Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki zapowiada, iż jako głowa państwa będzie domagał się od Niemiec reparacji wojennych za zniszczenia i ofiary II wojny światowej. Jego deklaracja spotkała się z ostrą reakcją w Niemczech — głos zabrała m.in. była przewodnicząca Związku Wypędzonych, a w tej chwili polityk AfD, Erika Steinbach.
– Reparacje dotyczą sprawiedliwości historycznej, ale także naszej przyszłości, i będę o nie walczył od pierwszego dnia mojej prezydentury – powiedział Nawrocki w wypowiedzi przytoczonej przez portal Die Welt.
Steinbach, komentując te słowa, ostrzegła, iż takie żądania mogą się obrócić przeciwko Polsce. – Dla Polski może to być kosztowne, jeżeli Niemcy zażądają odszkodowania za wywłaszczenie niemieckich wypędzonych, które było niezgodne z prawem międzynarodowym. Do dziś kwestia ta nie została uregulowana – napisała na platformie X.
Es wird teuer für Polen, wenn der Ersatz für die völkerrechtswidrige Enteignung der deutschen Heimatvertriebenen eingefordert wird.
Bis heute ist das nicht geregelt! https://t.co/h7qL1y1gc3
— Erika Steinbach (@SteinbachErika) May 22, 2025
Karol Nawrocki, obecny prezes IPN, wielokrotnie podkreślał, iż uzyskanie reparacji powinno być narodowym celem ponad podziałami politycznymi. Podczas spotkań z wyborcami – m.in. w Tomaszowie Mazowieckim i Biłgoraju – stwierdził, iż Polska powinna domagać się rekompensaty w wysokości ponad 6 bilionów złotych.
– Nie zrezygnuję z tego postulatu. Będę działał dyplomatycznie, ale stanowczo, w imieniu milionów ofiar niemieckich zbrodni – zapowiedział. Podkreślił przy tym, iż zależy mu na partnerskiej współpracy gospodarczej z Niemcami, ale nie kosztem historycznej sprawiedliwości.
Tymczasem rząd Donalda Tuska prezentuje zupełnie inne stanowisko. Premier już dwukrotnie zasugerował, iż jego gabinet nie zamierza podnosić kwestii reparacji. Według medialnych doniesień, podczas zeszłorocznych polsko-niemieckich konsultacji strona niemiecka zaproponowała Polsce jednorazową wypłatę w wysokości 200 mln euro — jako gest symboliczny, a nie prawnie wiążące zadośćuczynienie.