Śląsk antysmogowym liderem w 2022 r.

2 miesięcy temu

W kolejnym zestawieniu rocznym aktywności samorządów w programie Czyste Powietrze, na czele znalazło się woj. śląskie z 25 gminami w pierwszej setce i największą liczbą wniosków przypadających na liczbę budynków jednorodzinnych. Drugie miejsce należy do woj. kujawsko-pomorskiego z 18 aktywnymi gminami.

W zestawieniu gmin na najwyższym stopniu podium znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój. W 2022 r. złożono tu 143 wnioski o wymianę źródła ogrzewania, co w przeliczeniu na liczbę gospodarstw domowych dało jej pozycję lidera. Jednak wciąż smogu jest tam dużo, miejscowość jest na piątym miejscu pod względem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10. Tak wynika z zestawienia Państwowego Monitoringu Środowiska.

Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. Aktualnie prezentowane zestawienie obejmuje aktywność gmin w roku 2022 i powstało przy współpracy NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego.

Zestawienia od I kwartału 2021 r. znajdują się na stronie www.polskialarmsmogowy.pl/ranking.

Przeczytaj także: Powstanie pierwsza w Polsce strefa czystego transportu

Idź do oryginalnego materiału