof Nitkiewicz: dokonuje się zamach na świętych

01.11.2022. Sandomierz. Msza na cmentarzu katedralnym. Na zdjęciu biskup Krzysztof Nitkiewicz. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

1 listopada mieszkańcy regionu odwiedzali groby swoich bliskich. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zauważył, iż w tej chwili mamy do czynienia ze smutnym fenomenem, który polega na tym, iż celowo niszczy się autorytety oraz wizerunek świętych, propagując pomówienia i oskarżenia.


MAN zwolni 860 osób potwierdza zarząd firmy. Nie będzie odpraw

Starachowice. Zakład MAN. Produkcja autobusów / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Potwierdziły się przypuszczenia związków zawodowych działających w firmie MAN w Starachowicach. Pracę w najbliższych miesiącach straci 860 osób. Jan Seweryn, przewodniczący zakładowej Solidarności mówi, iż nie będzie procedury zwolnień grupowych, które zobowiązałyby zakład do wypłacenia pracownikom odpraw.

Podczas spotkania związkowców z zarządem firmy padła też deklaracja, iż zakład nie przewiduje dalszych redukcji zatrudnienia w Starachowicach. w tej chwili starachowicki MAN zatrudnia 3,5 tys. osób.


Wojewoda świetokrzyski pyta o odpowiedzialność i chęć poświęcenia się dla Ojczyzny

11.11.2022. Kielce. Plac Wolności. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Przed Pomnikiem Niepodległości, w kieleckiej katedrze i na placu Wolności w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślał, iż to czas refleksji nad historią i tym, co możemy zrobić dla Polski. Przypomniał, iż pomimo 123 lat zaborów, pragnienie niepodległości i wolności przetrwało w Polakach.


Zaskakująca decyzja kieleckich radnych. Będą podwyżki

17.11.2022. Kielce. Nadzwyczajna sesja rady miasta / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kieleccy radni niespodziewanie zgodzili się na podwyżki zaproponowane przez prezydenta Kielc. Od nowego roku mieszkańcy zapłacą większy podatek od nieruchomości, wzrosną też ceny biletów autobusowych oraz opłaty w strefie płatnego parkowania. Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta oraz szef klubu przyznał, iż błędem mogło być niewprowadzenie dyscypliny przy głosowaniu.

zgodnie z szacunkami urzędników dzięki podwyżkom budżet miasta wzbogaci się o 17 mln zł.


W szpitalu w Czerwonej Górze powstał oddział chemioterapii dziennej

Czerwona Góra. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Oddział chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej dla pacjentów z rakiem płuc został otwarty w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Youssef Sleiman, dyrektor szpitala informuje, iż możliwość stosowania chemioterapii dziennej zapewni pacjentom większy komfort i pozwoli uniknąć czekania w kolejce.

Oddział chemioterapii w szpitalu w Czerwonej Górze będzie współpracował ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.


Ballada o człowieczeństwie wygrała. „Lombard” wydarzeniem NURT-u 2022

25.11.2022 Kielce. Mała Scena KCK. Gala Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Na zdjęciu reżyser filmu „Lombard” Łukasz Kowalski / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

„Lombard” Łukasza Kowalskiego został zwycięzcą 28. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Zdobył nagrodę główną

Łukasz Kowalski powiedział, iż jego obraz to ballada o człowieczeństwie, o tym, czym jest humanizm w praktyce.

Ogólnopolski Festiwal Form Dokumentalnych NURT odbywał się w Kieleckim Centrum Kultury.


Przyszli lekarze otrzymali stypendia marszałka

22.11.2022 Kielce. Stypendia dla studentów medycyny. Na zdjęciu od lewej: wicemarszałek Marek Bogusławski, Paweł Borowiec, marszałek Andrzej Bętkowski. Stoi przewodniczący Andrzej Pruś / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

70-oro studentów kierunku lekarskiego otrzymało od Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach stypendia na nowy rok akademicki. Comiesięczne wsparcie wynosić będzie 2 tys. zł. Stypendium otrzymają te osoby, które zadeklarowały, iż w przyszłości podejmą pracę w jednym ze szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest województwo świętokrzyskie. – Student musiał także wybrać specjalizację deficytową – przypomina wicemarszałek Marek Bogusławski.

