Śmierć wroga Erdogana. Był oskarżany o przygotowanie puczu

2 godzin temu

Nie żyje Fetullah Gulen - islamski duchowny oskarżany przez Turcję o organizację nieudanego puczu w 2016 roku przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Powodem śmierci kaznodziei miała być niewydolność układu krążenia.

W niedzielę wieczorem w szpitalu w Pensylwanii z powodu niewydolności układu krążenia zmarł Fetullah Gulen - przekazały tureckie media. O śmierci kaznodziei jako pierwszy napisał w serwisie X Ebuseleme Gulen, bratanek zmarłego. Duchowny miał 83 lata.

ZOBACZ: "Haniebna rywalizacja". Recep Erdogan ostro o Eurowizji

Turcja. Nie żyje Fetullah Gulen. Turcja oskarżała go o pucz

Gullen był dawnym sojusznikiem Recepa Tayyipa Erdogana, a potem jego głównym rywalem. Przez ostatnie lata przebywał w Stanach Zjednoczonych na wygnaniu. Władze Turcji od lat starały się o jego ekstradycję.

Mężczyzna przewodził ruchem religijnym Hizmet (Służba), który czerpał inspirację z sufizmu, czyli nurtów mistycznych w islamie. Władze Turcji zarzuciły Gulenowi zbudowanie organizacji określanej jako FETO, która według nich składała się z jego zwolenników zajmujących wpływowe stanowiska w administracji państwowej oraz siłach zbrojnych.

ZOBACZ: Recep Tayyip Erdogan poleci do Rosji. "Bierzemy pod uwagę stanowisko Turcji ws. Ukrainy"

Po nieudanym zamachu stanu w 2016 r., pod pretekstem walki z FETO, doszło do masowych aresztowań i zwolnień, które dotknęły nie tylko urzędników, ale również żołnierzy. Szacuje się, iż liczba zatrzymanych wyniosła około 100 tys., a rząd podjął także działania przeciwko mediom sympatyzującym z Gulenem, zamykając wiele z nich.

Duchowny zaprzeczał oskarżeniom o jakikolwiek udział w próbie puczu z 2016 roku i podkreślał, iż kierowany przez niego ruch to sieć pokojowych organizacji pozarządowych.

Fetullah Gulen. Kim był?

Fethullah Gulen urodził się 27 kwietnia 1941 w Erzurumie we wschodniej Turcji. Od wczesnej młodości kształcił się w dziedzinach związanych z religią, a pierwsze kazanie wygłosił w wieku 14 lat. Pod koniec lat 50. otrzymał dyplom kaznodziei państwowego i objął stanowisko religijne w Izmirze - trzecim największym tureckim mieście.

ZOBACZ: Turcja. Masowe aresztowania "szpiegów". Mieli działać na rzecz Izraela

W swoich wystąpieniach poruszał kwestie związane z religią, edukacją, nauką, darwinizmem, ekonomią oraz sprawiedliwością społeczną, dzięki czemu zyskał poparcie tureckich studentów. W latach 70. przez kilka miesięcy przebywał w więzieniu za "podważanie systemu republikańskiego". Dwukrotnie - w roku 1980 oraz 1997 - poparł wojskowe zamachy stanu.

Opowiadał się za koncepcją islamu otwartego, współistniejącego z innymi religiami. Spotykał się z wieloma przywódcami różnych religii, m.in. z papieżem Janem Pawłem II. W trakcie swojego życia publikował artykuły na łamach wielu czasopism, jest autorem wielu książek poświęconych islamowi - częściowo przełożonych na angielski, a także niemiecki, rosyjski, albański, japoński, indonezyjski i hiszpański.

WIDEO: Amerykański prorok wyborczy. Wskazał nazwisko przyszłego prezydenta USA
Idź do oryginalnego materiału