Smaczna Dziewiątka czyli program dla Białegostoku

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Smaczna Dziewiątka


Smaczna Dziewiątka. Zdrowie młodych mam, bezpłatne korepetycje dla uczniów, 17 miejskich punktów aktywizacji seniorów i Podlaskie Centrum Obliczeniowe oraz wsparcie startupów to niektóre elementy dziewięciopunktowego programu. Dziś (25.03) odbyła się konferencja prasowa Izabeli Smacznej-Jórczykowskiej, kandydatki do Sejmiku Województwa Podlaskiego z listy PiS w Białymstoku, podczas której zostały przedstawione szczegóły.

Podczas konferencji prasowej która odbyła się na Skwerze im. Janusza Smacznego, kandydatce towarzyszyli radny miejski Sebastian Putra, radna miejska Katarzyna Siemieniuk, były przewodniczący NZS Marcin Leoszko, Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego Mateusz Feszler oraz Marta Kisielewicz, młoda białostoczanka i przyszła mama.

Smaczna Dziewiątka czyli program dla Białegostoku to:

1. ZDROWA MAMA, czyli progam pomocą psychologiczną młodych mam, przed i po porodzie, u których występują zaburzenia emocjonalne. „Baby blues” dotyka choćby 80 proc. kobiet, a u co trzeciej z nich może przerodzić się w stan chorobowy, dlatego ważne jest aby zostały one odpowiednio wcześnie zauważone i zdiagnozowane. W ramach programu przewidziane są dodatkowe szkolenia dla personelu medycznego z zakresu profilaktyki depresji poporodowej oraz zwiększenie dostępu do edukacji na ten temat dla kobiet, które przebyły depresję, a planują zajście w ciążę.

2. DOSTĘPNA LAKTACJA

Wsparcie mam w karmieniu piersią poprzez darmowe zajęcia dla kobiet jeszcze w trakcie trwania ciąży uczące prawidłowych technik laktacji oraz utworzenie infolinii, gdzie będzie można uzyskać poradę, a w razie potrzeby umówić wizytę z doradcy laktacyjnego/położnej. Ponadto przeprowadzone zostaną akcje promujące karmienie mlekiem matki, jako najzdrowszą metodę żywienia dzieci.

3. MY BIAŁOSTOCZANKI

Program szkoleń rozwojowych dla kobiet m.in. z zakresu przedsiębiorczości, podnoszenia lub zmiany umiejętności zawodowych potrzebnych na rynku pracy oraz podnoszenia kompetencji rodzicielskich.

4. PUNKTY AKTYWIZACJI SENIORÓW

Organizowanie zajęć i aktywności dla starszych mieszkańców miasta przez filie Książnicy Podlaskiej, których jest w Białymstoku aż 17 oraz Podlaski Instytut Kultury.

5. KOREPETYCJE+

Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych z treści podstawy programowej.

6. KULTURA DLA MŁODYCH

Wprowadzenie puli biletów wstępu do wojewódzkich instytucji kultury z ceną obniżoną o 90 proc. dla dzieci i młodzieży do 26 roku życia, niezależnie od posiadanego statusu ucznia lub studenta.

7. ZAJĘCIA DLA MŁODYCH

Wojewódzki program dotacji na organizację zajęć i półkolonii z zakresu edukacji, kultury, sportu oraz organizacja zajęć przez jednostki samorządu województwa.

8. INTELIGENTNY START

Bezpłatne szkolenia i konsultacje dla firm (zwłaszcza nowych), z zakresu nowoczesnego marketingu oraz możliwości wdrażania i wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie, które pozwolą na optymalizację prowadzonej działalności. Bezpłatne analizy działań marketingowych dla firm już funkcjonujących na rynku.

