Ekspercka debata o przyszłości EU ETS
Debata zgromadziła grono międzynarodowych ekspertów. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Peter Vis (Rud Pedersen Public Affairs), Michael Pahle (PIK Potsdam), Ingvild Sørhus (Veyt), Beatriz Yordi (Komisja Europejska, DG Clima) i Antoine Dechezleprętre (OECD). Dyskusję moderował prof. Jos Delbeke (EUI).
System EU ETS jako fundament unijnej polityki klimatycznej
Robert Jeszke w swoim wystąpieniu podkreślił, iż unijny system ETS okazał się skutecznym narzędziem w redukcji emisji gazów cieplarnianych. System ten stanowi jeden z filarów unijnej polityki klimatycznej. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż EU ETS ulega dynamicznym zmianom i w perspektywie tzw. „end game” – czyli wyczerpania się puli uprawnień do 2040 r. – jego rola i mechanizmy działania będą musiały się dostosować.
Potrzeba elastyczności i nowych mechanizmów
Według Jeszkego, kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie dalszej ewolucji EU ETS oraz zwiększenie jego elastyczności. Wskazał, iż do systemu powinny zostać włączone mechanizmy pochłaniania emisji – zarówno technologiczne, takie jak DACCS (Direct Air Carbon Capture and Storage) i BECCS (Bioenergy with Carbon Capture and Storage), jak i naturalne w ramach sektora AFOLU (rolnictwo, leśnictwo i inne użytkowanie gruntów). Tylko takie działania umożliwią osiągnięcie celów neutralności klimatycznej.
Integracja z sąsiadami i międzynarodowe offsety
Podczas wystąpienia Robert Jeszke zaznaczył również znaczenie międzynarodowej współpracy w obszarze handlu emisjami. Wskazał, iż integracja z systemami opartymi na mechanizmach opłat za emisję w krajach sąsiednich UE – zgodnie z artykułem 6 Porozumienia paryskiego – może przynieść wymierne korzyści. Zalicza się do nich poprawa płynności rynku, redukcja kosztów emisji oraz zwiększenie globalnych ambicji klimatycznych. najważniejsze będzie także dopuszczenie wysokiej jakości offsetów międzynarodowych.
Projekt LIFE ENSPIRE jako przykład działania
Jak wskazał Jeszke, tematyka ta jest analizowana w ramach projektu LIFE ENSPIRE. Projekt realizowany jest przez Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych KOBiZE/IOŚ-PIB. Celem projektu jest ocena potencjalnych korzyści i wyzwań związanych z integracją systemów handlu emisjami państw sąsiednich UE – w tym państw Bałkanów, Mołdawii, Ukrainy i Turcji – z systemem EU ETS.
Europejski Bank Węglowy jako narzędzie zarządzania ETS
Na zakończenie swojego wystąpienia, Robert Jeszke zwrócił uwagę na potrzebę bardziej strukturalnego podejścia do zarządzania systemem EU ETS. Jednym z proponowanych rozwiązań jest utworzenie Europejskiego Banku Węglowego (European Carbon Central Bank – ECCB). Instytucja ta mogłaby odpowiadać za zarządzanie pochłanianiem emisji, offsetami oraz stabilnością rynku w coraz bardziej złożonym systemie ETS.
Zobacz również:- Polska otwiera debatę klimatyczną UE: emisje spadły o 30%, OZE rośnie
- UE chce 90% mniej emisji do 2040. Polska i Francja stawiają warunki
- IEA: Emisje metanu przez cały czas zbyt wysokie, mimo poprawy transparentności danych
Źródło: IOŚ-PIB – materiały prasowe z udziału Roberta Jeszke w EUI Climate Week, oprac. własne