Stały monitoring Wisły. Punkt pomiarowy także w Brzeszczach

3 godzin temu





Zespół zarządzania kryzysowego cały czas monitoruje stan wód w Wiśle, by ograniczyć ryzyko wzrostu złotej algi (prymnesium parvum).

Ten jednokomórkowy organizm, uwielbiający silnie słoną wodę, doprowadził przed trzema laty do katastrofy ekologicznej na Odrze. Dlatego Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację na Wiśle w Małopolsce.

„Zespół koordynuje działania monitoringowo-interwencyjne związane z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły. Dane wskazują na pewną tendencję dotyczącą zasolenia, choć na szczęście na tę chwilę złotej algi nie zdiagnozowano. Analiza parametrów będzie jeszcze pogłębiana, ale już teraz chcemy postawić służby w gotowości. Pozostajemy też w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz służbami wojewody śląskiego” – powiedział Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie prowadzi systematyczne badania w ośmiu punktach na Wiśle. Jeden z nich znajduje się powyżej Zakładu Górniczego Brzeszcze.

Monitoring parametrów fizykochemicznych dotyczy zarówno Wisły i jej dopływów, a także stopni wodnych. Wody Polskie jako główne źródło zagrożenia dla jakości wód królowej polskich rzek identyfikują działalność kopalni. Z obserwacji wynika, iż gwałtowny wzrost zasolenia wód następuje w godzinach nocnych i okresach weekendowych. Wtedy to Wisła wielokrotnie przekracza zasolenie Bałtyku.

„W momentach zwiększonej przewodności elektrolitowej wód rzeki Wisły, w działaniach prewencyjnych, dokonujemy interwencyjnego zrzutu wody z kaskady Soły, który w efekcie poprawia parametry jakościowe wody, w tym zasolenie czy poziom tlenu. Poza tym prowadzimy systematyczne kontrole oczyszczalni ścieków oraz innych zakładów, które mogą przyczyniać się do pogorszenia jakości wody w rzece” – tłumaczy Wojciech Kozak, dyrektor RZGW w Krakowie.

Badania pokazują wartości dotyczące złotej algi, jak również tego, ile jest fosforu, azotu, jaka jest temperatura i przewodność.

Idź do oryginalnego materiału