"Szef Davos odchodzi Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, stał się symbolem globalizacji"

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu

Klaus Schwab © Halil Sagirkaya / Anadolu via Getty Images
Klaus Schwab zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), kończąc ponad pięć dekad na czele organizacji, którą założył w 1971 r.
Znane z corocznego spotkania liderów biznesu i polityki w szwajcarskim kurorcie górskim Davos, WEF i jego były lider stali się symbolami globalizacji. Decyzja Schwaba, który w tym roku skończył 87 lat, o rezygnacji została ogłoszona przez WEF w poniedziałek po nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu dzień wcześniej. „Po moim niedawnym ogłoszeniu i wkraczając w 88. rok, postanowiłem zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego i członka zarządu powierniczego ze skutkiem natychmiastowym” — powiedział Schwab zarządowi, zgodnie z komunikatem prasowym WEF. Urodzony w Niemczech inżynier i ekonomista, Schwab miał stworzyć WEF, aby promować współpracę publiczno-prywatną i globalną współpracę.

Podczas swojej kadencji Schwab stał się szeroko znany jako zagorzały zwolennik wzajemnych powiązań i współzależności.

Twierdził, iż kooperacja międzynarodowa jest niezbędna do rozwiązania złożonych problemów, takich jak zmiana klimatu, nierówności i zakłócenia technologiczne. Przez lata przekształcił coroczne spotkanie w Davos w jedną z najbardziej znanych platform na świecie.

Szwajcarska wioska stopniowo stała się stałym punktem międzynarodowego kalendarza w styczniu, kiedy liderzy polityczni, dyrektorzy generalni i gwiazdy spotykali się, aby omówić program na nadchodzący rok. Pod przywództwem Schwaba WEF zyskało na wpływie, ale również spotkało się z krytyką.

Organizacja była oskarżana o elitaryzm i brak kontaktu z szerszymi obawami społecznymi. Schwab przewidział reakcję przeciwko globalizacji na długo przed zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach w 2016 r. i głosowaniem Wielkiej Brytanii za opuszczeniem UE w tym samym roku.

Oba wydarzenia są powszechnie postrzegane jako oznaki rosnącego niezadowolenia z globalnego systemu gospodarczego. W artykule opinii z 1996 r., którego był współautorem dla International Herald Tribune, Schwab ostrzegał: „Narastająca reakcja przeciwko skutkom (globalizacji), zwłaszcza w demokracjach przemysłowych, zagraża bardzo destrukcyjnym wpływem na aktywność gospodarczą i stabilność społeczną w wielu krajach”. „W tych demokracjach panuje nastrój bezradności i niepokoju, co pomaga wyjaśnić wzrost nowej marki polityków populistycznych” — dodał. Peter Brabeck-Letmathe, były dyrektor generalny Nestle i obecny wiceprzewodniczący WEF, został mianowany tymczasowym przewodniczącym, podczas gdy komisja rekrutacyjna rozpoczyna proces wybierania stałego następcy, ogłosiła organizacja.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/business/616075-klaus-schwab-quits-wef/

Idź do oryginalnego materiału