
Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – zgodnie z ustawą o IPN – zajmą się sprawą wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, w której zanegował on dokonywanie ludobójstwa w KL Auschwitz – poinformował w piątek (11 lipca) PAP rzecznik pionu śledczego IPN prok. Robert Janicki.
W piątek (11 lipca) Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, iż materiały z postępowania sprawdzającego wypowiedź Brauna trafią do prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o wypowiedź Brauna z czwartku w Radiu Wnet, w którym zakwestionował on fakt dokonywania ludobójstwa w komorach gazowych w obozie Auschwitz.
1. Wypowiedź Brauna o Auschwitz. Jest ruch IPN
Czynności sprawdzające podjęte przez Prokuraturę w sprawie wypowiedzi Grzegorza Brauna zostały zakończone (…). Materiały zostały wyekspediowane do przekazania prokuratorom z IPN celem wszczęcia i przeprowadzenia śledztwa
– podała warszawska prokuratura okręgowa, dodając, iż do tych materiałów dołączono też zawiadomienie posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej o podejrzeniu popełnienia przez Brauna przestępstwa.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
O tym, iż teraz sprawą zajmie się Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poinformował PAP jej rzecznik prok. Robert Janicki.
Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej, prokurator IPN jest adekwatny do zajęcia się tą sprawą. Takie czynności oczywiście w instytucie zostaną podjęte
– zapewnił prokurator.
W związku z negowaniem przez Brauna podczas audycji radiowej zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz od czwartku czynności sprawdzające prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście – Północ. Czynności prowadzone były w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN. Przepis ten głosi, iż kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom, m.in. nazistowskim i komunistycznym, podlega grzywnie lub karze więzienia do lat trzech.
2. Premier: wypowiedź europosła Grzegorza Brauna to jest hańba
Wypowiedź europosła Grzegorza Brauna to jest hańba – powiedział w czwartek (10 lipca) premier Donald Tusk. Musimy zrobić wszystko, żeby nikomu na świecie Polska nie kojarzyła się z takimi ludźmi – podkreślał szef rządu, nawiązując do wywiadu, w którym Braun kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w Auschwitz.
To jest hańba. (…) Musimy zrobić wszystko, żeby nikomu na świecie Polska nie kojarzyła się z takimi ludźmi, z takimi twarzami i z takimi działaniami
– powiedział Tusk dziennikarzom w Rzymie.
Każdy, kto ma gotowość mówienia o sobie, iż jest polskim patriotą, musi pokazać dobrą twarz polskiego patriotyzmu, i nie może być akceptacji, czy zgody, czy gry politycznej wokół tych spraw, bo będziemy się wstydzić wszyscy do końca życia, za to, iż wśród nas są tacy ludzie, którzy robią takie rzeczy
– podkreślił szef rządu.
Zwrócił się do służb, aby te działały w sposób twardy i zdecydowany, nie zważając na pozycje osób, które łamią prawo. – Nie wydam polecenia policjantowi, czy prokuratorowi w miejscu akcji, ale moja intencja i rekomendacja jest, żeby działać twardo i zdecydowanie, i nie zważać na pozycje osób, które łamią prawo, czy naruszają prawo – mówił Tusk.
Premier zaapelował do wszystkich, niezależnie od poglądów politycznych, w tym do prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby nie współgrali z tą „paskudną atmosferą, jaką wytwarzają ludzie typu Braun czy (działacz środowisk narodowych Robert) Bąkiewicz”.
Podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Wnet europoseł Braun kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w KL Auschwitz. Po jego słowach prowadzący audycję dziennikarz Łukasz Jankowski zdecydował się zakończyć rozmowę, tłumacząc, iż „są pewne granice cynizmu politycznego, pogoni za głosami, za sensacją”.
W związku z kwestionowaniem przez Brauna zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające – przekazał w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba; sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. Prok. Skiba zaznaczył, iż czynności prowadzone są w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN (zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim – przyp. PAP). Zawiadomienie do prokuratury złożyła posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oświadczył, iż słowa europosła Grzegorza Brauna, w których zaprzeczył istnieniu komór gazowych w Auschwitz, to nie tylko akt ściganego przez prawo negacjonizmu, ale też znieważenia pamięci ofiar. Słowa Brauna potępił IPN.