Stypendia lekarskie fundowane są od 2019 roku. Do tej pory Urząd Marszałkowski przyznał ich 159.


Korona Kielce z finansowym wsparciem marszałka

29.11.2022. Kielce. Marszałek przekazuje pieniądze dla Korony Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marek Boguslawski – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Łukasz Jabłoński – prezes Korona SA, Sławomir Gierada – radny wojewódzki, członek rady nadzorczej Korona SA / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

Zarząd województwa do marca przyszłego roku przekaże Koronie Kielce 600 tys. zł. Będzie to możliwe dzięki podpisaniu umowy na promocję regionu poprzez sport. Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski – kluby sportowe grające na najwyższych szczeblach rozgrywkowych są naszą wizytówką, dlatego trzeba je wspierać.


Targi Kielce sponsorem piłkarzy Korony Kielce

Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Tymczasem nowym sponsorem piłkarzy Korony będą Targi Kielce. W ten sposób spółka należąca do miasta, będzie realizowała zarówno zadania wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu, jak również promocji poprzez sport – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.


Prezydent Wenta ogranicza pomoc dla klubów sportowych. Radni są zdumieni

Na zdjęciu: Bogdan Wenta – prezydent Kielc / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Tymczasem z finansowanego wsparcia dla piłkarzy Korony zrezygnowały władze Kielc, które w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta nie zagwarantowały żadnych środków na promocję poprzez sport.


Działają bezinteresownie i bez rozgłosu. Kościół docenił ich zaangażowanie

20.11.2022. Kielce. Wręczenie medali „Pro Christo Rege Et Ecclesia”. Na zdjęciu (z lewej): Józef Snochowski, Jan Piotrowski – biskup kielecki / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Kościół Katolicki obchodził uroczystość Chrystusa – Króla Wszechświata. Biskup kielecki Jan Piotrowski podczas nabożeństwa w bazylice katedralnej wręczył medale „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła. Jak powiedział hierarcha – medale od 2018 roku są przyznawane osobom, które angażują się na rzecz diecezji kieleckiej lub swojej parafii, działając przy tym bezinteresownie i bez rozgłosu.

W tym roku medale otrzymali: Teresa i Waldemar Dudałowie z parafii Kije oraz Józef Snochowski, prezes zarządu diecezjalnego Akcji Katolickiej z parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach.


GRUDZIEŃ

Unijne miliardy dla Świętokrzyskiego. Na co są przeznaczone i kiedy pierwsze konkursy?

09.12.2022. Kielce. Konferencja dotycząca zatwierdzenia program regionalny dla województwa świętokrzyskiego w ramach nowej perspektywy finansowej Wspólnoty. Na zdjęciu (od lewej): Maciej Gawin – radny sejmiku, Tomasz Jamka – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca – radny sejmiku, Grzegorz Banaś – radny sejmiku / Fot. Michał Kita – Radio Kielce

Komisja Europejska zatwierdziła w grudniu program regionalny dla województwa świętokrzyskiego w ramach nowej perspektywy finansowej Wspólnoty. Do regionu trafi 1 mld 456 mln euro na realizację strategicznych inwestycji. To np. rozbudowa kampusu GUM i budowa Centrum Badań Molekularnych przy ŚCO. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone na początku nowego roku.


Umowa podpisana. Są pieniądze na obwodnicę Włoszczowy

19.12.2022. Włoszczowa. Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy obwodnicy . Na zdjęciu (w pierwszym rzędzie, od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, poseł Bartłomiej Dorywalski, Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał umowę na dofinansowanie budowy obwodnicy Włoszczowy. Przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony na początku nowego roku. Kierowcy powinni pojechać nową trasą w 2025 roku.

Minister podpisał także umowę na budowę obwodnicy Morawicy, w południowej części gminy, pomiędzy drogą wojewódzką nr 766 i drogą krajową nr 73.


