Seniorzy wściekli na rząd: Znowelizowane przepisy dotyczące renty wdowiej weszły w życie 1 stycznia 2025. Zanim to jednak nastąpiło, Rzecznik Praw Obywatelskich dostawał w tej sprawie liczne skargi. Dotyczyły one ograniczenia wysokości sumy świadczeń w zbiegu do trzykrotności najniższej emerytury oraz wymogu nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
REKLAMA
O co chodzi? Do tej pory w sytuacji, kiedy danej osobie przysługiwało prawo do kilku świadczeń, wypłacano jedno z nich, które było przez nią wybrane lub wyższe. Zmiany wprowadziły jednak nową regułę zbiegu prawa do renty rodzinnej z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. Zgodnie z nią jedno wybrane świadczenie będzie wypłacane w całości (np. renta rodzinna), a drugie (np. emerytura) w wysokości wynoszącej od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. - 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. - 25 proc. Przewidziana jest jednak weryfikacja wskaźnika, która zostanie przeprowadzona w 2028 przez Radę Ministrów.
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Ograniczenia w nowelizacji: Zgodnie z nowelizacją wysokość renty zostanie ograniczona i nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, czyli 5 636,73 zł (3 x 1878,91 zł). "Jeśli suma renty wdowiej przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, organ rentowy pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia" - przekazał RPO. Otrzymanie pieniędzy będzie możliwe w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn), pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.Więcej informacji o świadczeniach znajduje się w artykule: "Emerytury wyższe tylko do końca marca. Idzie obniżka. To ważna data".Źródła: Rzecznik Praw Obywatelskich, ZUS