3. Kardynał G. Ryś: antysemityzm w każdej postaci jest grzechem i złem moralnym
Kardynał Grzegorz Ryś w oświadczeniu opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski napisał, iż antysemityzm w każdej postaci jest grzechem i złem moralnym.
Kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup łódzki i przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem w piątkowym (11 lipca) oświadczeniu przypomniał, iż „antysemityzm w każdej postaci jest, zgodnie z nauczaniem Kościoła, grzechem i złem moralnym”.
Dodał, iż „negowanie Zagłady jest kłamstwem i stawia człowieka po stronie oprawców, a nie ofiar”.
Oświadczenie to kardynał Ryś wydał w związku z wydarzeniami 10 lipca.
Podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Wnet europoseł Braun kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w KL Auschwitz. Po jego słowach prowadzący audycję dziennikarz zdecydował się zakończyć rozmowę, tłumacząc, iż „są pewne granice cynizmu politycznego, pogoni za głosami, za sensacją”.
W związku z kwestionowaniem przez Brauna zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście prowadzi czynności wyjaśniające w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN (zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim).
Wypowiedź europosła Grzegorza Brauna to jest hańba
– powiedział w czwartek premier Donald Tusk.
Musimy zrobić wszystko, żeby nikomu na świecie Polska nie kojarzyła się z takimi ludźmi – podkreślał szef rządu, nawiązując do wywiadu, w którym Braun kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w Auschwitz.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oświadczył, iż słowa europosła Grzegorza Brauna, w których zaprzeczył istnieniu komór gazowych w Auschwitz, to nie tylko akt ściganego przez prawo negacjonizmu, ale też znieważenia pamięci ofiar. Słowa Brauna potępił IPN.
Europoseł Grzegorz Braun w czwartek brał udział w demonstracji środowisk narodowych podczas w Jedwabnem. Podczas uroczystości w 84. rocznicę mordu Żydów w Jedwabnem przy drodze prowadzącej do miejsca pamięci Konfederacja Korony Polskiej postawiła baner po polsku i angielsku o treści: „Dość żydowskich kłamstw! Zbrodni w Jedwabnem 10 VII 1941 r. dokonali Niemcy. Żądamy wznowienia ekshumacji”.
Europoseł był też w dużej grupie osób, które próbowały zablokować wyjazd samochodów uczestników czwartkowych uroczystości, w tym busa z rabinem Michaelem Schudrichem. Zgromadzeni blokowali drogę publiczną. Interweniowała policja, która wzywała te osoby do umożliwienia przejazdu zgodnie z prawem, utworzyła szpaler i umożliwiła wyjazd aut.
Wypowiedź europosła Grzegorza Brauna to jest hańba – powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Musimy zrobić wszystko, żeby nikomu na świecie Polska nie kojarzyła się z takimi ludźmi – podkreślał szef rządu, nawiązując do wywiadu, w którym Braun kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w Auschwitz.
4. Głos Gminy Żydowskiej
Gmina Żydowska w Warszawie oświadczyła w piątek (11 lipca), iż kwestionowanie przez europosła Grzegorza Brauna istnienia komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz jest kłamstwem i przyczynia się do wzmacniania mowy nienawiści.
Gmina Żydowska w Warszawie skomentowała w serwisie społecznościowym wypowiedź europosła Grzegorza Brauna z czwartku w radiu Wnet, w których kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Funkcjonowanie tam komór gazowych określił jako „fejk”.
Wczorajsze wydarzenia w Jedwabnem napawają nas ogromnym smutkiem. Kwestionowanie przez Posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Brauna, istnienia komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau są kłamstwem i przyczyniają się do wzmacniania mowy nienawiści, a zaprzeczanie Holokaustowi stanowi obrazę pamięci milionów ofiar Zagłady
– podkreślono w oświadczeniu Gminy Żydowskiej.
Autorzy wpisu zaznaczyli, iż rocznica wydarzeń w Jedwabnem to dzień „dla wszystkich trudny”.
