Centrum bezpieczeństwa i nowych technologii Uniwersytetu Stanforda przedstawiło dane dotyczące liczby patentów związanych ze sztuczną inteligencją (AI), udzielonych w latach 2012-2022 (proces udzielania praw patentowych trwa około 2 lat, dlatego górną graniczna datą jest rok 2022).
Z danych zebranych i opracowanych przez Centrum wynika, iż Chiny po raz pierwszy w historii wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby patentów dotyczących rozwiązań z zakresu AI w 2013 roku. Od tego czasu Państwo Środka odnotowuje ogromny wzrost potwierdzonych zgłoszeń patentowych związanych z AI. W 2022 roku Chiny otrzymały więcej patentów w tym zakresie niż wszystkie inne kraje razem wzięte.
Duża aktywność w badaniach nad sztuczną inteligencją nie oznacza, iż Chiny są liderem pod względem jej zastosowania. To zaś wynika z faktu, iż w Stanach Zjednoczonych, które są bezdyskusyjnie numerem 1 w zastosowaniach rozwiązań bazujących na AI, o opatentowanie rozwiązań wnoszą głównie wielkie firmy, takie jak IBM, Microsoft i Google. Tymczasem w Chinach wnioski patentowe powiązane ze sztuczną inteligencją składają agendy rządowe (agencje lotnicze, kosmiczne, etc.), uniwersytety i firmy technologiczne (np. Tencent, Baidu, Alibaba).
Przedmiotem chińskich patentów AI są w większości rozwiązania dotyczące analizy danych wejściowych, w tym zwłaszcza interpretacji danych wizualnych (rozpoznawanie obrazów).
Amerykańskie patenty AI są rozłożone bardziej równomiernie w różnych dziedzinach badań nad tą technologią.
Źródło: aiindex.stanford.edu;
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com