Straż Graniczna potwierdza, iż niemiecka policja przywozi do Polski imigrantów

6 miesięcy temu
Zdjęcie: straz-graniczna-potwierdza,-ze-niemiecka-policja-przywozi-do-polski-imigrantow


W poniedziałek, w komunikacie opublikowanym na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter), Straż Graniczna potwierdziła, iż niemiecka policja przewiozła do Polski cudzoziemców. Zdarzenie to miało miejsce w Osinowie Dolnym, gdzie funkcjonariusze niemieckiej policji pozostawili migrantów, naruszając tym samym zasady współpracy oraz przepisy regulujące przekazywanie osób.

Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała: „Przywiezienie i pozostawienie przez niemiecką Policję cudzoziemców w Polsce (Osinów Dolny) odbyło się z naruszeniem zasad współpracy obu służb i prawa regulującego kwestie przekazywania osób. Służby niemieckie nie mogą arbitralnie podejmować takich decyzji”. Służby polskie natychmiast podjęły działania w celu wyjaśnienia sytuacji i skontaktowały się ze stroną niemiecką.

Reakcja wiceministra MSWiA

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek, skomentował incydent w Studiu PAP. „Komendant Straży Granicznej jest już po rozmowie ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. We wtorek do sprawy ma się oficjalnie odnieść Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To było działanie poza procedurami i całą pewnością tak działać nie można” – oświadczył Mroczek.

Wiceminister zaznaczył również: „Można zakładać, iż to była inicjatywa samych niemieckich funkcjonariuszy. My nie będziemy tolerować takich działań. Wszystko musi być w zgodzie z prawem i z procedurami”. Mroczek dodał, iż formalne rozmowy między polskimi a niemieckimi służbami już się odbyły, a oficjalne stanowisko MSWiA w tej sprawie zostanie przedstawione we wtorek.

Innego zdanie jest Radosław Sikorski. Zapytany przez dziennikarzy o sytuację z imigrantami zwracanymi do Polski przez niemiecką policję odpowiedział, ze nie wie nic w tym temacie.

Imigranci przewiezieni z Niemiec do Polski. Tusk będzie rozmawiał z Scholzem

Reakcji ze strony premiera Donalda Tuska oczekiwała opozycja. W swoich komentarzach politycy PiS podkreślali, iż nie spodziewają się stanowczej odpowiedzi rządu w kontaktach z władzami w Berlinie.

Wieczorem premier Donald Tusk zapowiedział, iż będzie w tej sprawie rozmawiał z Olafem Scholzem.

„Będę za chwilę rozmawiał z kanclerzem Scholzem o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy. Sprawa musi być szczegółowo wyjaśniona” – napisał Tusk na X.

Będę za chwilę rozmawiał z kanclerzem Scholzem o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy. Sprawa musi być szczegółowo wyjaśniona.

— Donald Tusk (@donaldtusk) June 17, 2024

Procedury Readmisji

Mroczek wyjaśnił, iż sytuacja w Osinowie Dolnym nie spełniała wymagań procedury readmisji. Przypomniał, iż procedura odsyłania migranta do kraju, w którym złożył wniosek o ochronę, wygląda zupełnie inaczej. „Działania te z całą pewnością nie były wypełnieniem procedury o readmisji. W sytuacji, kiedy uchodźca złoży wniosek o ochronę w Polsce, a później się przemieści do innego państwa europejskiego, bez rozpatrzenia tego wniosku, państwo, w którym się znajdzie, może go skierować do państwa, które przyjmowało wniosek. Taka jest zasada” – powiedział.

Statystyki Readmisji

Mroczek podał, iż w ubiegłym roku miało miejsce blisko tysiąc przypadków readmisji, a w roku bieżącym – blisko trzysta. „W tamtym roku państwa UE odesłały w ten sposób nam blisko tysiąc migrantów, którzy złożyli w Polsce wniosek, a później się przemieścili. W tym roku było już blisko trzysta takich przypadków i całą pewnością [sytuacja z Osinowa Dolnego] to nie był ten przypadek” – stwierdził.

Niemieckie Media o Problematyce

Niemiecka gazeta Saechsische Zeitung niedawno zwracała uwagę na odsyłanie nielegalnych imigrantów z Niemiec do Polski. Opisywani przez medium cudzoziemcy pochodzili z Afganistanu, Syrii, Turcji, Somalii, Jemenu, Egiptu i Maroka. Gazeta podkreśliła, iż takie działania mogą naruszać międzynarodowe umowy i standardy prawne.

Podsumowanie

Incydent z Osinowa Dolnego wywołał poważne zaniepokojenie zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Naruszenie procedur i zasad współpracy między służbami może prowadzić do napięć dyplomatycznych i wymaga natychmiastowego wyjaśnienia. Oczekuje się, iż wtorkowe wystąpienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rzuci więcej światła na ten problem i wskaże dalsze kroki, które zostaną podjęte w celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości.

Straż Graniczna niezwłocznie skontaktowała się ze stroną niemiecką, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia. We wtorek 18 czerwca Komendant Główny Straży Granicznej będzie o tym rozmawiał z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej w Niemczech.

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 17, 2024

More here:
Straż Graniczna potwierdza, iż niemiecka policja przywozi do Polski imigrantów

Idź do oryginalnego materiału