Syreny zawyją w polskim mieście. Głośno będzie tuż po świętach

2 tygodni temu

27 grudnia w Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe. To forma uczczenia rocznicy Powstania Wielkopolskiego, która już po raz czwarty obchodzona będzie jako święto państwowe.

Dźwięk syren alarmowych rozlegnie się w całym mieście o godz. 16:40, w umowną godzinę wybuchu walk w Poznaniu. Emitowany sygnał ciągły potrwa jedną minutę.

Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich tradycyjnie odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów narodowego zrywu.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu zawyją syreny

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzony jest od 27 grudnia 2021 r. Z inicjatywą ustanowienia go świętem państwowym wystąpiło w czerwcu 2021 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski i Fundacja Zakłady Kórnickie.

ZOBACZ: Zaskakujące znalezisko. W polskim lesie trafiono na rzadki artefakt

Projekt ustawy, który przyjęty został 1 października 2021 r. zgłosił do Sejmu Andrzej Duda. Podpis zatwierdzający trzynaste święto państwowe obchodzone w Polsce prezydent złożył 23 listopada w Hotelu Bazar.

Powstanie wielkopolskie. Wielki sukces poznańskich bohaterów

Powstanie wielkopolskie było jednym zrywem na tak dużą skalę, które zakończyło się zwycięstwem Polaków. Wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Już w pierwszym etapie walk trwającym do końca roku, udało się odbić z rąk Niemców większą część miasta znajdującego się pod zaborem pruskim.

Poznań wyzwolony został 6 stycznia, a do połowy miesiąca udało się zdobyć również znaczącą część Wielkopolski.

ZOBACZ: Miłość silniejsza niż upływający czas. Oto najstarsi nowożeńcy na świecie

16 lutego 1919 r. Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze, który zatwierdził zdobycze powstańców. Front wielkopolski ustanowiony został frontem walk państw sprzymierzonych. 28 czerwca 1919 r. podpisano traktat wersalski, który ostatecznie zatwierdził powrót do granic Polski większości Prowincji Poznańskiej.

W walkach powstańczych zginęło 2261 osób. Szacuje się, iż po stronie przeciwnika odnotowano jeszcze więcej ofiar.

WIDEO: Marcin Romanowski zabrał głos. Mówił o "prześladowaniach politycznych"
Idź do oryginalnego materiału