Społeczne Agencje Najmu powstaną w Polsce?

2 godzin temu

Społeczne Agencje Najmu mają zmienić kryzysową sytuacje mieszkaniową w Polsce. Samorządowcy z całego kraju spotkali się w Dąbrowie Górniczej, aby porozmawiać o perspektywach rozwoju tego rozwiązania. To nowatorskie w Polsce, ale ugruntowane na Zachodzie Europy. Pozwala gminom na zwiększenie zasobu mieszkaniowego, właścicielom mieszkań na bezpieczne oddanie w najem, a osobom w kryzysie mieszkaniowym – na dostępny cenowo dach nad głową. Tak to działa od lat w Belgii, Francji czy Anglii.

Społeczne Agencje Najmu to w tej chwili jedna z najciekawszych opcji pozwalająca na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce.

Dostępność mieszkań możemy poprawić nie tylko budując mieszkania komunalne przejmując je do zasobu ale także możemy sięgnąć po mieszkania z rynku prywatnego, mieszkania puste- mówi wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski

Pośrednictwo samorządu w tych transakcjach jest gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla dzierżawiących swoje mieszkania jak i wynajmujących je od agencji. Od 2021 roku właściciele mieszkań mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego związanego z najmem, a gminy mogą skorzystać z dodatkowych funduszy, czy to na remont czy rozwijanie potrzebnych programów wsparcia dla wynajmujących.

Społeczna agencja najmu daje gwarancje bezpieczeństwa, daje też poczucie wykorzystania tych pustostanów bez potrzeby budowy nowy lokali – mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak

To adaptacja rozwiązań, które od wielu lat działają w Belgii, Francji i Anglii. Od 2014 roku przenosi je fundacja Habitat for Humanity Poland dzięki której w Polsce powstało już 12 takich agencji.

To może nie jest liczba bardzo imponująca, ale SAN mają dopiero trzy lata i jest to na pewno poczatek czegoś co mamy nadzieję będzie się rozwijać w samorządach jak kula śniegowa. – mówi Prezeska fundacji Habitat for Humanity Małgorzata Dul-Komosińska.

W ramach SAN Dąbrowa Górnicza ma dostępnych 30 mieszkań, ale wniosek o kolejne 30 został już złożóny i jest w tej chwili rozpatrywany.

Autor: Jacek Szlęk

Idź do oryginalnego materiału