Sens Eucharystii to… powszechne braterstwo?! Panteizm i błędy współczesności na Kongresie Eucharystycznym

1 tydzień temu

Podczas homilii na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym abp Jaime Spengler przekonywał, iż powszechne braterstwo i zjednoczenie ze „stworzeniem” są wpisane w „podstawowy charakter Eucharystii”. Hierarcha, stojący na czele platformy współpracy wszystkich biskupów Ameryki Południowej, przekonywał, iż aby zapobiec „kryzysowi ekologicznemu” musimy powrócić do przekonania o „świętości części natury” w naszych kulturach. Panteistyczny wywód podsumował wezwaniem do uczestnictwa w Konferencji Klimatycznej ONZ.

Przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej wygłosił wstrząsające słowa podczas homilii w trakcie Mszy Świętej drugiego dnia Kongresu. Najświętsza Ofiara wraz ze słowem biskupa odbyła się 9 września w ramach panelu zatytułowanego „żyjemy w zranionym świecie”.

– Obok rany spowodowanej ubóstwem i głodem wielu, być może drugą wielką raną świata jest kryzys ekologiczny. Raną, do której zagojenia jesteśmy wezwani, ponieważ jesteśmy pomostem między Bogiem a światem, jesteśmy także odpowiedzialni za los stworzenia – wskazał brazylijski hierarcha. Jak dodawał, jego zdaniem „kryzys ekologiczny, który przeżywamy jest związany z utratą sakralnego charakteru elementów natury w naszej kulturze”.

Abp Spengler podzielił się z wiernym reinterpretacją „prawdziwego sensu” Sakramentu Ołtarza. – Zasadniczym charakterem Eucharystii jest spotkanie i działanie, w którym kontempluje się i przeżywa całą tajemnicę Chrystusa, czyli zbawienie świata, krzewiąc powszechne braterstwo – mówił. – Eucharystia nie oddala nas od świata. Przeciwnie, prowadzi nas do świata. Kościół zawsze uznawał silny związek między Eucharystią, życiem wspólnotowym, społeczeństwem i stworzeniem – dodawał biskup.

Hierarcha zaprosił również wiernych do śledzenia zaplanowanej na przyszły rok w brazylijskim Belem ONZ-owskiej konferencji klimatycznej. Dał przy tym wyraz przekonaniu, iż chrześcijanie sprawują kult natury, nazywając globalistyczne zebranie „uprzywilejowaną okazję dla uczniów Jezusa do wyrażenia tego, kim są: kapłanami stworzenia! Kapłanami stworzenia w zranionym świecie, zdeterminowanymi, by ofiarować Ojcu dary stworzenia”.

KAI, iec2024.ec

FA

Idź do oryginalnego materiału