Staszów wyróżnił ludzi, dzięki którym się rozwija

10 miesięcy temu
Zdjęcie: stasz


Pięć osób i instytucji, zasłużonych dla miasta zostało dziś wyróżnionych przez władze Staszowa. Odznaczenia wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która była częścią obchodów święta patrona Staszowa, św. Jana Pawła II.

Wśród wyróżnionych znalazła się Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki. Została nagrodzona za wspieranie rozwoju miasta. Wiceminister powiedziała, iż dla niej to odznaczenie jest wyjątkowe, ponieważ Staszów jest jej szczególnie bliski.

– Mam ogromną satysfakcję z realizacji zadań, które mogliśmy razem podjąć. To m.in. pozyskanie pieniędzy na rewitalizację ratusza i rynku, a także na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Były to również działania mające na celu rozszerzenie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o podstrefę staszowską oraz wsparcie terenów inwestycyjnych kwotą 50 mln złotych, dzięki czemu powstanie terminal przeładunkowy – stwierdziła.

Oprócz wiceminister Anny Krupki, odznaczenia otrzymali: Ewa Cygan, wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej w Staszowie, Krystyna Bokwa-Paciura – lekarz, działaczka społeczna oraz radna Staszowa w jednej z poprzednich kadencji. W ten sposób wyróżniono także Orkiestrę Dętą Kopalń Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” Grupy Azoty w Grzybowie oraz Komendę Hufca ZHP w Staszowie.

Burmistrz Leszek Kopeć powiedział, iż odznaczeni wyróżniają się swoją postawą i działalnością. Bez nich Staszów nie byłby taki jak jest teraz.

– Traktujemy wszystkich równo pod każdym względem. Wśród wyróżnionych mamy szerokie spektrum obszarów, od muzyki, poprzez wychowanie, po politykę. Ci ludzie od dawna zasługiwali na to wyróżnienie- dodał burmistrz.

Krystyna Bokwa-Paciura powiedziała, iż to odznaczenie jeszcze mocniej motywuje ją do pracy na rzecz środowiska lokalnego, tym bardziej, iż otrzymała je w tak szczególnym dla niej dniu, którym jest święto patrona miasta.

Ksiądz Szczepan Janas, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Staszowie powiedział, iż w mieście żywy jest kult św. Jana Pawła II. W jego kościele, w każdą ostatnią niedzielę, ludzie modlą się do Ojca Świętego, mają własne intencje i podziękowania. Duchowny przypomniał, iż gdy był zamach na Jana Pawła II, w Staszowie modlitwa o jego zdrowie była szczególnie intensywna, a potem z inicjatywy wiernych powstało sanktuarium Papieża- Polaka, gdzie po jego śmierci sprowadzono relikwie. Zdaniem księdza Szczepana Janasa, opieka Papieża nad mieszkańcami Staszowa jest zauważalna.

Po sesji odbyły się uroczystości religijne, czyli procesja z relikwiami ulicami miasta, uroczysta msza święta w Sanktuarium, a następnie złożenie kwiatów przy pomniku Ojca Świętego. Na zakończenie odbędzie się Apel Jasnogórski. Uroczystości z okazji Dnia Patrona rozpoczęły się w Staszowie w niedzielę, 22 października.

Św. Jan Paweł jest patronem Staszowa od 2021 roku. Zgodę na to wyraził Watykan, za pośrednictwem biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza.

Zestawienie odznaczonych przekazane przez Urząd Miasta

Odznaka okolicznościowa „Zasłużony dla miasta” Staszowa:

Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Poseł na Sejm RP – za szczególny wkład i zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowej, gospodarczej,edukacyjnej i kulturalnej na terenie miasta i gminy Staszów oraz za całokształt działalności na rzecz promocji Staszowa.

Krystyna Bokwa-Paciura – lekarz neurolog, lokalny społecznik, Radna Rady Miejskiej w Staszowie w latach 1988-1992, pełniła również funkcję kierownika staszowskiej przychodni – za szczególny wkład i osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia oraz za działalność społeczną.

Ewa Cygan – od 24 lat pełni funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie – za zaangażowanie w popularyzację czytelnictwa oraz ogólny rozwój kultury w mieście i gminie Staszów oraz jej mieszkańców.

Górnicza Orkiestra Dęta Grupy Azoty Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie – założona w 1977 roku, za szczególny wkład w życie kulturalne, społeczne i artystyczne miasta i gminy Staszów oraz promocję Staszowa.

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Kieleckiej Hufiec w Staszowie im. Tadeusza Kościuszki – powstał w 1957 roku – za szczególny wkład wychowawczo – dydaktyczny na rzecz młodzieży szkolnej oraz za działalność społeczną i patriotyczną.

Idź do oryginalnego materiału