Cztery województwa, w tym świętokrzyskie, opracują wspólnie atrakcje na przypadający w tym roku jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. We wtorek (4 lutego) na Wawelu marszałkowie i członkowie zarządów województw: świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego podpisali list intencyjny w tej sprawie, deklarując ponadregionalną współpracę.
Samorządy wojewódzkie już planują imprezy związane z Tysiącleciem Korony Polskiej. Będą to m.in. koncerty, konferencje naukowe i okolicznościowe wydawnictwa. Województwo świętokrzyskie pracuje nad dwiema inicjatywami – zapowiada marszałek Renata Janik.
– Nasze jednostki kultury, a mamy ich aż 9, będą organizowały m.in. koncerty i konkursy, ale to co zaproponowaliśmy naszym partnerom, trzem województwom, to m.in. utworzenie szlaku samochodowego, kamperowego i wodnego, oznaczonego jako „Szlak Tysiąclecia Korony Polskiej”. W tym celu stworzymy konkretną ofertę turystyczną, która, mam nadzieję, spotka się z przychylnością Polaków – podkreślała Renata Janik. – Będziemy także promować logo 1000-lecia na środkach transportu publicznego, czyli na busach, pociągach, tak aby informacja o tym wydarzeniu dotarła do naszych mieszkańców – zapowiada marszałek.
Renata Janik dodaje, iż ponadregionalna kooperacja czterech województw ma zachęcić mieszkańców do odkrywania historii, tradycji i kultury.
– 1000 lat temu rozpoczęła się historia suwerenności Polski, która trwa do dzisiaj. Formalnie staliśmy się wówczas częścią europejskiej rodziny cywilizowanych narodów, choć historia państwa Piastów zaczęła się zdecydowanie wcześniej. Sandomierz, Wiślica i Kraków – to były ośrodki, które miały zasadnicze znaczenie w tamtym okresie. Dwa z nich leżą dzisiaj na terenie województwa świętokrzyskiego, dlatego z wielką euforią podpisuję się dzisiaj pod porozumieniem czterech województw – dodała.
List intencyjny o współpracy podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka i członek zarządu tego województwa Iwona Gibas, a także wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i członek zarządu województwa lubelskiego Marcin Szewczak.
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski była potwierdzeniem przynależności do łacińskiego, chrześcijańskiego kręgu kulturowego.
„Świadomość odpowiedzialności za dziedzictwo przekazane przez poprzednie pokolenia, to w konsekwencji chęć kontynuacji oraz spełnienia i realizacji idei naszych przodków w życiu społecznym i kulturalnym. Niniejszy list intencyjny jest przejawem współpracy ponadregionalnej, budowania poczucia wspólnoty oraz zachęcenia mieszkańców czterech województw do odkrywania własnej historii, tradycji i kultury.” – napisano w liście intencyjnym.