Śląskie. Akt oskarżenia ws. porzucenia ponad 5 tys. ton niebezpiecznych odpadów

1 dzień temu

Postępowanie w tej sprawie zakończyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Katowicach – podał w środę zespół prasowy śląskiej policji. Śledczy ustalili, iż gang działał od grudnia 2020 do końca 2022 r. na terenie województw śląskiego i łódzkiego.

Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom

Zgromadzony materiał dowodowy umożliwił Prokuraturze Regionalnej w Katowicach skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w wieku od 29 do 54 lat. “Zarzucono im popełnienie 16 przestępstw, dotyczących głównie organizacji, nielegalnego obrotu, transportu i porzucania odpadów niebezpiecznych, ale także działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw na szkodę towarzystw leasingowych. Wśród oskarżonych znalazła się kierująca grupą kobieta” – opisała policja.

Porzucili przynajmniej 5300 ton odpadów niebezpiecznych

Komenda dodała, iż oskarżeni odpowiedzą za porzucenie składowanych w nieodpowiednich warunkach niebezpiecznych odpadów w pięciu różnych lokalizacjach. To przynajmniej 5300 ton takich substancji. Koszt usunięcia nielegalnie zgromadzonych odpadów został oszacowany na 54 mln zł. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o aresztowaniu siedmiu spośród oskarżonych w tej chwili osób, wobec ósmej zastosowano inne środki zapobiegawcze. W związku z tym, iż podejrzani ze swojego przestępczego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im do 15 lat więzienia.

To część większego postępowania dot. mafii śmieciowej

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Michał Binkiewicz, skierowany do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia to wątek wyłączony z toczącego się w tej jednostce dużego i wieloosobowego śledztwa przeciwko mafii śmieciowej. “Odpady stanowiące przedmiot postępowania zawierały w swoim składzie substancje rakotwórcze o adekwatnościach toksycznych, drażniących i żrących. Były składowane w pięciu różnych lokalizacjach, w beczkach typu mauser oraz pojemnikach nieprzystosowanych do przechowywania odpadów. Zachowania podejrzanych doprowadziły do powstania bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób i zniszczenia w świecie roślinnym oraz zwierzęcym” – zaznaczył prok. Binkiewicz.


Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 stycznia 2025 roku każda ilość odpadów niebezpiecznych musi być ewidencjonowana

Odpady takie jak: inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone, filtry olejowe, baterie i akumulatory ołowiowe, gleba i ziemia zawierające substancje niebezpieczne – dotychczas były zwolnione z obowiązku ewidencji, jeżeli ich ilość nie przekraczała określonych limitów. Nowe przepisy znoszą te zwolnienia.

Aktualne regulacje oraz obowiązki ewidencyjne związane z odpadami niebezpiecznymi omówimy 23 maja 2025 podczas szkolenia online: Gospodarka odpadami niebezpiecznymi – postępowanie, ewidencja, dokumentacja

Szczegóły na stronie: niebezpieczne.abrys.pl


Idź do oryginalnego materiału