Chodzi między innymi o kierowanie, koordynowanie akcji ratowniczej. W ramach obowiązującej od początku tego roku Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej swoje zadania mają także na nowo rozpisane organy ochrony ludności. Od wójta gminy po odpowiedniego ministra. W tej grupie znalazły się też nowe podmioty, np. marszałek województwa, który wcześniej takich zadań bezpośrednio nie realizował.
– Generalnie ustawa wprowadza sporo nowych regulacji, których brakowało – podkreśla nadbrygadier Paweł Kielar. – Przede wszystkim porządkuje wiele działań, które teraz były już prowadzone, ale bardziej w kontekście dobrej współpracy poszczególnych służb między sobą, czy np. z samorządami, niż ze względu na obowiązujące przepisy – dodaje komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Dodajmy, iż ustawa nakazuje prowadzenie odpowiednich szkoleń dla ludności cywilnej, tak aby lepiej przygotować ją na takie nagłe zdarzenia. Osobna kwestia to zapis dotyczący już samej obrony cywilnej. Chodzi tu o wydzielenie służby, która pomaga ludności ale nie jest bezpośrednio zaangażowana w ewentualne walki.
nadbrygadier Paweł Kielar:
Autor: DBK/SP