Wydarzenia, które miały miejsce 84 lata temu kładą cień na tysiącletnią wspólną historię Polaków i Żydów. Dlaczego czynić ten dzień jeszcze trudniejszym? Nie rozumiemy, nie godzimy się
– napisali.
Jednocześnie byliśmy zbudowani jak sprawnie i kulturalnie poradzili sobie z zaistniałą sytuacją funkcjonariusze Polskiej Policji. Dzięki niej udało nam się bezpiecznie wyjechać z Jedwabnego i spokojnie kontynuować obchody w kolejnych miejscach pamięci
– dodali.
Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. Czynności prowadzone są w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN, mówiącym o zaprzeczaniu zbrodniom nazistowskim.
5. Muzeum II Wojny Światowej o wypowiedzi Brauna: haniebna i kłamliwa; apelujemy o stanowcze działania
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek (11 lipca) poinformowało, iż wyraża pełną solidarność ze stanowiskiem dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie „haniebnej i kłamliwej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna”. Zaapelowano o stanowcze działania wobec prób fałszowania historii.
W piątek na portalu społecznościowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku umieściło stanowisko w związku z wypowiedzią europosła.
Podano, iż muzeum „wyraża pełną solidarność ze stanowiskiem dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau w sprawie haniebnej i kłamliwej wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna (…), w której dopuścił się on negowania istnienia komór gazowych wykorzystywanych podczas wojny przez Niemców do masowego mordowania Żydów, w tym milionów obywateli Polskich”.
Podkreślono, iż na uznanie zasługuje reakcja redaktora Łukasz Jankowskiego, który przerwał wywiad i wyprosił Brauna ze studia „po wygłoszeniu przez niego tej skandalicznej i nieakceptowalnej wypowiedzi”.
W dalszej części wpisu muzeum podkreśliło, iż zdecydowanie sprzeciwia się insynuacjom Brauna „jakoby zasłużona na polu badania i podtrzymywania pamięci o niemieckich zbrodniach instytucja, jaką jest Muzeum Auschwitz, dopuszczała się manipulacji w prezentowanym przekazie, czy też utrudniała prowadzenie badań na ten temat”.
Podkreślono, iż tego rodzaju tezy uderzają nie tylko w wiarygodność jednej z najważniejszych instytucji pamięci, ale także w godność ofiar niemieckich zbrodni.
W dalszej części wpisu napisano, iż z głębokim niepokojem obserwują narastającą obecność treści radykalnych i dezinformujących w debacie publicznej, wymierzonych w rozchwianie nastrojów społecznych.
Zaapelowano do odpowiednich instytucji państwowych o „stanowcze działania wobec prób fałszowania historii oraz szerzenia treści godzących w podstawowe wartości demokratycznego społeczeństwa i pamięci o ofiarach II wojny światowej”.
W związku z kwestionowaniem przez Brauna zbrodni nazistowskich w KL Auschwitz prokuratura prowadzi czynności wyjaśniające. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. Czynności prowadzone są w kierunku naruszenia art. 55 ustawy o IPN (zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim).
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oświadczył, iż słowa europosła Grzegorza Brauna, w których zaprzeczył istnieniu komór gazowych w Auschwitz, to nie tylko akt ściganego przez prawo negacjonizmu, ale też znieważenia pamięci ofiar. Słowa Brauna potępił IPN.
6. Sikorski o Braunie: wykonuje robotę, która jest zła dla Polski
Grzegorz Braun wykonuje robotę, która jest zła dla Polski; gdyby był rosyjskim agentem, nie mógłby lepiej wykonywać swojego zadania – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w piątek, komentując działalność europosła. Minister wyraził także nadzieję, iż Braun odpowie za swoje antysemickie wypowiedzi.
W piątek rano (11 lipca) na antenie RMF FM minister spraw zagranicznych powiedział, iż „ma nadzieję”, iż Grzegorz Braun odpowie za swoje antysemickie wypowiedzi.
– Tu jest, o ile rozumiem, rola Instytutu Pamięci Narodowej, który ma pion śledczy, który miał się zajmować właśnie zbrodniami komunistycznymi, faszystowskimi, ale także nawoływaniem do nienawiści czy do negacjonizmu
– stwierdził Sikorski.
