Smulders zbuduje stalowe konstrukcje dla Baltica 2. Produkcja rusza w Żarach

enerad.pl 3 dni temu

Produkcja w Polsce – platformy ze Smuldersa

Jak poinformowała firma Ørsted w komunikacie prasowym, dostawcą podwieszanych platform wewnętrznych dla fundamentów zostanie Smulders. Komponenty powstaną w Żarach (woj. lubuskie), a ich montaż i doposażenie odbędzie się w Świnoujściu.

Smulders to spółka zależna od Eiffage Métal, zatrudniająca ponad 2000 pracowników w Polsce, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce działa głównie na terenie województw lubuskiego i opolskiego, gdzie zatrudnia około 700 osób.

Baltica 2 – projekt w fazie budowy

Projekt Baltica 2 znajduje się w tej chwili w fazie realizacji. Inwestorzy – PGE i Ørsted – mają zakontraktowane wszystkie najważniejsze komponenty, w tym fundamenty, turbiny, morskie stacje transformatorowe i kable. Posiadają także komplet pozwoleń budowlanych.

Na lądzie, w gminie Choczewo, od połowy 2024 roku trwa już budowa infrastruktury przyłączeniowej. niedługo mają rozpocząć się prace przygotowujące dno morskie pod fundamenty i układanie podmorskich kabli.

Offshore szansą dla polskiego przemysłu

Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2 w Ørsted, podkreślił znaczenie lokalnego wkładu w realizację projektu:

„Morska energetyka wiatrowa jest szansą dla rozwoju przemysłu zarówno w Polsce, jak i w Europie. Cieszymy się, iż dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów dla projektu Baltica 2 będą produkowane w Polsce. Polska jest nowym rynkiem dla offshore, a już teraz local content wynosi około 20 proc., co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm”.

Lokalny przemysł coraz bardziej zaangażowany

Współpraca Ørsted i PGE z firmą Smulders to przykład rosnącego zaangażowania polskich przedsiębiorstw w rozwój sektora offshore. Produkcja kluczowych komponentów w Polsce wspiera rozwój krajowego przemysłu, tworzy miejsca pracy i zwiększa kompetencje lokalnych firm w zakresie realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.

Źródło: Ørsted (komunikat prasowy) / PAP

Idź do oryginalnego materiału