Położona w centrum Chęcin 17-wieczna synagoga zostanie odrestaurowana. W czwartek (29 grudnia) została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą, którym jest firma Furmanek z Daleszyc.
Jak mówi burmistrz Robert Jaworski, nie można dopuścić, aby dziedzictwo kulturowe, które zostawili po sobie chęcińscy Żydzi, uległo całkowitemu zniszczeniu.
– Budynek był jednym z ostatnich, który wymagał odrestaurowania. Przez wiele lat gmina dokładała starań, aby pozyskać fundusze na renowację i ocalić mocno zniszczoną synagogę – dodaje burmistrz.
Robert Jaworski uważa, iż realizacja projektu poprawi wizerunek miasta i wpłynie na jego atrakcyjność, a odrestaurowana synagoga stanie się ważnym elementem edukacji historycznej, które będzie uczyło także tolerancji oraz szacunku do innych religii i kultur.
– W planach jest, aby w synagodze powstało centrum kultury żydowskiej, w którym zgromadzimy eksponaty nawiązujące do tej kultury, a także będzie można zapoznać się z historią Żydów, przedstawioną w formie multimedialnej- tłumaczy włodarz.
Synagoga jest doskonale zachowanym przykładem późnorenesansowej architektury realizowanej w Chęcinach. Została zbudowana po 1638 roku, dzięki przywilejowi nadanemu przez króla Władysława IV Wazę, który zezwolił żydom na wybudowanie dwuizbowego domu modlitwy. Budynek wzniesiony został na placu kupionym od mieszczanina chęcińskiego Marcina Furgata. W przywileju określono dokładnie jego wymiary i ogólne rozplanowanie, odpowiadające w tej chwili zachowanej budowli. Synagoga została wybudowana przez działającą w Chęcinach żydowską strzechę budowlaną, wzmiankowaną w zachowanych aktach miejskich z pierwszej połowy XVII wieku.
Budynek był gruntownie remontowany i rozbudowany po pożarze, który miał miejsce w 1905 roku. Obiekt doznał także poważnych uszkodzeń w czasie II wojny światowej. W 1942 roku, hitlerowcy zgromadzili wokół synagogi ponad 4 tysiące osób, które następnie wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W ten sposób zakończyła się historia obecności Żydów w Chęcinach. W latach 1991 – 1992 prowadzone były prace remontowe, w ramach których uzupełniono tynki, pomalowano wnętrza, wyrównano posadzkę w sali głównej a także odnowiono drzwi wejściowe, a w oknach od strony zachodniej i od południa osadzono kraty.
W budynku synagogi miało siedzibę kino miejskie „Marmury” oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. w tej chwili obiekt jest własnością gminy żydowskiej z siedzibą Katowicach.
Wartość inwestycji to ponad 7 mln zł z czego 5,176 mln zł władze gminy pozyskały z unijnego dofinansowania. Pozostałą kwotę gmina pokryje dzięki rządowemu wsparciu oraz ze środków własnych. Prace mają zostać ukończone do końca 2023 roku.