Spór o ochronę Jeziora Hańcza. RDOŚ dąży do powiększenia rezerwatu, Nadleśnictwo Suwałki informuje o braku oficjalnych pism.
Konflikt interesów:
Spór dotyczy ochrony unikalnego ekosystemu Jeziora Hańcza, które jest najgłębszym jeziorem w Polsce i cennym obiektem przyrodniczym. Z jednej strony RDOŚ dąży do zwiększenia ochrony tego obszaru poprzez powiększenie rezerwatu, z drugiej strony Nadleśnictwo Suwałki prowadzi gospodarkę leśną, która budzi kontrowersje wśród ekologów i społeczności lokalnej.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku podjęła działania mające na celu powiększenie Rezerwatu Hańcza o około 200 hektarów. Decyzja ta jest odpowiedzią na zastrzeżenia naukowców, społeczności lokalnej oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego dotyczące wycinki lasów otaczających jezioro.
Działania RDOŚ w Białymstoku:
- RDOŚ skierowało do gmin wnioski o kontrolę szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w obrębie gospodarstw domowych znajdujących się przy brzegu jeziora.
- Do Wód Polskich skierowano pismo o kontrolę rowów i przepustów pod kątem kontroli źródła wód spływających do jeziora.
- Złożono wniosek o środki na przygotowanie planu ochrony dla Rezerwatu Jezioro Hańcza, projekt został pozytywnie oceniony.
- Trwają prace nad projektem zarządzenia zakładającego powiększenie Rezerwatu Hańcza o około 200 hektarów na gruntach Lasów Państwowych.
W związku z poleceniem Ministra Środowiska, RDOŚ zawnioskował o natychmiastowe wstrzymanie prac leśnych zaplanowanych w obrębie planowanego rezerwatu, z wyjątkiem prac związanych z bezpieczeństwem i hodowlą lasu– informuje Adam Bohdan, Regionalny Konserwator Przyrody, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku.


Stanowisko Nadleśnictwa Suwałki:
- Nadleśnictwo Suwałki informuje, iż do dnia 25.03.2025 r. nie otrzymało żadnego pisma z RDOŚ w Białymstoku o planach objęcia dodatkowych powierzchni ochroną rezerwatową ani o wstrzymaniu prac.
- Nadleśnictwo wyznaczyło obszary cenne przyrodniczo w lasach nieopodal miejscowości Cisówek, Dzierwany, Kleszczówek, Łopuchowo.
- W porozumieniu z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym Nadleśnictwo Suwałki podjęło prace nad wprowadzeniem następujących rozwiązań:
- Ustanowienie strefy ochronnej skarpy Jeziora Hańcza poprzez utrzymanie trwałego pokrycia drzewostanem.
- Modyfikacja zabiegów gospodarczych w otoczeniu 200m od Jeziora Hańcza w kierunku cięć o znacznie łagodniejszym charakterze.
- Całkowite wyłączenie z cięć rębnych zagłębienia z lasem łęgowym i siedliskiem grądowym.
W przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio nieprawdziwe informacje dot. cieć wbrew wytycznym resortu czy nierespektowaniu przez nas zasad ochrony przyrody. Doceniamy cenny fragmenty, zachowujemy bufory i jak otrzymujemy wytyczne, to ich przestrzegamy – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
– Całkowite wyłączenie z cięć rębnych zagłębienia z lasem łęgowym i siedliskiem grądowym .
W wypracowywanych rozwiązaniach zostanie uwzględniony aktualny stan drzewostanów
świerkowych w tym będących w stanie rozpadu z powodu zmieniających się warunków
klimatycznych.
Proponowane działania mają na celu zachowanie i podkreślenie walorów krajobrazowych
lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Suwałki w zasięgu Suwalskiego Parku Krajobrazowego– tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwo Suwałki Wojciech Rodak