Świętujemy pięć lat Polski w ESA

humanmag.pl 2 miesięcy temu
Agencja

22.11.2017
1828 Wyświetlenia
dwa on lubi

W dniu 19 listopada 2012 r. Polska została 20. państwem członkowskim ESA, a w tym tygodniu w Warszawie odbyła się specjalna konferencja z okazji piątej rocznicy.

21 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Pięć lat Polski w ESA” z udziałem Dyrektora Generalnego ESA Jana Woernera oraz z wystąpieniami programowymi Wicepremiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Sprawiedliwości Nauka i Szkolnictwo Wyższe, Panie JarosIaw Gowin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pani Jadwiga Emilewicz i Tomasz Husak z Komisji Europejskiej.

Obrady konferencji uwypukliły wiele osiągnięć we współpracy ESA z polskim sektorem kosmicznym, a także perspektywy na przyszły rozwój. Tematyka dyskusji obejmowała m.in. „Polską strategię kosmiczną jako istotny element rozwoju gospodarczego Polski” oraz „Polskie specjalizacje w technologiach kosmicznych”. Wydarzenie obejmowało także podpisanie umowy dotyczącej wspólnego segmentu naziemnego programu Copernicus w celu uzyskania dostępu do danych Sentinel, dzięki czemu Polska stała się 14. państwem członkowskim, które podpisało tę umowę.

Współpraca Polski z ESA ma charakter wieloletni. W 1994 roku Polska jako jeden z pierwszych państw Europy Wschodniej podpisała z ESA Porozumienie o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Drugi krok, jakim było podpisanie w 2007 roku Porozumienia o Europejskich Państwach Współpracujących, utorował drogę do udziału Polski w kilku projektach badawczych ESA.

Polska ma długą tradycję lotniczą i przyczyniła się do wielu projektów naukowo-technologicznych. Polska aktywnie uczestniczyła w kilku misjach naukowych ESA, takich jak Integral, Rosetta, BepiColombo i Solar Orbiter, a także w działaniach związanych z obserwacją Ziemi wraz z Envisat i Copernicus.

Polska wymieniła Umowy Akcesyjne do Konwencji ESA w dniu 13 września 2012 r., a ostatni etap bardzo krótkiego procesu ratyfikacyjnego zakończyła się 19 listopada tego samego roku, składając „instrument ratyfikacyjny” Rządowi Francji.

Jak

Dzięki za lajka

Już polubiłeś tę stronę, możesz polubić ją tylko raz!

Idź do oryginalnego materiału