Łopuszno i Piekoszów miastami. Włodarze odebrali klucze oraz certyfikaty

29.01.2022. Warszawa. Władze Piekoszowa i Łopuszna odebrały oficjalne dekrety o nadaniu praw miejskich. Na zdjęciu: Zbigniew Piątek – wójt gminy Piekoszów / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

29 grudnia Piekoszów i Łopuszno otrzymały oficjalne dekrety o nadaniu praw miejskich. Włodarze obydwu miejscowości, wójt Zbigniew Piątek i Irena Marcisz odebrali w Warszawie, z rąk premiera Mateusza Morawieckiego symboliczne klucze do miast, a także certyfikaty potwierdzające uzyskanie praw miejskich. Obydwie świętokrzyskie miejscowości staną się miastami od 1 stycznia 2023 roku.

Zwolnienia w MAN-ie. Jest porozumienie

05.03.2021. Starachowice. Zakłady MAN / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie wszyscy pracownicy zwalniani ze starachowickiego MAN-a otrzymają ofertę innego miejsca pracy, będą też odprawy – to przyjęte rozwiązania, o których poinformowała spółka MAN Truck & Bus. Osiągnięto porozumienie w sprawie warunków zwolnienia 860 osób z dwoma związkami zawodowymi: „Metalowcy” i Związkiem Zawodowym Inżynierów i Techników. Zapisom sprzeciwiła się natomiast „Solidarności”. W ramach grupy MAN zaoferowano maksymalnie 250 ofert pracy w fabryce samochodów ciężarowych w Krakowie i prawie 60 w zakładzie w Banovcach na Słowacji. Z kolei prawie 500 miejsc pracy zaoferuje producent wiązek kablowych PKC Group w zakładzie w Starachowicach.


Przyjęto budżet na 2023 rok

28.12.2022. Kielce. Sesja sejmiku / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Sejmik przyjął budżet województwa na 2023 rok. Dochody województwa wyniosą prawie 995 mln zł, natomiast wydatki przekroczą 1 mld zł, przy deficycie wynoszącym ponad 100 mln zł. Na inwestycje w przyszłym roku przeznaczono 600 mln zł, najwięcej pieniędzy pochłoną inwestycje drogowe, wśród nich między innymi budowa zachodniej obwodnicy Starachowic, południowa obwodnica Morawicy i drugi etap budowy obwodnicy Włoszczowy.


Budżet Kielc przyjęty, ale wielu radnych wstrzymało się od głosu

15.12.2022 Kielce. Sesja rady miasta / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Kielecka Rada Miasta przyjęła budżet na przyszły rok. Wydatki o ponad 120 mln zł przekroczą dochody. Radni krytykowali Bogdana Wentę za drastyczne oszczędności i wiele podwyżek. Wzrosną między innymi: podatek od nieruchomości i ceny biletów komunikacji miejskiej, kielczanie więcej zapłacą też za parkowanie.


Któremu dziecku pomagać? – pyta radnych burmistrz Sandomierza

Na zdjęciu: Marcin Marzec – burmistrz Sandomierza / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Także radni Sandomierza przyjęli przyszłoroczny budżet. Dochody wyniosą 139 mln zł, a wydatki: 150 mln. Deficyt zostanie pokryty z emisji obligacji komunalnych. Zmniejszono wsparcie na przyszły rok dla wszystkich wydziałów urzędu miasta i dla jednostek podległych. W nowym roku realizowane będą tylko te inwestycje, na które jest już podpisana umowa i jest dofinansowanie.


Zmarł aktor Jan Nowicki

21.04.2022. Kielce. Spotkanie z Janem Nowickim / Fot. Wiktor Taszłow

W grudniu, w wieku 83 lat zmarł Jan Nowicki. Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym – mówi Andrzej Pieczyński, aktor który z Janem Nowickim grał w „Wielkim Szu”.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Zagrał prawie 200 ról filmowych i teatralnych. Wielokrotnie współpracował także z Polskim Radiem Kielce.


