Andrzej Duda mówi o broni nuklearnej w Polsce. „Jesteśmy gotowi”

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Andrzej Duda w wywiadzie dla „Faktu” stwierdził, iż „Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś.”

– o ile byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi. Jesteśmy sojusznikiem w sojuszu północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę – powiedział prezydent.

Andrzej Duda. Prezydent mówi o spotkaniu z Donaldem Trumpem

Przypomnijmy, iż Andrzej Duda i Donald Trump spotkali się w Nowym Jorku, gdzie w Trump Tower zjedli wspólną kolację. Po rozmowie, która trwała ponad 2,5 godziny – jak przekazał prezydencki minister Wojciech Kolarski – Andrzej Duda ocenił, iż spotkanie przebiegło w „bardzo miłej atmosferze”. Entuzjazmu nie krył też sam Trump, który nazwał polskiego przywódcę swoim przyjacielem i podkreślał, iż wykonuje „fantastyczną robotę”.

Prezydent ocenił, iż „to przede wszystkim jest spotkanie prywatne„. Wyjaśnił, iż Trump „z jego punktu widzenia jest politykiem, z którym bezpośrednio prowadziłem współpracę polsko-amerykańską przez cztery lata”.

– Jest dużo wspomnień z tej współpracy, ale również i osiągnięć, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. Pamiętajmy, iż to były choćby bardzo ważne dla Polski kontrakty zbrojeniowe, które wtedy zawarliśmy m.in. na zakup myśliwców F-35, zwiększenie skali amerykańskiej obecności militarnej w Polsce, dowództwo V Korpusu Armii Amerykańskiej w Poznaniu… (…) Od tamtych czasów jesteśmy przyjaciółmi. Bardzo lubię z nim rozmawiać, bo to jest niezwykle interesująca osobowość i wielkie doświadczenie, zarówno polityczne, jak i biznesowe – powiedział prezydent.

Andrzej Duda. Czy Trump wyprowadzi USA z NATO, jeżeli zostanie prezydentem?

Andrzej Duda był pytany również o ewentualne wyprowadzenie USA z NATO, jeżeli Donald Trump znowu zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych.

„Nie, ja znam prezydenta Trumpa. (…) To jest poważny i twardy gracz. Trzeba mieć twarde łokcie i on w związku z tym w polityce gra w sposób zdecydowany. Nie wszyscy są do tego przyzwyczajeni, nie wszyscy to lubią, natomiast jest to człowiek racjonalny. (…) Jestem spokojny o to, jak będą prowadzone interesy Ameryki w momencie, w którym znów prowadziłby je prezydent Trump” – stwierdził prezydent Duda.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Śniadanie Rymanowskiego”: Miliardy dolarów dla Ukrainy/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału