Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 30.04.2025

myslpolska.info 2 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 30.04.2025

Polska. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie liderów Inicjatywy Trójmorza, którego gospodarzem jest prezydent Polski Andrzej Duda. Spotkanie odbywa się z udziałem m.in. prezydentów 12 środkowoeuropejskich państw i sekretarza USA Chrisa Wrighta. Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Obecnie Trójmorze to 140 projektów priorytetowych, dwa fundusze inwestycyjne i kolejne w fazie projektowej, a także rozbudowana sieć partnerstw oraz wiele inicjatyw oddolnych, obejmujących współpracę regionalną, naukową i gospodarczą.” Prezydent dodał, że: „Przyszło nam żyć w czasach i w świecie pełnym napięć niepokojów. Pięć państw inicjatywy Trójmorza dzieli granice z Ukrainą, która stała się ofiarą brutalnej agresji ze strony Rosji. W naszym najbliższym sąsiedztwie toczy się wciąż pełnoskalowa wojna wywołana przez brutalny i drapieżny reżim.” Inicjatywa początkowo skupiała 12 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W 2023 roku grono to powiększyło się o Grecję. W tym roku dołączyła Czarnogóra i Albania. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy. Dochodzą do tego dwa państwa uczestniczące, nie będące członkami czyli Ukraina i Mołdawia.

Polska. Węgry z własnym zdaniem. Reprezentanci Inicjatywy Trójmorza podpisali wspólną deklarację, która dotyczyła między innymi „potwierdzenia niezachwianego poparcia dla Ukrainy„, „zwiększenia presji na Rosję„, oraz „potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę„. Zakomunikowano jednak, iż „Węgry odcinają się od ustępów 4–9 wspólnej deklaracji. Węgierskie stanowisko narodowe w odniesieniu do kwestii zawartych w wyżej wymienionych punktach zostało przekazane w osobnym oświadczeniu załączonym do wspólnej deklaracji”. Węgry nie zgodziły się między innym na zapisy mówiąca: „Jesteśmy gotowi zwiększyć presję na Rosję, aby osłabić jej zdolność do dalszego prowadzenia wojny agresywnej” oraz, iż „członkostwo Ukrainy w UE jest jedną z najcenniejszych gwarancji bezpieczeństwa”.

Polska. Nie żyje lekarz Tomasz Solecki, który został zaatakowany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 35-letni mężczyzna wtargnął do jednej z poradni znajdujących się na parterze szpitala. Następnie udał się do gabinetu, w którym jeden z lekarzy przyjmował pacjentkę. Tam zadał mu kilka ciosów ostrym narzędziem. Agresor wybiegł ze szpitala, ale został zatrzymany przez ochronę szpitala i przekazany policji.

Polska. Ministrowie z Polskiego Stronnictwa Ludowego po raz kolejny wysłali negatywne opinie do projektów o tzw. związkach partnerskich, nad którymi realizowane są prace w rządzie. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: „Przyznanie osobom pozostającym w związkach partnerskich uprawnień, dotyczących w szczególności różnego rodzaju ulg, należności i świadczeń, w kontekście łatwości, z jaką można rozwiązać związek partnerski, mogą być ogromnym polem do nadużyć”

Polska. Kampania wyborcza. Trwa nagonka liberalnych mediów na kandydatów na prezydenta Polski Grzegorza Brauna i Macieja Maciaka po emisji debaty prezydenckiej „Super Expressu”. Jednego oskarżono o antysemityzm, drugiego zaś o „rusofilizm”.

Prokuratura Okręgowa dla Warszawy-Pragi poinformowała, iż zarejestrowała sprawę dotyczącą wypowiedzi kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna. Doniesienie na rzekome antysemickie i szowinistyczne wypowiedzi Grzegorza Brauna złożyła kandydatka „Lewicy” Magdalena Biejat. Wypowiedzi Grzegorza Brauna skrytykował również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Marek Jakubiak zapytał Macieja Maciaka – „Czy pan podziwia Putina?”. Lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju odpowiedział: „Tak. Każdy z nas nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy, iż jest bardzo dobrym politykiem”. Słowa te oburzyły szczególnie Magdalenę Biejat, Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownie.