Świętokrzyska Solidarność oddała hołd ofiarom stanu wojennego

13.12.2022. Kielce. Areszt śledczy. Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przedstawiciele świętokrzyskiej „Solidarności” złożyli kwiaty przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego w Kielcach, gdzie internowano wielu związkowców. Odbyła się także msza w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Przedstawiciele Solidarności złożyli także kwiaty przed pomnikiem ks. Popiełuszki.


Przemierzają tysiące kilometrów i łączą najmniejsze miejscowości

02.12.2022. Kielce. Podpisanie umów z samorządami w ramach Funduszu Przewozów Autobusowych / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Przedstawiciele świętokrzyskich gmin i powiatów podpisali z wojewodą 57 umów, pozwalających na likwidację białych plam komunikacyjnych. Dzięki temu powstanie 341 linii autobusowych, o łącznej długości ponad 12 tys. km. Zostaną dofinansowane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.


Mieszkańcy stolicy regionu podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia

23.12.2022 Kielce. Wigilia miejska na Rynku / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

23 grudnia kilkuset mieszkańców Kielc spotkało się na miejskiej wigilii z prezydentem Bogdanem Wentą, jego zastępcami oraz przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Rozdano kilkaset ciepłych posiłków. Nie zabrakło także życzeń i kolęd.


Jest taki jeden dzień w roku, kiedy nie są sami

24.12.2022. Kielce. Wigilia dla osób potrzebujących / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

A w wigilię, kilkaset osób ubogich i potrzebujących uczestniczyło w spotkaniu wigilijnym, które przygotowała Caritas Diecezji Kieleckiej. Każdy z potrzebujących otrzymał upominek na święta, w którym były m.in. konserwy i ciepłe skarpety.


Biskup Jan Piotrowski: dla wielu narodzenie Jezusa nie jest wcale Dobrą Nowiną

25.12.2022. Kielce. Pasterka w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. Na zdjęciu: biskup Jan Piotrowski / Fot. Arkadiusz Miller – Radio Kielce

Tak jak dwa tysiące lat temu tak i dziś, dla wielu narodzenie Jezusa nie jest wcale Dobrą Nowiną – mówił podczas pasterki w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski. Przypomniał iż ponownie jesteśmy zaproszeni do żłóbka, aby zobaczyć Jezusa, uwierzyć i doświadczyć jego miłości.

Niech jego miłość będzie niewzruszoną kolumną trwałości naszych małżeństw i rodzin, wierności kapłańskiej, uczciwości zawodowej, zobowiązań wynikających z powierzonych mandatów społecznych i politycznych. Niech będzie także źródłem piękna życia dzieci i młodzieży, bo ta grupa tak łatwo rezygnuje z tego, co boże, uwiedziona kuszeniem świata – dodał.


Biskup Krzysztof Nitkiewicz: katecheza to dalekosiężna inwestycja

25.12.2022. Sandomierz. Pasterka. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz / Fot. ks. Grzegorz Słodkowski – rzecznk diecezji sandomierskiej

Z kolei Biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas pasterki w sandomierskiej katedrze dużo miejsca poświęcił nauce religii w szkołach. Stwierdził, iż są pewne środowiska, które chcą wyprowadzić katechezę ze szkół, tymczasem w krajach zachodnich, wysoko cywilizowanych, nie ma takich zamiarów ponieważ katecheza to dalekosiężna inwestycja.

Gra idzie o przekazanie młodemu pokoleniu kodu cywilizacyjnego, bez którego nie sposób normalne funkcjonować. Chodzi o wartości, o prawo, o kulturę ukształtowaną przez chrześcijaństwo – podkreślił ordynariusz.


Niespotykane na skalę światową odkrycie w gminie Pawłów

01.12.2022. Starachowice. Odcisk czaszki kaptiozaura. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

Kamień z odciskiem czaszki płaza żyjącego 250 mln lat temu trafił do starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki. Znalazł mieszkaniec gminy Pawłów, Karol Kwiatek, przygotowując fundamenty domu. Znalezisko zainteresowało badaczy z Polskiej Akademii Nauk, a odkrycie okazało się niespotykane na skalę światową. Jest to ślad płaza podobnego do dzisiejszych krokodyli.

Idź do oryginalnego materiału