Stało się! Ruszają masowe kontrole urzędów skarbowych. Dane mają jak na tacy

2 dni temu

Do końca stycznia 2025 roku serwisy takie jak Allegro, OLX, Vinted czy Booking musiały przekazać Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowe informacje o aktywności swoich użytkowników. Ministerstwo Finansów rozpoczęło analizę danych o transakcjach internetowych przekazanych przez popularne platformy sprzedażowe. Szykują się gigantyczne kontrole.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Fiskus ma dane sprzedających

Jest to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy DAC7, która zobowiązała operatorów platform e-commerce do raportowania określonych transakcji do organów skarbowych. Nowe przepisy dotyczą sprzedawców, którzy w ciągu roku przeprowadzili ponad 30 transakcji lub osiągnęli łączny przychód przekraczający 2 tysiące euro. Dyrektywa DAC7 jest elementem szerszej strategii Unii Europejskiej mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie handlu elektronicznego. Ma ona pomóc w identyfikacji niezarejestrowanej działalności gospodarczej prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Obowiązek raportowania nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży towarów. Platformy muszą również przekazywać informacje o usługach wynajmu nieruchomości, rezerwacjach noclegów czy udostępnianiu środków transportu. Jest to pierwsza tak kompleksowa próba uregulowania rynku e-commerce w skali europejskiej.

Nie wszyscy sprzedający będą kontrolowani

Ministerstwo Finansów podkreśla, iż kontrole nie są wymierzone w osoby sporadycznie sprzedające używane przedmioty. Bezpieczne są zarówno osoby, które sprzedają sporadycznie swoje własne rzeczy przez platformy internetowe, jak i legalnie działające podmioty. Osoby, które zarejestrowały działalność i rozliczają się z podatku, nie mają powodu do obaw. Celem fiskusa jest wykrycie podmiotów prowadzących regularną, niezarejestrowaną działalność gospodarczą, które unikają płacenia podatków. Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada stopniowanie działań kontrolnych – w pierwszej kolejności osoby nieprzestrzegające przepisów mogą spodziewać się wezwań do złożenia wyjaśnień.

Nowe regulacje oznaczają istotną zmianę dla wielu osób traktujących sprzedaż internetową jako dodatkowe źródło dochodu. Eksperci podatkowi zalecają dokładną analizę swojej aktywności w sieci i ewentualną konsultację z doradcą podatkowym. Osoby regularnie sprzedające w internecie powinny rozważyć formalizację swojej działalności, aby uniknąć potencjalnych problemów z organami skarbowymi.

Wdrożenie dyrektywy DAC7 to początek nowej ery w handlu internetowym. Koniec anonimowości w e-commerce ma przyczynić się do stworzenia bardziej transparentnego i uczciwego rynku w całej Unii Europejskiej. Dla uczciwych przedsiębiorców może to oznaczać wyrównanie szans w konkurencji z podmiotami działającymi dotychczas w szarej strefie.

Ministerstwo zapowiada, iż analiza otrzymanych danych będzie prowadzona systematycznie i rzetelnie. Władze skarbowe dysponują teraz narzędziami pozwalającymi na skuteczną identyfikację osób, które powinny zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Jest to szczególnie istotne w kontekście dynamicznego rozwoju handlu internetowego i rosnącej liczby osób czerpiących z niego regularne dochody.

Idź do oryginalnego materiału