„Delikatną formę antysemityzmu” w radiu zarzucono Sławomirowi Mentzenowi. Anna Maria Żukowska z „Lewicy” zarzuciła liderowi partii Razem Adrianowi Zandbergowi, iż „nie zajął jednoznacznego stanowiska” w kwestii izraelskiej. W programach radiowych oskarżono Sławomira Mentzena o „stwarzanie niebezpieczeństwa na chodnikach”, gdyż gwałtownie jeździ na hulajnodze. Markowi Jakubiakowi, zaś iż był 8 lat temu „bywał oskarżany” przez działaczkę partii Razem o molestowanie.

Jacek Międlar
skomentował sprawę Grzegorza Brauna słowami: „By odkryć, kto tobą rządzi, po prostu sprawdź, kogo nie wolno ci krytykować.Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał „Sugerowanie liderowi partii Razem antysemityzmu, jest czymś równie absurdalnym jak posądzanie pani Żukowskiej o przemyślane wypowiedzi„.

Polska. Jak informuje Radio Maryja w Polsce ma powstać około pięćdziesięciu Centrów Integracji Cudzoziemców. Inicjatywa budzi niepokój wśród społeczeństwa. Polacy organizują coraz licznejsze protesty.

Stany Zjednoczone. Polska kupi rakiety z USA. Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 400 rakiet średniego zasięgu powietrze-powietrze AIM-120D za cenę do 1,33 mld dolarów — podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Według komunikatu Polska ma kupić 400 pocisków do myśliwców AIM-120D3 AMRAAM o zasięgu do 180 km oraz 16 sekcji naprowadzających i inny powiązany sprzęt.

Stany Zjednoczone. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance ostrzegł, iż kontynuacja wojny na Ukrainie może doprowadzić do użycia broni nuklearnej. W jego ocenie, nadzieje na szybkie zwycięstwo Kijowa są oderwane od rzeczywistości. Wiceprezydent USA powiedział: „Myślę, iż wśród mediów głównego nurtu panuje dziwna idea, iż jeżeli ta sytuacja potrwa jeszcze kilka lat, Rosjanie upadną, Ukraińcy odzyskają swoje terytorium i wszystko wróci do stanu sprzed wojny. To nie jest rzeczywistość, w której żyjemy.”

Stany Zjednoczone. Sekretarz Handlu Howard Lutnick powiedział: „Prezydent Donald Trump podpisze rozporządzenie łagodzące cła na samochody”. Według nowych przepisów z podatku mają zostać zwolnione auta zmontowane w USA i zawierające mniej niż 15 proc. zagranicznych części. Dodatkowo Lutnick ogłosił, iż producenci aut otrzymają też 15-proc. zwrot kosztów importowanych części, których ceny wzrosną ze względu na cła.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla telewizji ABC powiedział: „Władimir Putin chciałby zająć całą Ukrainę, ale myślę, iż tego nie zrobi, bo mnie szanuje”.

Stany Zjednoczone. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci 29 maja br. z Florydy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS. Załogę oprócz Polaka tworzą Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry). Żoną astronauty jest posłanka Platformy Obywatelskiej Aleksandra Karolina Uznańska-Wiśniewska. Teściem milioner Radosław Wiśniewski (właściciel Redana, twórca marki Top Secret).

Stany Zjednoczone. W wieku 100 lat zmarła aktorka Priscilla Pointer. Aktorka znana z filmów jak „Blue Velvet”, „Carrie” oraz serialu „Dallas”.

Rosja. Kolejni przywódcy potwierdzają udział w moskiewskich obchodach Dnia Zwycięstwa. Udział potwierdzili: Chin, Brazylii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Białorusi, Kirgistanu, Serbii, Republiki Serbskiej (Bośni i Hercegowiny), Słowacji, Armenii, Abchazji, Wenezueli, Wietnamu, Palestyny, Kuby i Burkina Faso. Udział w uroczystościach będzie brała delegacja Izraela i przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Rosja. Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew stwierdził: „Nowi członkowie NATO (Finlandia i Szwecja) są w tej chwili potencjalnymi celami dla Moskwy i są narażeni na ewentualne uderzenia odwetowe z użyciem broni jądrowej w przypadku konfliktu”.

