Siedem nowych miast i dwie gminy otrzymały w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych w Warszawie akty nadania statusu miasta i utworzenia nowych gmin.
Prawa miejskie odzyskał między innymi Sobków w województwie świętokrzyskim. Utracił je za pomoc powstańcom styczniowym – przypomniał burmistrz miasta i gminy Sobków Tomasz Chaja.
– Mieszkańcy nigdy się nie pogodzili z decyzją carskich władz. Cały czas czuli się mieszczanami. O tym świadczą także względy historyczne i układ urbanistyczny Sobkowa. Mamy wydzielony rynek na którym dwa razy w roku realizowane są jarmarki, a raz w tygodniu funkcjonuje targowisko. Dlatego jako wójt uznałem, iż trzeba poczynić starania o przywrócenie praw miejskich – mówi burmistrz.
Samorząd gminy liczy na to, iż dzięki odzyskaniu praw miejskich łatwiejsze będzie pozyskiwanie zewnętrznych dofinansowań na planowane inwestycje. Ponadto gmina powinna zyskać pod względem turystycznym.
– Na obrzeżach Sobkowa realizowanych jest wiele inwestycji, co świadczy o tym, iż miejscowość się rozwija. Jednym z najważniejszych zadań jakie chcemy zrealizować jest rewitalizacja rynku. w tej chwili jesteśmy na etapie projektowania i przygotowywania dokumentacji. Oprócz zamku, który przyciąga turystów, dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe rzeką Nidą. Właśnie dlatego będziemy chcieli zbudować przystań kajakową, gdzie w komfortowych warunkach turyści będą mogli korzystać z tej atrakcji – zapowiada Tomasz Chaja.
Gmina Sobków liczy w tej chwili ponad osiem tysięcy mieszkańców, a sama miejscowość nieco ponad tysiąc.
Od 1 stycznia 2025 roku na mapie Polski pojawiło się 7 nowych miast, z czego aż trzy w województwie lubelskim: Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Miastami zostały także Kazanów na Mazowszu i Zaniemyśl w Wielkopolsce oraz Kobylnica na Pomorzu Od nowego roku w Polsce jest 1020 miast.