Świadomość rodziców rośnie. Sanepid aleguje o niskiej wyszczepialności i straszy bezpodstawną karą. Jak jej uniknąć?

8 miesięcy temu

Z roku na rok przybywa rodziców unikających „obowiązku zaszczepienia” swoich dzieci, a kary za to mogą sięgać choćby 50 tysięcy złotych na jednego dorosłego. Przypominamy, iż organ uprawniony jest uprawniony do nałożenia kary na rodziców tylko w przypadku domowy poddania dziecka szczepieniu. Jednak istnieją prawne techniki ochrony dziecka przed podaniem mu tych specyfików bez nałożenia grzywny przymuszającej.

Nieszczepienie dzieci staje się coraz bardziej powszechnym problemem w naszym kraju. Czternaście lat temu odnotowano 3,5 tysiąca przypadków unikania szczepień na terenie całego kraju, jednak dwa lata temu liczba ta wzrosła do ponad 70 tysięcy.

Konsekwencje unikania szczepień są dotkliwe. W pierwszej kolejności sanepid wysyła ostrzeżenie, ale jeżeli rodzic nie spełni swojego obowiązku, nakładane są kary finansowe. Pierwsza kara to 500 złotych, kolejne mogą sięgać kilku tysięcy, a ostatecznie choćby 50 tysięcy złotych na jednego rodzica.

W 2023 roku w Łodzi ponad 1,7 tysiąca dzieci nie otrzymało obowiązkowych szczepień. Mimo iż pojedyncze kary nie przekraczały 2 tysięcy złotych, łączna suma grzywien nałożonych na dorosłych w całym województwie przekroczyła 1 milion złotych. Sytuacja w województwie zachodniopomorskim była nieco lepsza, gdzie w ubiegłym roku nałożono 407 kar na kwotę 215 tysięcy złotych, co stanowiło dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2022.

Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo przecież jako rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, troszczymy się o ich zdrowie i życie. Unikając szczepień, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko naszą pociechę, ale też innych ludzi. To skrajnie nieodpowiedzialne – mówi szczeciński wojewoda Adam Rudawski.

Świadomość rodziców rośnie a my świadczymy pomoc prawną w celu unikacie kar przymuszających

Z uwagi na coraz większą wiedzę rodziców na temat szczepionek podawanych ich dzieciom coraz częściej rodzice odmawiają udziału w progamie szczepień. Konsekwencją odmowy jest wszczęcie postępowania przez PPIS i Urząd Wojewódzki. Efektem tych postępowań jest nałożenie na opiekunów prawnych dziecka dotkliwej kary finansowej.

Jak powyżej wspomnieliśmy kara, jest nakładana na opiekunów prawnych za odmowę realizacji programu szczepień wynikających z kalendarza szczepień.

Czy zatem istnieją możliwości, aby tej kary uniknąć w przypadku, gdy opiekunowie prawni nie chcą podawać dzieciom szczepionek „obowiązkowych”?

Oczywiście, iż tak. Jednak z pewnością nie należy bagatelizować wezwań na badanie kwalifikacyjne, jakie opiekunowie prawni dziecka otrzymują z poradni zdrowia, bo takie zachowanie jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Przypominamy, iż dziecku kilka godzin po urodzeniu jest również podawana szczepionka na podanie jakiem matka dziecka, wyraża zgodę zupełnie nieświadomie, podpisując dokumenty w szoku poporodowym. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się kobiety w ciąży przed zgłoszeniem się do szpitala, w jakim odbywać będzie się poród.

Jeśli jesteś zainteresowany jak w sposób uchronić dziecko przed szczepieniem wynikającym z kalendarza szczepień „obowiązkowych” bez nałożenia kary finansowej zamów u nas płatną poradę prawną w tym zakresie.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Read more:
Świadomość rodziców rośnie. Sanepid aleguje o niskiej wyszczepialności i straszy bezpodstawną karą. Jak jej uniknąć?

Idź do oryginalnego materiału