9. PODLASKIE PRZEDSIĘBIORSTWA PRZYSZŁOŚCI

Przyciągnięcie do Białegostoku i regionu firm z branży IT poprzez stworzenie Podlaskiego Centrum Obliczeniowego opartego na wydajnych procesorach graficznych (GPU), kluczowych m.in. dla trenowania i uruchamiania modeli opartych o sztuczną inteligencję. Skala inwestycji będzie atrakcyjna nie tylko dla lokalnych firm, ale też dla firm z kraju, którym zostanie zaoferowany bezpłatny dostęp do infrastruktury pod warunkiem przeniesienia przynajmniej części dzałalności do regionu i zatrudnienie pracowników z naszego województwa. Ponadto powstaną programy umożliwiające networking między osobami z pomysłami i osobami z doświadczeniem biznesowym, programy łączące studentów z pracodawcami oraz organizowane będą obozy informatyczne dla uczniów oraz dla potencjalnych założycieli startupów (founderów), pozwalające na pracę nad kreatywnymi rozwiązaniami biznesowymi.

– Program jest ambitny, bo Białystok jest ambitny, bo Podlaskie jest ambitne. Z takim hasłem idziemy do wyborów. Zawsze trzeba stawiać sobie wysokie cele i przekonywać do ich realizacji innych. Myślę, iż dobre pomysły znajdą poparcie, a ja na pewno będę do nich przekonywać innych radnych – mówiła Izabela Smaczna – Jórczykowska, kandydatka na radną sejmiku województwa podlaskiego.

Radny Sebastian Putra zwrócił uwagę, iż program łączy wiele przekonań, a on sam postawił sobie takie cele jak: sport, infrastruktura, innowacyjność i przedsiębiorczość. – Każdy z tych punktów opiera się o moje cele. Żeby rozwijać sport będziemy współpracować z Urzędem Marszałkowskim, żeby wreszcie w Białymstoku zbudować halę widowiskowo-sportową, żeby zbudować pływalnie. Dodał, iż konieczne jest zapewnienie w Białymstoku większej liczby żłobków i inwestycje w startupy, żeby zachęcić młodych do pracy w naszym mieście oraz iż obecny marszałek, Artur Kosicki, fantastycznie rozwinął nasze województwo, w którym powstało wiele programów które intensyfikują działania oddolne, a cała masa ludzi czerpie z tych działań.

Radna Katarzyna Siemieniuk powiedziała, iż jako radni i kandydaci na radnych kolejnej kadencji, przychylają się do tych pomysłów, bo wynikają one z doświadczeń i tego, z czym ludzie się do nich zwracają. Szczególną uwagę na punkt dla młodych zwrócił Mateusz Feszler, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego, który mówił, iż ważne jest aby ludzie, którzy wyjeżdżają z Białegostoku na studia, chcieli tu wrócić. – Wiem, iż młodzi są ważni dla województwa podlaskiego i możemy liczyć na to, iż te punkty będą realizowane – dodał.

Na zakończenie konferencji Marcin Leoszko, były przewodniczący NZS, przybliżył postać patrona skweru – Janusza Smacznego, kuzyna kandydatki na radną sejmiku województwa podlaskiego, legendarnego przywódcę strajków na Politechnice Białostockiej, autor loga Niezależnego Zrzeszenia Studentów. – Dziś mamy sztafetę pokoleń i tak jak Janusz Smaczny w latach 80. i 90. był pewnego rodzaju symbolem, tak Iza Smaczna, z rodu Smacznych, który ma historyczne zasługi dla naszego regionu i kraju, będzie kontynuatorką tej wspaniałej sztafety i tej wspaniałej historii – mówił.

Jeżeli kandydatka uzyska mandat radnej, utworzy stronę internetową, na której będzie rozliczać się z realizacji swojego programu.

Izabela Smaczna-Jórczykowska jest bezpartyjną kandydatką na radną Sejmiku Województwa Podlaskiego z okręgu nr 1 obejmującego miasto Białystok. Jest ostatnia (nr 9) na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Kandydatka z listy PiS do Sejmiku Województwa Podlaskiego

Idź do oryginalnego materiału