Irlandia. W Dublinie odbyła się wielka demonstracja antyimigrancka. Nad głowami manifestantów powiewa las irlandzkich flag. Zauważyć można liczne transparenty, wyrażające sympatie i poparcie dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Środowiska lewackie oskarżają organizatorów o rasizm i dyskryminacje kulturową.

Belgia. Na terenie całej Belgi odbył się strajk generalny. Związki zawodowe protestują przeciw cięciom budżetowym i zmianom w systemie emerytalnym. Są popierani przez komunistów i socjalistów. Odwołano setki samolotów, pojawiają się problemu z transportem publicznym. Niezadowolenie wobec planów władzy wyraziła także prokuratura, która zapowiedziała skupienie się na przypadkach defraudacji środków publicznych i korupcji w rządzie.

Finlandia. Prezydent Finlandii Alexander Stubb ocenił, iż nie ma żadnych powodów, by wierzyć, iż tymczasowe wstrzymanie działań wojennych zaproponowane przez Władimira Putina ma szanse się utrzymać. Fiński przywódca dodał: „To tradycyjna taktyka Rosjan, gry na czas”. Prezydent Stubb wielokrotnie powtórzył, iż Finlandia „nie uzna aneksji okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy” Według niego konieczne jest stałe „wywieranie presji” na Rosję.

Łotwa. Sąd w Rydze skazał na 6 lat więzienia obywatela Łotwy, który walczył na Ukrainie po stronie Rosji. Informacje podała łotewska agencja LETA.

Włochy. Film dokumentalny w reżyserii Jacka MiędlaraSąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach” otrzymał „wyróżnienie honorowe” w kategorii najlepszy film dokumentalny w cenionym włoskim Reale Film Festival. Dokument wcześniej otrzymał 1 nagrodę publiczności w polskim festiwalu „Maksymiliany” i został nagrodzony na festiwalu w Rumunii.

Austria. Austriacki minister edukacji Christoph Wiederkehr, poinformował, iż od 1 maja obowiązywać zacznie zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach.

Niemcy. Wpływowy hierarcha Kościoła katolickiego kard. Gerhard Müller wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary uważa, iż „Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeżeli nie wybierze papieża ortodoksyjnego”.

Turcja. Policja w Stambule zatrzymała kilkudziesięciu podejrzanych o „planowanie zamachów terrorystycznych w Święto Pracy” – poinformował dziennik „Daily Sabah”. Tureccy antyterroryści zatrzymali łącznie 76 podejrzanych z 11 organizacji, w tym z komunistycznej Rewolucyjnej Partii i Frontu Wyzwolenia (DHKP-C). Zapowiadane są kolejne zatrzymania. Socjaliści i komuniści twierdzą, iż jest to część większego planu mającego zamknąć całkowicie usta opozycji.

Japonia. Nieprzerwanie od 16 tygodni rosną ceny ryżu. Dzieje się tak pomimo interwencji rządowej. Średnia cena 5-kilogramowego worka ryżu w japońskich supermarketach wzrosła do 4220 jenów (ok. 110 złotych), co oznacza 16. tydzień z rzędu wzrostu cen mimo uruchomienia rezerw państwowych – informuje we wtorek dziennik „Asahi”. Pierwszy raz od 25 lat sprowadzono to zboże z Korei Południowej.

Kanada. Partia Liberalna wygrała wybory do parlamentu federalnego. Liberałowie będzie rządzić już czwarta kadencję. Ostatni raz zdarzyło się to 114 lat temu. Kanadyjczycy wybierali posłów w jednomandatowych okręgach wyborczych. Liberałowie zdobyli 169 mandatów na 343 miejsca, tym samym będzie tworzyć rząd mniejszościowy. Premierem zostanie najprawdopodobniej wybrany ponownie Mark Carney.

łj

Idź do oryginalnego materiału