Zdaniem ministra, Braun „wykonuje robotę, która jest dla Polski zła”.
– Za każdym razem, jak Rosja potrzebowała Polsce zaszkodzić, to robiła tutaj jakąś antysemicką hecę
– powiedział.
W opinii Sikorskiego, gdyby Braun był rosyjskim agentem, „nie mógłby lepiej wykonywać zadania”.
To rujnuje wizerunek naszego kraju za granicą. Polska jest lepsza, niż myślą antysemici
– ocenił.
Sikorski odniósł się także do czwartkowego zachowania Brauna, kiedy próbował on uniemożliwić wjazd na uroczystości 84. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem ludziom chcącym uczestniczyć w obchodach, w tym naczelnego rabin Polski Michaela Schudricha.
Ja nie wiem, dlaczego nie ma interwencji na gorącym uczynku. To jest gość (Grzegorz Braun), który zaatakował w Sejmie uroczystość religijną, przy tym doszło do naruszenia nietykalności cielesnej. To jest gość, który niszczy fizycznie komuś, jakiś sprzęt nagłaśniający, który niszczy wystawy w Sejmie. Na gorącym uczynku wolno zatrzymać choćby parlamentarzystę
– ocenił szef MSZ.
Sikorski wyraził też nadzieję, iż „Kościół (katolicki) potępi kogoś, kto kwestionuje istnienie komór gazowych”. „Kościół katolicki ma szansę, żeby pokazać, iż na serio walczy z antysemityzmem” – dodał. Na pytanie, czy to się stanie odpowiedział, iż „będzie się o to modlił”.
7. Siemoniak: To, co wyprawia Braun powinno go doprowadzić za kraty
W ocenie szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, czwartkowa (10 lipca) wypowiedz europosła Grzegorza Brauna o Auschwitz i wcześniejsze skandale z jego udziałem powinny go doprowadzić za kraty. Podziękował policjantom, którzy w Jedwabnem skutecznie przeszkodzili Braunowi w blokadzie samochodów uczestników uroczystości rocznicowych.
To jest absolutnie skandaliczne działanie Brauna, absolutnie nie do zaakceptowania, tak samo jak te wypowiedzi. Będzie ścigany za te wypowiedzi
– powiedział w Polsat News Siemoniak.
Minister powiedział, iż nie wyobraża sobie, żeby ktokolwiek w Polsce mógł opowiadać takie rzeczy, „które są haniebnym kłamstwem”, które narusza pamięć o milionach ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych.
To, co wyprawia Braun absolutnie powinno go doprowadzić za kraty. Tak samo jak poprzednie przypadki. Nimi się zajmuje prokuratura, bo już mieliśmy i awantury w Sejmie i różne inne działania
– powiedział.
To jest człowiek, który powinien być poza nawiasem życia publicznego
– ocenił szef MSWiA.
Zapewnił, iż w sprawie europosła państwo działa i prokuratura gwałtownie poinformuje o kilku sprawach, w których ma już zniesiony immunitet.
Mówiąc o próbie blokady w Jedwabnem przypomniał, iż policja ma jasne instrukcje jak twardo działać wobec tego typu naruszeń prawa.
Policja zareagowała od razu. Wezwała do tego, aby nie blokować przejazdu, a potem umożliwiła przejazd rabinowi
– relacjonował Siemoniak.
Dziękuję funkcjonariuszom, którzy dbając też o powagę miejsca, w którym to się działo, zadziałali natychmiastowo i skutecznie
– powiedział.
W Jedwabnem (Podlaskie) upamiętniono rocznicę mordu Żydów 10 lipca 1941 r. Zgodnie z ustaleniami IPN, mordu dokonali Polacy z inspiracji Niemców. Przy pomniku tragicznego wydarzenia sprzed 84 lat zebrani wspólnie modlili się za pomordowanych, odczytywano imiona i nazwiska przedwojennych żydowskich mieszkańców Jedwabnego. Złożono kwiaty, symboliczne kamyki pamięci. Wspólna modlitwa odbyła się też na cmentarzu żydowskim znajdującym się w sąsiedztwie.
