Nie brakuje turystów, którzy odwiedzają nasz region. Kuszą ich nie tylko zabytki i przyroda, ale także atrakcje, których przybywa. W piątek, 25 kwietnia województwo świętokrzyskie uroczyście zainaugurowało sezon turystyczny. Wydarzenie odbyło się w świętującym rok obiekcie – Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury Harmonia w Hucie Szklanej, w gminie Bieliny.
Harmonia została otwarta w kwietniu 2024 roku. W pierwszych miesiącach działalności odwiedziło ją ponad 20 tys. osób. Wójt Bielin, Sławomir Kopacz przyznał, iż stara się inwestować w turystykę. Nie może być inaczej w przypadku miejscowości położonych w sercu Gór Świętokrzyskich.
– Od wielu lat inwestujemy nie tylko w podstawową infrastrukturę techniczną, ale również w tę infrastrukturę okołoturystyczną, ponieważ widzimy, iż coraz więcej mieszkańców, chociażby jako dodatkowe źródło dochodu wykorzystuje turystykę – mówił.
Sposób, by zatrzymać turystę
Sławomir Kopacz dodał, iż Harmonia to miejsce, które ma na dłużej zatrzymać turystę w gminie Bieliny. – Huta Szklana to takie miejsce, gdzie każdego roku przybywa około 200 tys. turystów. Wcześniej wysiadali na parkingu i zmierzali na Święty Krzyż. Chcieliśmy ich zatrzymać i zatrzymujemy, z czego się bardzo cieszę – przyznał.
Huta Szklana to swoista zachodnia brama na Święty Krzyż, natomiast wschodnia to Nowa Słupia. Andrzej Gąsior, burmistrz tego miasta także stawia na turystykę i turystów. Na gości czekają dwie atrakcje: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego i Park Legend, do których już od czerwca ma być dobry dostęp. Do końca maja potrwa przebudowa ulicy Świętokrzyskiej, wiodącej od rynku aż do wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przy niej znajdują się obydwa obiekty.
Andrzej Gąsior zaprasza także na najstarszą w regionie imprezę plenerową, czyli Dymarki, które w tym roku potrwają nie dwa, a trzy dni.
– Zaczynaliśmy zawsze w piątek pochodem, a tym razem zaczniemy już w czwartek. Piątek, sobota i niedziela, 15-17 sierpnia, to będą dni wypełnione wieloma atrakcjami – zapowiedział.

Sezon trwa cały rok
Ogromną zaletą regionu jest przyroda. Jak zauważył Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego turyści zaczęli doceniać jej wartość w czasie pandemii. Wtedy nastąpił znaczący skok frekwencji.
– Wiele osób szukało wtedy takich właśnie miejsc i to zadziałało na naszą korzyść, bo te osoby odkryły nasz park dla siebie. Od tego czasu obserwujemy stały wzrost frekwencji. Przy czym na razie ona jeszcze nie jest uciążliwa dla przyrody. Nie możemy mówić o takiej klęsce, jaką przeżywają inne parki górskie – tatrzański czy karkonoski. Widzimy jeszcze trochę miejsca dla turystów i ich serdecznie zapraszamy – zachęcał.
Choć w piątek odbyła się inauguracja sezonu turystycznego, to było to raczej symboliczne otwarcie, bo w naszym regionie trwa on cały rok. Dobrze wie o tym Jerzy Szydłowski, burmistrz Buska-Zdroju, ale jak podkreślił, trzeba też znaleźć sposób na to, by goście chcieli tu zaglądać bez względu na porę roku.
– Jak zachęcamy gości, żeby nieustannie odwiedzali nasze piękne miasto? Myślę, iż to przede wszystkim filozofia, którą wyznają władze gminy, ale także władze przedsiębiorstw, które przygotowują bardzo bogatą i szeroką ofertę wypoczynku, rekreacji, rehabilitacji, a my uzupełniamy ją o bardzo bogatą ofertę kulturalną, no i oczywiście dbamy o czystość i porządek na terenie miasta, wspaniałe powietrze i klimat. Myślę, iż to wystarczające argumenty, by przyciągać do nas turystów – wyjaśnił.

Inwestycje i nowe atrakcje
Marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zwróciła uwagę, iż cały czas są prowadzone działania, które mają na celu zwiększyć atrakcyjność naszego regionu.
– Turystyka to nie tylko podróże i odpoczynek, ale także siła napędowa gospodarki, rozwój lokalnych przedsiębiorstw i budowanie marki naszego województwa. Dzięki pasji i zaangażowaniu wielu osób, samorządowców, przedsiębiorców, przewodników, hotelarzy, restauratorów możemy dziś z dumą mówić o regionie jako o miejscu pełnym atrakcji, gościnności i wyjątkowej atmosfery. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę, nowym inicjatywom i współpracy z lokalnymi społecznościami, możemy rozwijać turystykę w sposób zrównoważony i atrakcyjny dla wszystkich – mówiła.
Marcin Piętak, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego z optymizmem patrzy na najbliższe miesiące.
– Możemy bazować na pewnych danych, statystykach, ale też na tym, jak samorządy rozwijają infrastrukturę turystyczną, stąd myślę, iż ten sezon może być sezonem bardzo dobrym. Także w ramach Regionalnej Organizacji Turystycznej zaczynamy prowadzić wiele działań. Jednym z nich są Targi Slow Travel, które odbędą się w ten weekend – wskazał.
W inauguracji sezonu turystycznego udział wzięli liczni samorządowcy i przedstawiciele wielu instytucji kultury oraz osoby związane z turystyką w regionie.









