Spacerkiem po zdrowie ze słoniem leśnym!

zapatrzeniwkonin.pl 2 dni temu
Zdjęcie: S1


Projekt SPACERKIEM PO ZDROWIE PTTK Konin pod Honorowym Patronatem Prezydenta Konina w realizowany jest przez kadrę Klubu Turystycznego w Koninie 2024 roku na terenach dawnych odkrywek węgla brunatnego. Z okazji Światowego Dnia Turystyki została nawiązana kooperacja z Muzeum Okręgowym w Koninie, które pod szyldem „40 OdSłoń Gosława” świętuje 40. rocznicę natrafienia na niemal kompletny szkielet słonia leśnego podczas zbierania nadkładu na odkrywce Jóźwin.

Linia SPACER MZK Konin towarzyszyła w niedzielę 29 września 2024 r. uczestnikom Spacerku ze słoniem wokół zbiornika w wyrobisku Kazimierz Północ, na punkt widokowy w Wielkopolu, do miejsca postoju koparki Dolores, do podnóża zwałki kleczewskiej, do Kleczewskiej Malty i do Muzeum Okręgowego w Koninie. Kierował bezpiecznie i fachowo pan Wojciech Kujawa. W miejscu upamiętniającym odkrycie 24 lutego 1984 r. przez operatorów koparki SRs 1200 kości słonia leśnego kustosz Dagmara Frydrychowicz z Muzeum Okręgowego w Koninie obrazowo opowiedziała o światowym znaczeniu znaleziska. Maltę Kleczewską scharakteryzowała dr Marzena Fedorowicz, autorka edukacyjnych plansz o odkrywkach i rekultywacji. Specyfikę działania odkrywek przedstawił inż. Franciszek Hoch z Koła Seniora SITG przy Kopalni KONIN.

W Muzeum Okręgowym w Koninie czekał wyśmienity posiłek. Po krótkim odpoczynku można było dotknąć czerpaki koparek, taśmociąg, brykieciarkę i zabytkowy generator z brykietowni w skansenie maszyn górniczych. Po pokazie filmów odbyły się wykłady, oprowadzanie po wystawach górniczych, a na koniec wspólne zwiedzanie wystawy poświęconej naszemu bohaterowi – słoniowi leśnemu. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki ze słoniem i okolicznościowe kartki ze słynną fotografią pana Józefa Durki obciążonego kością ramieniową eemskiego ssaka.

Źródło tekstu i zdjęć: Klub Turystyczny PTTK w Koninie

Idź do oryginalnego materiału