Uroczystości zorganizowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, a wzięli w niej udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasady Izraela w Polsce i polskiego MSZ a także klubu parlamentarnego Lewicy.
8. Jabłoński (PiS) o wypowiedzi Brauna o Auschwitz; to jest absolutny skandal
Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal – ocenił w piątek (11 lipca) poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną poseł PiS odpowiedział, iż „nie ma takiego tematu”.
W Polskim Radiu 24 Jabłoński był pytany o wypowiedź europosła Grzegorza Brauna, który w czwartek w Radiu Wnet zakwestionował fakt dokonywania ludobójstwa w komorach gazowych w obozie Auschwitz.
Auschwitz z komorami gazowymi, to niestety fejk
– powiedział europoseł.
Mogę powiedzieć jednoznacznie, iż uważam, iż ta wypowiedź to jest absolutny skandal (…). Każda wypowiedź, która neguje niemieckie zbrodnie na polskich obywatelach (…), w ogóle niemieckie zbrodnie, tak samo (jak) wypowiedzi negujące ukraińskie zbrodnie banderowskie, to są rzeczy, które powinny być potępiane
– skomentował Jabłoński.
Braun zresztą sam domaga się ścigania właśnie kłamstwa banderowskiego – bardzo słusznie, ale sam popełnia kłamstwo w innym zakresie
– dodał poseł PiS.
Jabłoński jednocześnie zaznaczył, iż sprzeciwia się rozwadnianiu niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej również przez Instytut Pileckiego, którym w tej chwili kieruje Krzysztof Ruchniewicz. Wyjaśnił, iż chodzi o przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za Holokaust na wystawie w Berlinie.
Mamy do czynienia z narastającym procesem negacjonizmu zbrodni niemieckich i każdy kto do tego przykłada rękę powinien być jednoznacznie potępiony
– zaznaczył.
Polityk ocenił też, iż „Polska jest ofiarą Holokaustu”, ponieważ Niemcy zamordowali trzy miliony polskich obywateli pochodzenia żydowskiego i tyle samo obywateli niepochodzenia żydowskiego.
To są takie same zbrodnie. Nikt nie ma prawa ich negować. jeżeli są negacjoniści, trzeba ich tak samo ścigać. Braun równa się Ruchniewicz
– mówił.
Dopytywany, czy można postawić znak równości w tej sprawie Jabłoński przypomniał, iż w debacie historycznej pojawiają się również głosy, iż i Żydzi są współodpowiedzialni za Holokaust, co również jest niedopuszczalne.
Dla mnie ktoś, kto przypisuje Żydom odpowiedzialność za Holokaust nie różni się niczym od kogoś, kto przypisuje Polakom odpowiedzialność za Holokaust i w zasadzie nie różni się dużo od kogoś kto mówi, iż Holokaustu w ogóle nie było
– dodał.
Poseł PiS był też pytany, czy w związku z tą sprawą Grzegorz Braun stracił zdolność koalicyjną.
Mam równie duże dążenie do tego, żeby być w koalicji z ludźmi, którzy negują istnienie komór gazowych, jak z tymi którzy przypisują Polakom odpowiedzialność za zbrodnie Holokaustu czy inne zbrodnie zbrodni wojny światowej
– odpowiedział.
Dopytywany, czy należy to rozumieć jako wykluczenie współpracy z Braunem np. po wyborach parlamentarnych w 2027 r. Jabłoński odpowiedział, iż „nie ma takiego tematu” i iż próba odpowiedzi na to pytanie jest „wróżeniem z fusów”. Ocenił też, iż z punktu widzenia Brauna byłoby rozsądne wycofanie się ze swoich słów, bo nie służą one Polsce.
On oczywiście buduje swoją rozpoznawalność, ale poza jego własnym, takim dość wąskim interesem politycznym, to specjalnie nikomu nie służy
– dodał Jabłoński.
O ewentualną współpracę z Braunem po 2027 r. był też pytany przez „Rzeczpospolitą” były premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki.
To bardzo dużo czasu i nie będę wróżył
– odpowiedział Morawiecki.