Śmierć Jana Pawła II: 20. rocznica

16 godzin temu

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Jana Pawła II, który zmarł w wieku 84 lat po długich tygodniach zmagań z pogarszającym się stanem zdrowia. Watykan początkowo tłumaczył stan zdrowia papieża jako powikłania po grypie, ale później okazało się, iż Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona, która stale się zaostrzała.

1 lutego 2005 roku papież został przewieziony do Polikliniki Gemelli z zapaleniem krtani i tchawicy w następstwie infekcji grypowej. Miał niewydolność oddechową i gorączkę. Rzecznik Watykanu, lekarz z wykształcenia, Joaquin Navarro-Valls zapewniał następnie, iż terapia szpitalna zaczęła przynosić rezultaty. Ale papież cierpiał wtedy już od lat na chorobę Parkinsona, której przebieg stale się zaostrzał. Miał coraz większe problemy z mówieniem oraz z poruszaniem się.

Po kilku dniach pobytu Jana Pawła II w szpitalu rozpoczęły się nie tylko w mediach, ale także wśród niektórych kościelnych hierarchów spekulacje, czy z powodu pogarszającego się stanu zdrowia może złożyć rezygnację. Ówczesny watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano zapytany, czy papież rozważa taką możliwość, odpowiedział: „Pozostawmy to sumieniu papieża”.

10 lutego Jan Paweł II wrócił do Watykanu, a przejazd jego samochodu panoramicznego z Poliklini Gemelli do Pałacu Apostolskiego transmitowały stacje telewizyjne. Włoskie gazety pisały wtedy o „triumfalnym powrocie”. Jednak pojawiły się też doniesienia na łamach „Corriere della Sera”, iż Jan Paweł II faktycznie „uciekł ze szpitala”, wbrew zaleceniom lekarzy.

24 lutego papież, oczekiwany na konsystorzu w sprawie planowanych kanonizacji, nie pojawił się na nim i znów trafił do rzymskiej kliniki. Jako powód powtórnej hospitalizacji rzecznik Watykanu podał nawrót grypy. niedługo potem pojawiła się informacja o „ciężkim kryzysie dróg oddechowych”. Z tego powodu przeprowadzono pilny zabieg tracheotomii – otwarcia przedniej ściany tchawicy i wprowadzenia specjalnego przewodu do światła dróg oddechowych w celu umożliwienia dostępu powietrza.

6 marca w porze południowej modlitwy Anioł Pański Jan Paweł II pokazał się w oknie Poliklini Gemelli. Opublikowany został tekst papieża, który podziękował „za wiele dowodów miłości”. „Myślę w szczególności o licznych kardynałach, biskupach, kapłanach oraz grupach wiernych, ambasadorach i delegacjach ekumenicznych, którzy przybyli w tych dniach do Poliklini Gemelli” – napisał.

13 marca z okna szpitala papież odezwał się po raz pierwszy do wiernych i pozdrowił ich w kilku słowach. Pod wieczór, po 18 dniach pobytu w Poliklinice Gemelli, Jan Paweł II wrócił do Watykanu, a na trasie przejazdu ze szpitala błogosławił z samochodu wiernych.

16 marca, gdy w porze tradycyjnej środowej audiencji generalnej wierni przybyli na plac św. Piotra, Jan Paweł II ukazał się na minutę w oknie i udzielił im błogosławieństwa. W Niedzielę Palmową 20 marca papież pojawił się znów w oknie Pałacu Apostolskiego, ale nie odezwał się.

W następnych dniach stan zdrowia papieża stale się pogarszał. 31 marca rzecznik Watykanu poinformował, iż rozpoczęto karmienie papieża przy pomocy sondy. Jednak już następnego dnia okazało się, iż stan zdrowia papieża jest bardzo ciężki. 1 kwietnia watykański rzecznik ogłosił, iż doszło do zakażenia krwi i kryzysu kardiologicznego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia, a uroczystościom przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger. W ceremonii uczestniczyło około 2 mln osób.

Śmierć Jana Pawła II była wielką stratą dla Kościoła katolickiego i całego świata. Papież był uwielbiany przez miliony wiernych na całym świecie za jego niesamowitą osobowość, wrażliwość i umiłowanie do ludzi. Jego dziedzictwo wciąż jest odczuwalne, a jego nauczanie wciąż inspiruje ludzi na całym świecie.

Według danych z 2023 roku, Jan Paweł II jest jednym z najbardziej znanych i szanowanych papieży w historii. Jego święto jest obchodzone 22 października, a jego beatyfikacja i kanonizacja były niezwykle ważnymi wydarzeniami w Kościele katolickim.

Śmierć Jana Pawła II była również wydarzeniem, które zjednoczyło ludzi na całym świecie. Papież był symbolem nadziei i miłości, a jego dziedzictwo wciąż inspiruje ludzi do życia w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi.

Read more:
Śmierć Jana Pawła II: 20. rocznica

Idź do oryginalnego materiału