Sołtysi szkolą się, jak zachęcać do korzystania z programu „Czyste powietrze”

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Sołtysi szkolą się, jak zachęcać do korzystania z programu „Czyste powietrze


Kolejni świętokrzyscy sołtysi zostali ambasadorami programu „Czyste powietrze”. Tym razem przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odwiedzili miejscowość Wyspa, w gminie Zawichost.

Jak ocenia burmistrz Katarzyna Kondziołka – docieranie z programem do obszarów wiejskich jest bardzo ważne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego.

– To jest istotne, iż sołtysi, którzy mogą przekazywać informacje najlepiej przekonają mieszkańców do skorzystania z programu. Uważam, iż ci niezdecydowani nie są chętni, by zainteresować się „Czystym powietrzem” być może ze względu na zbyt małą wiedzę. I właśnie temu służą spotkania, takie jak dzisiaj, podczas których realizowane są szkolenia dla sołtysów – podkreśliła burmistrz.

Sołtys Czyżowa Plebańskiego, Krzysztof Mizera zauważa, iż dzięki wiedzy pozyskanej na spotkaniu z przedstawicielami funduszu może jeszcze lepiej zainteresować ludzi programem „Czyste powietrze”.

– Mieszkańców trzeba zachęcać, żeby do tego programu wchodzili. Ja myślę, iż coś z tego szkolenia zapamiętam i będę się starał jeszcze bardziej pomóc – powiedział sołtys.

03.10.2023. Wyspa w gminie Zawichost. Spotkanie promujące program „Czyste powietrze”. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Katarzyna Kondziołka – burmistrz gminy i miasta Zawichost, poseł Agata Wojtyszek. / Fot. Patryk Wójcik – Radio Kielce

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zaznaczyła, iż sołtysi mogą sobie dobrze poradzić z promowaniem programu.

– „Czyste powietrze” to przede wszystkim troska o środowisko naturalne, o ograniczenie zanieczyszczeń, ale też zadbanie o portfele gospodarstw domowych, chociażby dzięki termomodernizacji, która jest elementem programu – powiedziała wiceminister.

Senator Jarosław Rusiecki stwierdził, iż sołtysi są autorytetami, przekazującymi przydatne informacje dla właścicieli gospodarstw domowych na temat programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Poprzez termomodernizację, wymianę źródła ciepła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie swojego domostwa można uzyskać spore oszczędności i myślę, iż temu właśnie te spotkania służą – mówił senator.

Poseł Agata Wojtyszek zauważyła, iż program, który funkcjonuje już od przeszło 5 lat daje realne ciepło w domach i niższe rachunki.

– Na początku dokumenty były trudne do wypełnienia. Dzisiaj mamy proste i szybkie do realizacji wnioski. Mamy w każdej gminie województwa punkt konsultacyjny, w którym możemy dowiedzieć się więcej na temat programu. Teraz czas na ambasadorów, pierwszym z nich był znany na całą Polskę sołtys Wąchocka. W tym momencie takie spotkania realizowane są w całym kraju. Myślę, iż ci co trafili dziś na to spotkanie doskonale wiedzą, po co tutaj są, i przekażą odpowiednią wiedzę kolejnym swoim sąsiadom na temat walorów „Czystego powietrza” – mówiła posłanka.

Tomasz Rosa, kierownik działu ochrony powietrza w WFOŚiGW zauważył, iż przez 5 lat działania programu fundusz podpisał 30 tys. umów z mieszkańcami regionu.

– Za nami kolejne szkolenie sołtysów, dzięki którym osoby z najmniejszych miejscowości dowiedzą się o tym projekcie. A jest o co wnioskować, bo beneficjent może odzyskać z programu ponad 130 tys. zł. o ile chodzi o pieniądze, to nabór jest cały czas prowadzony, a my czekamy na wnioski – powiedział kierownik.

Wniosek można złożyć zarówno fizycznie, jak i przez Internet, używając generatora wniosków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, podpisując go profilem zaufanym.


Idź do oryginalnego materiału