Seniorzy nie będą już zwolnieni z opłat. Może zapukać do nich komornik

2 godzin temu

Od początku 2025 roku część osób dotychczas zwolnionych z opłat abonamentowych, może być zaskoczonych listem z Poczty Polskiej o konieczności opłacenia abonamentu RTV. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowego świadczenia. Paradoksalnie może ono pozbawić część beneficjentów prawa do zwolnienia z opłat.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Abonament RTV do zmiany? Wbrew wcześniejszym obietnicom wyborczym, koalicja rządząca nie zmieniła nic w finansowaniu mediów publicznych. Na razie nie weszła ani nowa opłata audiowizualna ani też nie zlikwidowano abonamentu. To w zasadzie kontynuacja modelu poprzedniego rządu. Co więcej, utrzymano praktykę doraźnych zastrzyków gotówki.

Luka w prawie zmusi zwolnionych z opłat do ponownego płacenia

„Super Express” zwraca uwagę na lukę prawną związaną z wprowadzeniem renty wdowiej. Od stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli otrzymywać 15 proc. świadczenia zmarłego partnera lub przyjąć jego świadczenie zamiast własnego. Jednak osoby korzystające z tego rozwiązania nie będą dysponować dokumentem potwierdzającym wysokość otrzymywanej emerytury. Co to zmienia? Z opłat zwolnione są osoby powyżej 60 roku życia, otrzymujące nie więcej niż 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Bez możliwości udokumentowania wysokości świadczenia, beneficjenci rent wdowich mogą stracić prawo do zwolnienia.

Roczny koszt abonamentu RTV wynosi około 330 zł, co dla wielu emerytów i rencistów stanowi znaczące obciążenie budżetu domowego. Eksperci przewidują, iż ustawa zostanie znowelizowana, aby zapewnić dostęp do niezbędnej dokumentacji, ale termin tych zmian pozostaje nieznany.

Seniorzy mogą zacząć dostawać listy z Poczty Polskiej

Sytuacja ta wymaga pilnej interwencji ustawodawczej. Biorąc pod uwagę popularność koncepcji rent wdowich, problem może dotknąć znaczną liczbę osób. Zaleca się śledzenie rozwoju sytuacji i przygotowanie na ewentualną konieczność opłacania abonamentu RTV. Być może wcześniej rząd wprowadzi odpowiednie zmiany w prawie.

Bez konkretnych rozwiązań prawnych seniorzy mogą zacząć dostawać listy z Poczty Polskiej wzywające do płacenia. Może to doprowadzić do paradoksalnej sytuacji. Z jednej strony seniorzy powinni być zwolnieni z płacenia, a z drugiej zostaną zmuszeni do płacenia pod groźbą zajęcia emerytury. Ta z kolei powinna być wyższa z powodu wprowadzenia renty wdowiej.

Idź do oryginalnego materiału