Tablica upamiętniająca Krzysztofa Putrę odsłonięta w OiFP
– Spotykamy tu dziś, aby zamknąć klamrą budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej, ponieważ 10 lat temu, na wielkim otwarciu, nazwisko „Krzysztof Putra” zostało pominięte – mowił Sebastian Putra, syn śp. Krzysztofa Putry. – A dziś to dobry moment, żeby go uhonorować i podkreślić wkład, jaki włożył, żebyśmy tu teraz stali.
W piątek, 21 października, w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) – Europejskim Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wicemarszałkowi Sejmu i Senatu Krzysztofowi Putrze. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Podczas wydarzenia odczytano listy, które na uroczystość wystosowali: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
– Od wielu lat nie ma go wśród nas, ale wspominamy go, myślimy o nim. Jego odejście było wielkim ciosem. Myślę, iż polska polityka byłaby lepsza, gdyby on był z nami – powiedział wicepremier Jacek Sasin.
Bez zaangażowania pana marszałka Putry, jego pracy i determinacji tego obiektu by nie było – powiedział marszałek Artur Kosicki.
Krzysztof Jakub Putra
Krzysztof Jakub Putra (1957-2010) – urodził się 4 lipca 1957 r. w Józefowie w województwie podlaskim. Polski polityk, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, poseł na Sejm X, I i VI kadencji, wicemarszałek Sejmu VI kadencji.
Wcześniej był m.in. radnym sejmiku województwa podlaskiego i jego przewodniczącym, działaczem Solidarności, a także współzałożycielem Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Jest pochowany na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku.
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki jest w tej chwili największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy.
22 kwietnia 2006 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę jej gmachu przy ul. Odeskiej (wcześniej mieściła się przy ul. Podleśnej i funkcjonowała jako Filharmonia Białostocka). Budowa trwała sześć lat i była współfinansowana z funduszy europejskich, ministerstwa kultury i budżetu Województwa Podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.
28 września 2012 r. instytucja, pod dyrekcją prof. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, rozpoczęła swój 58. sezon artystyczny już w nowej siedzibie i nowej formule – repertuar poszerzył się o spektakle operowe, muzyczne i teatralne. 4 października 2019 r. przyjęła jako patrona Stanisława Moniuszkę.
OiFP jest placówką samorządu województwa, finansowaną przede wszystkim z budżetu Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.